«Բացառիկ կինոհանճար»… Արտավազդ Փելեշյան (տեսանյութ)
Կինոռեժիսոր, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ և ժողովրդական արտիստ Արտավազդ Փելեշյանը համաշխարհային վավերագրական կինոյի հայտնի դեմքերից է: Նրա մշակած «տարածական մոնտաժի» մեթոդը նոր խոսք է կինոյի պատմության մեջ:
1938 թվականի հենց այս օրն է Գյումրիում ծնվել Ա. Փելեշյանը:
Արտավազդ Փելեշյանը 1968 թ-ին ավարտել է Մոսկվայի կինեմատոգրաֆիայի ինստիտուտը: Ուսանելու տարիներին նկարահանել է «Լեռնային պարեկ» (1964 թ.), «Մարդկանց երկիրը» (1966 թ.), «Սկիզբը» (1967 թ.) վավերագրական ֆիլմերը, որոնք առանձնանում են նուրբ ճաշակով, գեղարվեստական ուրույն ոճով և կինոլեզվի թարմ արտահայտչամիջոցներով:
1969 թ-ին Փելեշյանը նկարահանել է «Մենք» (Օբերհաուզենի միջազգային կինոփառատոնի պատվավոր դիպլոմ) կինոնկարը, որտեղ առաջին անգամ օգտագործել է «տարածական մոնտաժի» հիմնատարրերից. նա նախընտրել է կարևոր կադրերը տեղադրել իրարից հեռու, որոնք հնչյունների ուղեկցությամբ հանդիսատեսի վրա ունենում են առավելագույն ներգործություն:
«Երբ իմ ֆիլմն անվանեցի «Մենք», ես նկատի եմ ունեցել հայ ժողովրդին, որը, սակայն, մեծ ՄԵՆՔ-ի ընդամենը մի մասն է»,- ասել է Արտավազդ Փելեշյանը:
«Տարվա եղանակները» (1975 թ.) և «Մեր դարը» (1982 թ., ՀՀ Պետական մրցանակ՝ 1985 թ.) կինոպոեմներին բնորոշ են թե՜ նուրբ քնարականությունը, թե՜ էպիկական հզոր շունչը:
Փելեշյանը պատկերահնչյունային մոնտաժի բարձր վարպետությամբ է ստեղծել «Վերջ» (1992 թ.) և «Կյանք» (1993 թ.) ֆիլմերը: Լավագույններից են նաև «Աշնանային հովվերգություն» (1971 թ.), «Աշնանային շուկայի գույները» (1985 թ.) կինոնկարները:
Փելեշյանի կինոարվեստն ընդարձակել է «կինո» հասկացության սահմանները. ստիպում է վերանայել հանրահայտ ճշմարտություններ և պայմանականություններ: Նրա ֆիլմերը մեծ ճանաչում ունեն աշխարհում: Կինոռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովը Փելեշյանին անվանել է «բացառիկ կինոհանճար»:
Փելեշյանը նկարահանվել է «Մենք ենք, մեր սարերը» կինոնկարում (1969 թ.)՝ Ռևազի դերում: Նա «Տարածական մոնտաժ» (1974 թ., «Վոպրոսի կինոիսկուսստվա», պրակ 15) աշխատության մեջ շարադրել է մոնտաժի իր տեսությունը:
«Իմ սիրելի և հարգարժան վարպետի՝ Արտավազդ Փելեշյանի ֆիլմերը լի են հզոր ինքնավստահությամբ ու անկախությամբ, որտեղ իշխում են գաղափարները, ոչ թե գործող անձինք կամ անհատները»,- ասել է սցենարիստ և քննադատ Լեոնիդ Գուրևիչը:
Փելեշյանը պարգևատրվել է ՀՀ Սբ Մեսրոպ Մաշտոցի (1996 թ.) շքանշանով, արժանացել Մեծ (2000 թ., միջազգային կինոփառատոն, Փարիզ), «Փարաջանովյան Թալեր» (2006 թ., «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոն, Երևան) մրցանակների:
«Իմ կուռքը կինոյում հայ վավերագրող Արտավազդ Փելեշյան-հանճարն է: Եթե ես կայծեր եմ արձակում, ապա նա՝ գնդակերպ շանթեր»,- ասել է կինոռեժիսոր Ռեջիո Գոդֆրին:

Сегодня известный кинорежиссер-документалист Артавазд Пелешян отмечает 76-летие
Советский режиссер и сценарист документального кино, заслуженный деятель искусств Армянской ССР Артавазд (Артур) Пелешян родился 22 февраля 1938 году в Ленинакане (ныне Гюмри).
С 1963 по 1967 учился во ВГИКе, и первые же поставленные им в 1960-х годах короткометражные фильмы - «Горный патруль», «Земля людей», «Начало», «Мы» - обеспечили его славой реформатора мирового кино. Пелешяна сравнивали с Сергеем Эйзенштейном и Дзигой Вертовым. Фильмы принесли ему не просто известность: им давали призы, специалисты обсуждали его уникальный монтаж, игравший важную роль, поскольку нередко большая часть фильмов Пелешяна сделана на архивном материале.
В 1969 году вышел в свет фильм «Мы» (по названию поэмы одного армянского поэта, которое встречалось в дневниках Вертова), построенный на энергичной, стремительной музыке Арама Хачатуряна. Он сразу стал популярным.
Пелешян вошел в историю кино не только как практик изобретенного им метода, который он назвал «дистанционным монтажом», но и как теоретик, продвинувший развитие теории монтажа, начатое Вертовым и Эйзенштейном. Это открытие и позволило ему делать, по образному выражению Сергея Муратова, «кино в степени кино». Среди наиболее известных фильмов Пелешяна - «Горный патруль»(1964), «Земля людей» (1966), «Начало» (1967), «Мы» (1969), «Обитатели» (1970), «Осенняя пастораль» (1971), «Времена года» (1975), «Наш век» (1982), «Краски осеннего рынка» (1985), «Жизнь» (1992–1993), «Конец» (1993).
Награжден Государственной премией Армянской ССР (1985, за фильм «Наш век»), орденом Святого Месропа Маштоца, премией «Лавр» (2003), премией им. Сергея Параджанова Ереванского кинофестиваля «Золотой абрикос» за вклад в мировой кинематограф (2006).
«Один из немногих подлинных киногениев», - так отзывался о нем Сергей Параджанов. Открытый Пелешяном метод дистанционного монтажа совершил переворот в кинематографии. Вот как он сам отзывался о методе: «Дистанционный монтаж создает вокруг фильма магнетическое поле. Порой я и сам не называю свой метод "монтажом". В каком-то смысле я уничтожил монтаж, разрушил его созданием кино исключительно на монтаже».