Libero. Իտալիան պաշտպանում է իր շահերը, բայց լեգիտիմացնում Ալիևների բռնապետությունը
Իտալական հեղինակավոր «Լիբերո» օրաթերթի սյունակագիր Լուչանո Կապոնեն թերթի այսօրվա համարում անդրադարձել է Իտալիայում ադրբեջանական նավթադոլարների հաշվին իրականացվող «խավիարային դիվանագիտությանն» ու դրա արդյունքներին, և եզրակացրել, որ Իտալիան իր գործելաոճով լեգիտիմացնում է աշխարհի ամենաավտորիտար վարչակարգերից մեկին, որը սեփական քաղաքացիների տարրական իրավունքները խախտելուց զատ սպառնում է նաև հարևան Հայաստանին ու Լեռնային Ղարաբաղին:
Ստորև թարգմանաբար ներկայացնում ենք Լուչանո Կապոնեի՝ «Նավթ և հայերի հետապնդում. Ադրբեջանի բռնակալության իտալացի «տիֆոզիները» (ֆաները)» հոդվածը.
«Ադրբեջանը երկիր է Կովկասում, որ Խորհրդային Միության փլուզումից հետո ավելի քան քսան տարի գտնվում է Ալիևների տոհմի կառավարման ներքո. 10 տարի նախագահ էր նահապետ Հեյդար Ալիևը, ով տոհմի հիմնադիրն է, իսկ 2003-ից հետո նրա որդի Իլհամը դարձավ նախագահ և այժմ կառավարում է նախագահական երորրդ ժամկետի շրջանակներում: Ադրբեջանն աշխարհի ամենաավտորիտար երկրներից մեկն է, քանզի գտնվում է տնտեսական, քաղաքական ու խոսքի ազատության վերաբերյալ միջազգային ցանկացած վարկանիշային աղյուսակի ստորին հատվածում: Այն բռնակալական վարչակարգ է և տարրական իրավունքների համակարգված խախտումների պատճառով ենթակա է մեկուսացման:
Այդուհանդերձ Ալիևների թագավորությունը մեկուսացված չէ, ինչպես որ կարգն է, քանի որ երկիրը հարուստ է նավթով ու գազով: Իտալիան, մասնավորապես, առանձնահատուկ հարաբերություններ ունի. այն առևտրային խոշորագույն գործընկերն է և վերջերս էլ ստորագրեց պայմանագիր TAP-ի կառուցման մասին՝ մի խողովակաշար, որ Կովկասյան հանրապետությունը կկապի Ապուլիայի հետ (հարավային Իտալիա): Ի լրումն տնտեսական հարաբերությունների, ազերիներն իրենց նավթադոլարներով Եվրոպայում ու Իտալիայում չափազանց ակտիվ ջանքեր են գործադրում՝ իրենց իշխանության ավտորիտար բնույթը քողարկելու և վարչակարգի համար դրական ու ժողովրդավարական իմիջ ձևավորելու համար:
ESI-ն (Panorama.am - European Stability Initiative, Կայունության եվրոպական նախաձեռնություն) այդ գործունեությունն անվանել է «խավիարային դիվանագիտություն» և 2012-ից սկսած մի քանի զեկույցներով անդրադարձել է խնդրին: Վերջին զեկույցը հրապարակվել է 2013-ի նոյեմբերին և կոչվում էր «Ադրբեջանը և մեր իմացած ձևով ընտրությունների դիտարկման վերջը»:
Այլոց շարքում զեկույցում ներկայացվում են ադրբեջանամետ իտալացի գործիչների անուններ: Օրինակ, Եվրախորհրդարանի անդամ Ֆիորելա Պրովերան, Հյուսիսային լիգա կուսակցությունից, դեմ է քվեարկել Եվրախորհրդարանի բանաձևին, որով Ադրբեջանի կառավարությունը դատապարտվում էր երկու բլոգերներին ձերբակալելու համար: Հյուսիսային լիգայից մեկ այլ գործիչ՝ սենատոր Սերջիո Դիվինան (Իտալիա-Ադրբեջան բարեկամական խմբի համանախագահ) հայտարարել է, որ ինքը բավարարված է Ադրբեջանի վերջին ընտրություններում կին թեկնածուի մասնակցությամբ, այն դեպքում, երբ բոլոր թեկնածուները տղամարդ էին:
Զեկույցում նշվում է նաև Պինո Արլակիի անունը (ներկայումս Եվրախորհրդարանի սոցիալիստ անդամ): Ադրբեջանում նախագահական ընտրություններում, որոնք ԵԱՀԿ կողմից ճանաչվել էին միջազգային չափորոշիչներին չհամապատասխանող, որպես Եվրախորհրդարանի դիտորդական առաքելության ղեկավար՝ Արլակին հայտարարել էր, թե ձայների 85%-ի առավելությամբ Իլհամ Ալիևի վերընտրությունը հաստատող ընտրությունները եղել են «ազատ, արդար և թափանցիկ»:
Եվ վերջապես, Ադրբեջանի կառավարության թեզիսը, որ Ռադիկալ կուսակցության անդամ Անտոնիո Ստանջոյի ղեկավարած Իտալական Հելսինկյան կոմիտեի կողմից տարածվում է իտալացիների շրջանում: Վերջին ամիսներին Իտալական Հելսինկյան կոմիտեն նվիրվել է ազերիների շահերի առաջմղմանը, ինչպես «Խոջալուի ջարդերը» թեմայով հանդիպման կազմակերպումն էր. ողբերգական մի դրվագ Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմից, որի ընթացքում հայ-քրիստոնեական անկլավը անկախության համար պայքար էր մղում Ադրբեջանի դեմ: Խոջալուի ջարդերի պատմությունը ծայրաստիճան հակասական է: Ադրբեջանը մեղադրում է հայերին, հայերի կարծիքով՝ պատասխանատվությունն ադրբեջանցիներինն է:
Այդուհանդերձ իրադարձությունների վերականգնումը Իտալիայում Ադրբեջանի դեսպանին ոգևորել է այն աստիճան, որ նա իրեն ազատ է զգում՝ հարյուրավոր քաղաքացիական անձանց մահվան համար հայերին «ցեղասպանության» մեջ մեղադրելու համար: Սա ակնհայտ սադրանք է ընդդեմ հայերի, ովքեր վերապրել են պատմության մեջ առաջին ցեղասպանությունը՝ իրագործված մուսուլման թուրքերի կողմից: Քանի դեռ Իտալիան պաշտպանում է իր տնտեսական և էներգետիկ շահերը, այն լեգիտիմացնում է մի բռնապետություն, որը վերջին 5 տարիներին 2500%-ով մեծացրել է ռազմական ծախսերն ու սպառնում է հարձակվել Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի վրա»:

