Ռուսական «Ռոսնեֆտ» ընկերությունը մտադիր է «Նաիրիտի» տարածքում կառուցել նոր գործարան. Իոսիֆ Իսայան
Ռուսական «Ռոսնեֆտ» ընկերությունը իր գործընկերների հետ մտադիր է Հայաստանում կառուցել նոր գործարան, որի արտադրանքը մեծ պահանջարկ ունի համաշխարհային շուկայում: Այս մասին այսօր հայտարարեց ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ, Էներգետիկայի հարցերով աշխատանքային խմբի ղեկավար Իոսիֆ Իսայանը` հավելելով, որ գործարանում կարտադրվի ստիրոլային կաուչուկ, որը հիմնականում օգտագործվում է ավտոդողերի արտադրության համար:
«Կարծում եմ, որ հոյակապ ծրագիր է: Հայաստանի և Ռուսաստանի վարչապետների հանդիպման ժամանակ ասվեց, որ «Ռոսնեֆտը» 500 մլն դոլարի ներդրումներ կկատարի»,- ասաց փոխնախարարը:
Ըստ նրա` գործարանը կկառուցվի «Նաիրիտ»-ի տարածքում:  Հարցին, թե ինչ ճակատագիր է սպասվում «Նաիրիտ»-ի հին շենքին, Ի.Իսայանն ասաց, որ գործընթացը բանակցային փուլում է և ոչինչ չի կարող ասել:
«Ես ինվեստորը չեմ, չգիտեմ՝ ինչ է լինելու: Ես ասում եմ` այո, կա մտադրություն Հայաստանում «Նաիրիտի» տարածքում կառուցել նոր գործարան: Այլ բան ասել չեմ կարող»,- ասաց փոխնախարարը:

На территории завода «Наирит» построят новый завод. Заявление замглавы Минэнерго Армении
Российская компания «Роснефть» вместе со своими партнерами намерена построить в Армении новый завод, продукция которого пользуется большим спросом на мировом рынке. Соответствующее заявление на сегодняшней пресс-конференции сделал заместитель министра энергетики и природных ресурсов Армении, глава рабочей группы по проблемам энергетики Иосиф Исаян.
По его словам, завод будет производить стирольный каучук, который в основном используется для производства шин.
«Думаю, это великолепная программа. На встрече премьер-министров Армении и России было отмечено, что компания „Роснефть” планирует осуществить инвестиционную программу на сумму порядка 500 млн долларов», – отметил представитель Минэнерго.
Иосиф Исаян добавил, что завод будет построен на территории завода «Наирит». Что же касается дальнейшей судьбы завода «Наирит», то, по его словам, сейчас ведутся переговоры.
«Я не инвестор, не знаю, что будет. Я лишь заявляю, что есть намерение построить на территории завода „Наирит” новый завод. Ничего другого сообщить не могу»,–резюмировал он.