Ջոն Հեֆերն. Նոր կենսաթոշակային համակարգը կնվազեցնի կոռուպցիոն ռիսկերը
«Պարոն վարչապետ և հարգարժան հյուրեր, շատ հաճելի է, որ այսօր այստեղ եմ՝ մասնակցելու երրորդ ամենամյա կենսաթոշակային համաժողովին: Միացյալ Նահանգները կարևորում է իր հարաբերությունները Հայաստանի կառավարության և ժողովրդի հետ: Մենք անում ենք այն, ինչ կարող ենք, երկրի տնտեսական, սոցիալական և ժողովրդավարական համակարգերի և հաստատությունների զարգացմանն աջակցելու համար:
13 տարի է, որ ԱՄՆ-ն աշխատում է տեղական գործընկերների հետ Հայաստանի սոցիալական պաշտպանության համակարգը բարեփոխելու համար, հատուկ ուշադրություն դարձնելով կենսաթոշակներին: Մենք աշխատել ենք ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հետ, որպեսզի կառուցենք սոցիալական ծառայությունների մատուցման կայուն մոդելներ և լայնածավալ սոցիալական բարեփոխումներ իրականացնենք:
Ինչո՞ւ են կենսաթոշակային բարեփոխումն այդքան կարևոր.
. Կարևոր է, քանի որ այն ազդեցություն ունի յուրաքանչյուր քաղաքացու վրա:
. Կարևոր է, քանի որ Հայաստանը պետք է գտնի մի ճանապարհ կենսաթոշակառուների բարեկեցությունն ավելի լավ ապահովելու համար:
. Կենսաթոշակային բարեփոխումը կարևոր է, քանի որ փոխվել են զբաղվածության կառուցվածքը և Հայաստանի ժողովրդագրությունը, և կենսաթոշակային համակարգը պետք է նույնպես փոխվի:
. Վերջապես, դա կարևոր է, քանի որ նոր կենսաթոշակային համակարգը հնարավորություն կտա աշխատողներին ձևավորելու իրենց կենսաթոշակը և անձամբ կուտակել կենսաթոշակային խնայողություններ:
Ցանկացած երկրի առջև ծառացած առավել դժվարին բարեփոխումներից մեկը կենսաթոշակային բարեփոխումն է: Սա է պատճառը, որ Հայաստանը ներգրավել է միջազգային փորձագետների և ծախսել է ավելի քան տասը տարի՝ մանրակրկիտ կերպով ընտրելով և ձևավորելով նոր կենսաթոշակային համակարգ, որը հարմարեցված է Հայաստանի ժողովրդագրական և տնտեսական կարիքներին:
Կենսաթոշակային բարեփոխումները վիճահարույց են: Դրանք ներառում են երկարաժամկետ պլանավորում կառավարությունների, գործատուների և աշխատողների կողմից, որոնք արդեն իսկ գտնվում են բազմաթիվ կարճաժամկետ ճնշումների տակ:
Այսպիսով, ինչ կտա այս նոր համակարգը: Նոր կենսաթոշակային համակարգը.
1) կապահովի երաշխավորված և համարժեք կենսաթոշակ թոշակառուներին, սա ամենակարևորն է՝ երաշխավորված և համարժեք կենսաթոշակ թոշակառուներին,
2) ստվերից դուրս կբերի աշխատողների աշխատավարձերը,
3) կբարելավի հարկային վարչարարությունը և կնվազեցնի կոռուպցիոն ռիսկերը,
4) կխթանի տնտեսական զարգացումը՝ արդյունավետ կերպով ներդնելով կենսաթոշակային վճարները:
Մենք բոլորս գիտենք, որ բարեփոխումների իրականացումը կդառնա հաջողության իսկական փորձություն: Առաջ շարժվելու համար կարևորվում են մի շարք խնդիրներ.
