Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակը այնպիսի ռեզոնանս առաջացրեց, որ ստիպեց միջազգային հանրությանը և հատկապես աշխարհաքաղաքական հիմնական խաղացողներին ռեսուրսները կենտրոնացնել այդ ուղղությամբ: Դա իհարկե պատահական չէր. Արևելք-Արևմուտք դիմակայությունը, որն այս փուլում դրսևորվում է ինտեգրացիոն մրցավազքով, պայքարի սուր դրսևորում է ստացել Ուկրաինայում (իրադարձությունները տեղի են ունենում Ուկրաինայում` առաջին հերթին այդ երկրի աշխարհագրական դիրքից ելնելով):
Այս պահին Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձությունների հանգուցալուծման մի քանի տարբերակներ նշմարվում են, սակայն այս թեմայի շրջանակներում փորձենք անվտանգության տեսանկյունից, դիտարկել Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակի հնարավոր ազդեցությունը տարածաշրջանային պրոցեսների վրա:
Այս իրադարձությունների ազդեցությունը Հայաստանի վրա անխուսափելի է: Այս պահին առավել կարևոր է այն դիտարկել երկու տեսանկյունից` սահմանագծին էսկալացիոն զարգացումների սպառնալիքի ու Հայաստան-Ուկրաինա հարաբերությունների:
Վերջին օրերին, հատկապես փորձագիտական դաշտում քննարկվում է Հայաստանի` Ուկրաինայի նոր իշխանությունների հետ փոխհարաբերման հարցը: Փորձագետների մի մասը պնդում է, որ Հայաստանը չի կարող դիմակայել ՌԴ-ի ճնշումներին և ստիպված է լինելու, Ուկրաինայի հարցում, Արևմուտքի կենսական շահերին հակասող դիրքորոշում արտահայտել:
Նման իրավիճակներում, հատկապես Հայաստանի պես փոքր երկրների համար, գրեթե փակուղային թվացող խնդիրներ են ստեղծվում, սակայն 2008 թվականի օգոստոսին` Աբխազիայում ու Հարավային Օսեթիայում ստեղծված իրավիճակի շուրջ Հայաստանը կարողացավ այնպիսի լուծումներ գտնել, ինչի արդյունքում ոչ ՌԴ-ի, որ Արևմուտքի և ոչ էլ հարևան Վրաստանի հետ հարաբերությունները ճգնաժամի չհանգեցրեցին (չնայած ճգնաժամն անխուսափելի էր թվում):
Դիվանագիտական կորպուսի շտապողականությունն այս հարցում հակացուցված է, իսկ սպասողական քաղաքականությունը` արդարացված: Հույս ունենանք, որ ստեղծված իրավիճակում Հայաստանը կկարողանա ճկունություն դրսևորել` խուսափելով անդառնալի հետևանքներից: Իսկ իրավիճակն իսկապես բավականին բարդ է:
Երկրորդ կարևոր հանգամանքը, որը արժանի է ուշադրության` սահմանագծին հնարավոր սպառնալիքների վտանգն է:
Կան իրավիճակներ, ինչից Ադրբեջանը մշտապես օգտվում է` առաջնագծում կտրուկ ակտիվանալու համար: Առաջին հերթին դա վերաբերում է Հայաստանում տիրող ներքաղաքական իրավիճակին. սրա ընդգծված օրինակ է` 2008 թվականի հետընտրական փուլը, երբ Երևանում տեղի ունեցած մարտիմեկյան իրադարձությունների օրերին, ադրբեջանական հատուկ ստորաբաժանումը` թվով 50-60 զինծառայող, գրոհ սկսեցին Մարտակերտի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերի ուղղությամբ: Արդյունքում հայկական ուժերին հնարավոր եղավ հետ մղել հակառակորդին` ստիպելով նահանջել, սակայն խուսափել առաջնագծում լարվածության կտրուկ ակտիվացումից` չհաջողվեց: Ընդ որում` այդ լարվածությունը մի քանի ամիս պահպանվեց:
Երկրորդ, ադրբեջանական կողմի գործողություններում կտրուկ ակտիվություն է նկատվում, երբ միջազգային հանրության ուշադրությունը կենտրոնացված է լինում աշխարհի որևէ թեժ կետում: Ադրբեջանի համար առավել նպաստավոր է հատկապես այն հանգամանքը, որ միջնորդ երեք երկրներն էլ` Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և Միացյալ նահանգները, այս պահին զբաղված են Ուկրաինայի ճգնաժամով:
Նկատենք, որ 2008 թվականի օգոստոսյան իրադարձությունների օրերին, Ադրբեջանը սահմանագծին գործի էր դրել ոչ միայն դիվերսիոն ստորաբաժանումները, որոնք սահմանագծի այս կամ այն հատվածում լոկալ օպերացիաներ էին փորձում իրականացնել, այլ նաև դիպուկահար խմբերին:
Նման սպառնալիքների դեպքերում, որպես կանոն, հայկական կողմը առաջնագծում զգոնության բարձրացման ու սահմանների պահպության ամրապնդմանն ուղղված քայլեր են ձեռնարկում, որոնք առաջնային նպատակ են ունենում կանխարգելելու հակառակորդի հնարավոր ագրեսիան հայկական դիրքերի ուղղությամբ:

Азербайджан может воспользоваться кризисом в Украине для эскалации конфликта с Арменией и НКР. Комментарий Т. Абрамяна
15:35 03/03/2014
Влияние сложившейся вокруг Украины ситуации на Армению неизбежно, и на данный момент это воздействие следует рассматривать с двух точек зрения – угроза эскалационных развитий в приграничной зоне и армяно-украинские отношения. Об этом говорится в комментарии эксперта Тиграна Абрамяна для Panorama.am.
По его словам, в последние дни особенно в экспертных кругах активно обсуждается вопрос взаимодействия руководства Армении с представителями новой власти в Украине. Как рассказал политолог, часть экспертов утверждает, что Армения не может противостоять давлению России и вынуждена будет в вопросе Украины выразить позицию, противоречащую интересам Запада.
«В таких случаях для таких небольших стран, как Армения, создаются кажущиеся почти тупиковыми проблемы. Однако в августе 2008г. в ситуации, сложившейся вокруг Абхазии и Южной Осетии, Армения сумела найти такие решения, в результате которых ни в отношениях с Россией, ни в отношениях с Западом и Грузией никакого кризиса не наступило, хотя он и казался неминуемым», – отметил Т. Абрамян.
«В этом вопросе поспешность дипломатического корпуса противопоказана, а выжидательная политика – оправданна. Будем надеяться, что в сложившейся ситуации Армения сумеет проявить гибкость, избежав необратимых последствий. А ситуация действительно достаточно сложная», – отметил Тигран Абрамян.
Второе достойное внимания важное обстоятельство, как указал эксперт, – это возможная угроза стабильности на границе.
«Бывают ситуации, которыми Азербайджан постоянно пользуется для того, чтобы проявлять резкую активность на передовой. В первую очередь это касается внутриполитической ситуации в Армении, ярким примером чему является поствыборный период 2008 года, когда во время событий 1 марта 2008 года спецподразделение ВС Азербайджана численностью 50-60 военнослужащих начало штурм боевых позиций армянской стороны в направлении Мартакерта. В итоге армянской стороне удалось отбросить противника, заставив отступить, однако избежать резкой активизации напряженности на передовой линии не удалось. Причем эта напряженность сохранялась на протяжении нескольких месяцев.
Во-вторых, в действиях азербайджанской стороны наблюдается резкая активность всякий раз, когда внимание международного сообщества сосредотачивается на какой-либо горячей точке мира. Для Азербайджана более благоприятным является в частности то обстоятельство, что все три страны-сопредседателя МГ ОБСЕ – Россия, Франция и США – в настоящее время заняты кризисом в Украине.
Напомним, что в дни августовских событий 2008 года Азербайджан на границе задействовал не только диверсионные подразделения, которые на том или ином участке границы пытались осуществить локальные операции, но и снайперов.
В случае подобных угроз, как правило, армянская сторона предпринимает меры по повышению бдительности на передовой линии и укреплению защиты границ, которые, в первую очередь, преследуют цель предотвратить возможную агрессию противника в направлении армянских позиций», – отметил политолог.