Libero: Италия легитимирует диктатуру Алиевых в Азербайджане – стране, представляющей угрозу Армении и Нагорному Карабаху
15:56 25/02/2014
Обозреватель авторитетного итальянского ежедневного издания «Libero» Лучано Капоне в сегодняшнем номере газеты коснулся реализуемой в Италии за счет азербайджанских нефтедолларов «икорной дипломатии». Он пришел к выводу, что Италия своими действиями легитимирует один из самых авторитарных режимов мира, который, помимо нарушения элементарных прав своих граждан, угрожает соседней Армении и Нагорному Карабаху.
«Азербайджан – страна на Кавказе, где после распада Советского Союза свыше 20 лет правит династия Алиевых: на протяжении 10 лет пост президента занимал основоположник династии Гейдар Алиев, а после 2003 года его сын Ильхам стал президентом и теперь занимает эту должность уже в третий раз. Азербайджан является одной из самых авторитарных стран мира, занимая низшие позиции всех международных рейтингов по экономическим и политическим свободам, а также по свободе слова. Это репрессивный режим, и ввиду систематического нарушения базовых прав человека подлежит изоляции», – говорится в статье Л. Капоне под названием «Нефть и преследование армян. Итальянские “тифози” (болельщики. – Примеч. ред) азербайджанской диктатуры».
Тем не менее, согласно материалу, «королевство Алиевых не изолировано», так как страна богата нефтью и газом. Италия имеет особые отношения с этой страной: Азербайджан является ее крупным торговым партнером, а недавно был подписан контракт о строительстве трубопровода TAP, который свяжет кавказское государство с Апулией (юг Италии. – Примеч. ред.).
Кроме того, азербайджанцы с помощью нефтедолларов предпринимают в Европе и Италии активные шаги для сокрытия авторитарного характера своей страны и формирования положительного демократического имиджа правящего режима, пишет автор.
По словам автора, организация «Европейская инициатива стабильности» (European Stability Initiative, ESI) назвала эту деятельность «икорной дипломатией» и с 2012 года выступила с несколькими докладами на эту тему.
В своем последнем докладе, посвященном мониторингу президентских выборов в Азербайджане, ESI назвала имена ряда проазербайджанских итальянских деятелей. К примеру, член Европарламента Фиорела Провера, из партии Северная лига, проголосовала против резолюции Европарламента, осуждающей арест двух блогеров в Азербайджане. Другой политик из Северной лиги, Серджио Дивина (сопредседатель межпарламентской группы дружбы Италия-Азербайджан), заявил, что он доволен участием в выборах женщины-кандидата, тогда как на последних выборах в Азербайджане баллотировались одни мужчины, пишет Капоне.
В докладе ESI упоминается также Пино Арлакки (член Европарламента, социалист). После президентских выборов в Азербайджане, которые были признаны ОБСЕ не соответствующими международным стандартам, Арлакки, возглавляющий наблюдательскую миссию Европарламента, заявил, что выборы, на которых Ильхам Алиев победил с 85% голосов, были «свободными, честными и прозрачными».
И, наконец, отмечает автор, тезисы азербайджанского правительства активно распространяются среди итальянцев Хельсинкским комитетом Италии, руководимым Антонио Станджо.
«В последние месяцы Хельсинкский комитет Италии посвятил себя продвижению интересов азербайджанцев: была организована встреча на тему “Резня в Ходжалу”. Это трагический эпизод карабахской войны, в ходе которой армянский, христианский анклав боролся за независимость от Азербайджана. История погромов в Ходжалу крайне противоречива. Азербайджан обвиняет армян, а по мнению армян ответственность лежит на азербайджанцах», – говорится в публикации.
Тем не менее, восстановление событий настолько воодушевило посла Азербайджана в Италии, что он свободно обвиняет армян в «геноциде» сотен гражданских лиц, пишет Капоне. По его мнению, это откровенная провокация против армян, которые пережили первый в истории геноцид, совершенный турками.
«Пока Италия защищает свои экономические и энергетические интересы, она легитимирует диктаторский режим, который в течение последних пяти лет увеличил военные расходы на 2500% и угрожает Армении и Нагорному Карабаху агрессией», – заключает автор.