. Կարևոր է լայն հանրային իրազեկումը: Ինչպես ցույց են տալիս վերջին զարգացումները բարեփոխումների հետ կապված նույնիսկ ամենահիմնական բաները մարդկանց հասկանալի չեն: Քաղաքացիները հարցնում են. ինչո՞ւ են անհրաժեշտ այս բարեփոխումները, ի՞նչ է արվում այս բարեփոխումներով, դրանից ի՞նչ օգուտ կստանան աշխատողն ու ապագա կենսաթոշակառուն, ինչպե՞ս այն կանդրադառնա ընթացիկ կենսաթոշակառուների վրա:
. Կառավարությունն աշխատելով քաղաքացիական հասարակության ու ԶԼՄ-ների հետ՝ պետք է իրազեկի ու պարզաբանի բարեփոխումները, դա պետք է արվի ոչ թե մեկ կամ երկու անգամ, այլ կրկին ու կրկին: Հասարակության վստահությունն ավելի մեծ կլինի, եթե խնդրի բոլոր կողմերում գտնվող քաղաքացիները հնարավորություն ունենան իրենց ներդրումն ունենալ կառավարության իրազեկման աշխատանքներում: Ճշգրիտ, ներառական, թափանցիկ և համընդգրկուն իրազեկման արշավները կմեծացնեն վստահությունը բարեփոխումների նկատմամբ և կնպաստեն դրանց հաջողությանը:
. Մեկ այլ առանցքային գործոն է ֆինանսական գրագիտությունը: Աշխատողներն ու ապագա կենսաթոշակառուները պետք է հասկանան, թե ինչպես է ձևավորվում իրենց ապագա կենսաթոշակը: Միայն այդ պարագայում կարող են իրազեկ որոշումներ կայացնել և ընտրել իրենց հատկացումների համար համապատասխան ներդրումային տարբերակը:
. Կենսաթոշակային բարեփոխման հաջող իրականացման կարևոր գործոնները ներառում են. Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը միտված ամուր ներդրումային քաղաքականություն, շրջահայաց կարագավորում, որը կմեծացնի հասրարակության վստահությունը համակարգի նկատմամբ և կպաշտպանի կենսաթոշակային հիմնադրամի մասնակիցների շահերը, և առավելագույնս թափանցիկ ու ճշգրիտ հաշվետվությունների ապահովում բոլորի կողմից:
Մենք ողջունում ենք Հայաստանի կառավարության ջանքերն այս նոր համակարգի հիմքերը ձևավորելու համար: Այժմ հարկ է ավելի շատ տեղեկատվություն ապահովել այն մասին, թե համակարգն ինչպես է ապահովելու քաղաքացիների կողմից կատարվող կենսաթոշակային հատկացումների երաշխավորվածությունը, նպատակային գործածումը և անկողմնակալությունը:
Գործատուները նույնպես որոշ պատասխանատվություններ ունեն: Նրանք պետք է որդեգրեն կորպորատիվ կառավարման լավագույն սկզբունքները, որպեսզի կրճատվի ստվերային տնտեսությունը: Այլևս անցյալում պետք է մնան այն ժամանակները, երբ եկամուտների, շահույթի, աշխատավարձերի ու սոցիալական վճարումների տվյալները ամբողջովին չէին ներկայացվում հաշվետվություններում՝ հարկերից խուսափելու նպատակով:
Հավատացած ենք, որ նոր կենսաթոշակային համակարգը շրջահայաց ձևով մշակված է՝ պաշտպանելու ապագա կենսաթոշակառուների շահերը: Այն Հայաստանի աշխատողներին հնարավորություն կտա բարելավել իրենց ֆինասական ապահովածությունը կենսաթոշակային տարիքում՝ եկամուտների աղբյուրները դիվերսիֆիկացնելու, այդ թվում մասնավոր, կրկնում եմ մասնավոր կենսաթոշակային հիմնադրամում խնայողությունների կատարելու միջոցով:
Մի կարևոր բան էլ ներկայացնեմ, որը կարծես հասարակության շրջանում շատերին հայտնի չէ: Այս բարեփոխումների շրջանակում կենսաթոշակային հիմնադրամները կկառավարվեն ակտիվների կառավարման 2 մասնավոր ընկերությունների կողմից, որոնք միջազգային համբավ և հաջող գործունեության երկար պատմություն ունեցող ընկերություններ են, մեկը՝ ֆրանսիական, մյուսը՝ գերմանական/ավստրիական:
Եվ կրկին, ոչ ոք չի հերքում, որ թոշակային բարեփոխումը խնդրահարույց է: Ամեն շաբաթ մարդկանց տարբեր խմբեր իրենց մտահոգությունն են հայտնում այս նոր օրենքի վերաբերյալ: Սահմանադրական դատարանը նույնպես ուսումնասիրում է օրենքի որոշակի հատվածներ: Բարեփոխմանը վերաբերող այս անհանգստությունները պետք է զարմանք չառաջացնեն՝ հաշվի առնելով, որ սա տարիներ շարունակ գոյություն ունեցող համակարգի հիմնավոր փոփոխություն է:
Հիշենք նաև, որ Խորհրդային Միության փլուզման հետևանքով շատ հայաստանցիներ կորցրեցին երկար սպասված թոշակները: Հիշողությունները դեռ թարմ են: Դեռ ավելին, գոյություն ունի վստահության պակաս, կառավարության, հայաստանյան հաստատությունների և քաղաքացիների միջև: Կառավարությունը պետք է աշխատի այս բացը լրացնելու ուղղությամբ՝ լրջորեն ներգրավելով քաղաքացիներին, շտկելով բոլոր թյուրըմբռնումներն ու լսելով և արձագանքելով վերջիններս մտահոգություններին:
Կենսաթոշակային այս բարեփոխումը կառավարության, միջազգային դոնորների և փորձագետների տասը տարվա սերտ համագործակցության արդյունք է: Այս մոդելը անհատների խնայողությունների և ներդրումների պաշտպանության համար ձևավորված մեխանիզմների հետ միասին հաջողությամբ կիրառվում է աշխարհի տարբեր երկրներում: Իրականությունն այն է, որ Հայաստանում գործող ներկայիս համակարգը երկար գոյատևել չի կարող: Փոփոխությունը, թեկուզ բարդ, սակայն անհրաժեշտ է:
Եվ վերջում, ցանկանում եմ մեր շարունակական աջակցությունը հայտնել այս բարեփոխման հաջող իրականացմանը և հույս հայտնել, որ ՀՀ կառավարությունը, գործատուներն ու աշխատողները կիրականացնեն այս բարեփոխումները ի շահ բոլորի»-ասված է Ջոն Հեֆերնի ելույթում:

John Heffern: Pension reform is culmination of ten-year reform effort by government
U.S. Ambassador to Armenia John Heffern participated in the Third Annual Pension Conference today in Yerevan. Mr Heffern delivered a speech at the conference. Below is the full text of his speech.
