«Չի կարելի մարդուն պարտադրել այն, ինչը դեռևս իր համար համոզիչ չէ». Թաթուլ Մանասերյանը` կուտակային կենսաթոշակային համակարգի մասին
10:00 24/02/2014
«Պետք է երկխոսություն տեղի ունենա, և իշխանությունը ականջալուր լինի այն փաստարկներին, որոնք բերվում են մարդկանց կողմից, մասնավորապես, եթե դրանք մասնագետների գնահատականներ են»:  Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը` անդրադառնալով պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի դեմ դժգոհություններին:
Տնտեսագետի խոսքերով` այսօր այնպիսի տպավորություն է, որ նախորդ տարվա վերջին իշխանության որդեգրած այն մոտեցումը` բացառելով ցանկացած քննարկում, այսինքն` պետք է բարեփոխումները իրականացվեն և վերջ, այդ կարծրատիպը կարծես թե կոտրվում է: Ըստ Թ.Մանասերյանի` իրականում բոլոր այն երկրներում, որտեղ ներդրվել է կենսաթոշակային կուտակային համակարգ, անպայման դրանք տեղայնացվել են, բացի այդ` միշտ էլ լինում են սխալներ, բացթողումներ կամ թերի կողմեր, որոնք հաշվի չեն առնվել մինչև համակարգի ներդրվելը, ուստի դրանից հետո անպայման առաջանում են նոր փաստարկներ:
«Ես կարծում եմ, որ իշխանությունը պետք է այդ փաստարկները հաշվի առնի, պետք է կազմակերպի քննարկում, որի ընթացքում բոլոր այն անընդունելի գործոնները, որ կան համակարգում, այդ ուղղությամբ աշխատանքներ իրականացնի, որպեսզի այդ համակարգը մարդկանց կողմից ընդունելի լինի»,- ասաց Թ.Մանասերյանը` հավելելով, որ մինչև մարդիկ դա չընդունեն որպես իրենց համոզմունքներին կամ հնարավորություններին համապատասխան բարեփոխում, ապա չի կարծում, որ կուտակային կենսաթոշակային համակարգը հաջողություն կունենա:
Ինչ վերաբերում է անընդունելի գործոններին, տնտեսագետը նշեց, որ կան մի շարք գործոններ, որոնք պետք է կառավարությունը հաշվի առնի: Օրինակ` եթե կենսաապահովման նվազագույն զամբյուղը ապահովված չէ, ապա, բնականաբար, այդ եկամուտից երբեք չպետք է գանձվի որևէ վճար:
«Կարծում եմ, որ պետք է բոլոր տեսակետները լսել, իմի բերել, միգուցե կլինեն հակափաստարկներ` ավելի համոզիչ, բայց երկխոսության գործընթացը պետք է սկսել, որից կշահի և ժողովուրդը, և պետությունը` երկար փողեր ձեռք բերելու և նպատակին ծառայեցնելու համար»,- ընդգծց Թ.Մանասերյանը:
Տնտեսագետը գտնում է, որ այս իրավիճակից դուրս գալու միակ ելքը երկխոսությունն է:
«Եթե սկսել ենք քաղաքական երկխոսությունը, ժամանակն է, որ սկսվի նաև տնտեսական երկխոսություն: Ասում են` այս բանը պետք է այսպես լինի և վերջ, բայց դա ճիշտ սկզբունք չէ, և այն փաստարկը, թե 10 տարի քննարկել են, դա բավարար չէ, և մարդկանց չի գոհացնում: Իշխանությունը ժողովրդի իշխանությունն է, բարեփոխումը ժողովրդի համար է արվում և չի կարելի մարդուն պարտադրել այն, ինչը դեռևս իր համար համոզիչ չէ»,-ասաց Թ.Մանասերյանը:

Экономист Татул Манасерян назвал условие, при котором пенсионная реформа в Армении увенчается успехом
11:51 24/02/2014
«Должен состояться диалог, и власти должны прислушаться к аргументам населения и оценкам специалистов», – заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am руководитель аналитического центра «Альтернатива», экономист Татул Манасерян, обратившись к проблеме общественного недовольства касательно внедрения в Армении новой накопительной пенсионной системы.
По словам экономиста, как показывает международный опыт, всегда бывают ошибки, упущения или слабые стороны, которые не были учтены до внедрения пенсионной накопительной системы, но они выявляются после ее внедрения.
«Я считаю, что власти должны учесть все эти аргументы, организовать обсуждение, в ходе которого будут выявлены все имеющиеся неприемлемые факторы, провести в этом направлении соответствующие работы, чтобы данная система стала приемлемой для населения», – сказал Татул Манасерян.
Экономист отметил также, что пока люди не воспримут внедрение пенсионной накопительной системы как реформу, созвучную их убеждениям и возможностям, пенсионная реформа не увенчается успехом.
«Я считаю, что необходимо выслушать все точки зрения, подытожить их, может быть, будут приведены контраргументы, которые будут убедительнее. Но диалог нужно начать, и от этого выиграют и народ, и государство», – подчеркнул Т.Манасерян.
«Если начат политический диалог, то пришло время начать и экономический диалог», – сказал он, добавив: «Власть принадлежит народу, реформы осуществляются для народа и нельзя навязывать людям то, что для них пока не является убедительным».
Президент Армении С. Саргсян объяснил необходимость внедрения новой пенсионной системы вопреки недовольству 80% населения