“Good Morning Mr. Prime Minister and distinguished guests. It is my pleasure to be here today to participate in the Third Annual Pension Conference.
The United States values its relationship with the Government and people of Armenia. We are doing whatever we can to assist in the development of the country’s economic, social, and democratic systems and institutions.
For 13 years, the United States has worked with local partners to reform Armenia’s social protection system, with a focus on pensions. We have worked with the Ministry of Labor and Social Affairs to build sustainable models of
social services delivery and to implement broad-scale social reforms.
Why is pension reform so important?
• It is important because it affects each and every citizen.
• It is important because Armenia must find a way to provide pensioners more economic security.
• Pension reform is important because the structure of employment and Armenia’s demography have changed. The pension system must change too.
• Finally, it is important because the new pension system will give workers the option to shape their pension and contribute to their own retirement savings.
Pension reform is one of the more challenging reforms that any country faces. This is why Armenia has engaged international experts and spent more than ten years carefully selecting and developing a new pension system, tailored to Armenia’s demographic and economic needs.
Pension reform is controversial. It involves long-term planning by governments, employers and workers, already faced with numerous short-term pressures.
So what is this new system? The new pension system will:
1. Provide a safe and adequate pension to pensioners – this is the fundamental point; (repeat)
2. Bring workers’ salary payments out of the shadow economy;
3. Streamline tax administration and reduce corruption risks;
4. Boost economic development by effectively investing the pension contributions.
We all know that implementation of the reforms will become the true test of their success. Moving forward, a number of issues are critical:
• Broad public awareness is essential. As recent developments show, people do not understand even basic questions about this reform. Armenians are asking their government: Why is this reform necessary? What does this reform do? How will it benefit the employee and future pensioner? How will it affect current pensioners?
• The government, working with civil society and the media, should educate and explain the reforms – not just once or twice, but over and over. Public trust would be enhanced if citizens on all sides of the issue have the chance to provide input as part of the Government’s public education efforts. An accurate, inclusive, transparent and comprehensive awareness campaign enhances trust towards reforms and contributes to their eventual success.
• Financial literacy is another key. Workers and future pensioners need to understand how their future pensions are shaped. Only then can they make informed choices among the investment options for their contributions.
• Important factors for the successful implementation of pension reform include: sound investment policies to develop
Armenia’s economy; prudent regulations to enhance public confidence in the pension industry and to protect the interests of pension fund participants; and maximum transparency and accuracy of reporting by all.
We applaud the Government of Armenia for building the foundation for this new system. It now needs to provide more information on how the new system will ensure the safety, efficiency, and impartiality of pension contributions for all Armenians.
Employers have some responsibility too. They must embrace good corporate governance principles in order to reduce the shadow economy. The days of underreporting earnings, profits, workers’ salaries and social payments to avoid taxes must come to an end.
We believe that the new pension system is prudently designed to protect the interests of future pensioners. It will provide Armenian workers with the opportunity to improve their financial security in retirement by diversifying their sources of income, including saving for retirement in a private – private -- pension fund.
Let me add an important point here, which does not seem to be well known among the Armenian public. Under this reform, the pension funds will be managed privately by two highly respected international funds managers – one French and the other German/Austrian with long track records of success.
Again, there is no denying that pension reform is controversial. Every week there are groups of citizens voicing their concern over this new policy. The Constitutional Court is looking at some specific aspects of the law. This unease with the reform should not be surprising since it is a fundamental change to a system that has been in place for years.
We must also recognize that many Armenians lost their long-promised pensions when the Soviet Union collapsed. That memory is still fresh. In addition, there is a lack of trust among the government, Armenia’s institutions and the citizenry. The government should work to close this gap in trust by seriously engaging its citizens, correcting any misunderstandings, listening to their concerns and working to address them.
This pension reform is the culmination of a ten-year reform effort by the government in close cooperation with international donors and experts. It is a model used successfully around the world with numerous safeguards designed to protect individuals’ savings and contributions. The reality is that the current system in Armenia is not sustainable. Change - though difficult - is necessary.
In conclusion, I want to express our continued support for the successful implementation of this pension reform and our belief that the Government of Armenia, employers and workers will be able to implement these reforms for the long term benefit of all.