ԱՄՆ-ում  ՀՀ դեսպանատուն. Ադրբեջանը հիմքեր է ստեղծում Ղարաբաղի դեմ ագրեսիայի վերսկսման համար
Ադրբեջանական դիվանագիտությունը և քարոզչությունը, կեղծելով Լեռնային Ղարաբաղի կոնֆլիկտի էությունը և պատմությունը, հատկապես Աղդամի դեպքերը, շարունակում է մոլորեցնել միջազգային հանրությանը և ադրբեջանական ժողովրդին: Այս մասին ասվում է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանատան տարածած հայտարարության մեջ: Հայտարարությունը տպագրվել է մի շարք ամերիկյան հեղինակավոր ԶԼՄ-ների կողմից («The Sacramento Bee», «Digital Journal», «One News Page», «L.A. Biz, Ulitzer», «The Street» և այլն):
«Խեղաթյուրելով փաստերը` Ադրբեջանի վարչակարգը փորձում է խուսափել հայկական ջարդերի պատասխանատվությունից` իրականացված Սումգայիթում (1988թ. փետրվար), Կիրովաբադում (1988թ. նոյեմբեր), Բաքվում (1990թ. հունվար), Մարաղայում (1992թ. ապրիլ), ինչպես նաև Խոջալուում սեփական ժողովրդի նկատմամբ իրականացված կոտորածից: Ադրբեջանը փորձում է իրեն ներկայացնել որպես զոհ` թե սեփական երկրում, և թե արտերկրում Լեռնային Ղարաբաղի դեմ նոր պատերազմ սկսելու համար հող նախապատրաստելու նպատակով»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Դեսպանատունը նշում է, որ Ադրբեջանը մերժում է միջազգային բոլոր կոչերը, այդ թվում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի` 1992թ.-ի Աղդամի իրադարձությունների հետ կապված բաց քննարկում անցկացնելու կոչը:
«Այստեղ հարց է առաջանում, թե ինչու բոլոր նրանք, ովքեր Ադրբեջանի պաշտոնական վարկածից տարբերվող կարծիք են արտահայտել, կամ սպանվել են, ինչպես լրագրող Մուստաֆաևը, կամ ձերբակալվել, ինչպես լրագրող Ֆաթուլաևը, կամ էլ քաղաքական հետապնդումների զոհ են դարձել, ինչպես Ադրբեջանի առաջին նախագահ Այազ Մութալիբովը»,- նշված է այնտեղ:
«Իրականում Խոջալուն Ադրբեջանի հիմնական հենակետերից էր Լեռնային Ղարաբաղում, որտեղից էլ, ըստ Human Rights Watch իրավապաշտպան կազմակերպության, ադրբեջանցիները մի քանի ամիս շարունակ կրակի տակ էին պահում Ստեփանակերտը` Լեռնային Ղարաբաղի մայրաքաղաքը: Արդյունքում հարյուրավոր մարդիկ սպանվել կամ ծանր վիրավորվել են: Տները, հիվանդանոցները և այլ ոչ ռազմական կառույցներ հարձակման արդյունքում ավերվել են, իսկ տեղի բնակչությունը ահաբեկչության զոհ է դարձել: Այսպիսով, ադրբեջանական հարձակումը դադարեցնելը գոյատևման խնդիր էր դարձել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության համար», - ասվում է դեսպանատան հայտարարությունում:
Ադրբեջանցի լրագրող Էյնուլա Ֆաթուլաևը նշում է, որ «նույնիսկ հարվածը հասցնելուց մի քանի օր առաջ հայերը բարձրախոսների միջոցով անընդհատ զգուշացնում էին Խոջալուի բնակչությանը պատրաստվող գործողության մասին` առաջարկելով բնակիչներին լքել քաղաքը հումանիտար միջանցքով: Ըստ Խոջալուի փախստականների`նրանք օգտագործել են միջանցքը, և հայ զինծառայողները նրանց վրա կրակ չեն բացել: Այնուամենայնիվ, Խոջալուի բնակչության մի մասը սպանվել է հենց իրենց (ադրբեջանական զորքերի) կողմից...արդյոք դա միտումնավոր կերպով է արվել թե ոչ` պետք է պարզի հետաքննությունը...Նրանք սպանվել են ոչ թե ինչ-որ անհայտ մարդկանց կողմից, այլ Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատի սադրիչների կողմից...(դիակները) խեղվել են հենց իրենց կողմից...»:
Ըստ ՀՀ դեսպանատան հայտարարության` Ադրբեջանի նախկին նախագահ Այազ Մութալիբովը մեղադրել է իր քաղաքական հակառակորդներին Խոջալուի սպանությունները իրականացնելու մեջ: Նա հարցազրույց է տվել, որտեղ հայտարարել է, որ «միջանցքը, որով մարդիկ կարող էին փախչել, իրականում տրամադրվել է հայերի կողմից: Այդ դեպքում նրանց ինչի ՞ ն է պետք եղել կրակ բացելը, հատկապես Աղդամի շրջակայքում, որտեղ բավականին ժամանակ և հնարավորություն կար մարդկանց օգնության հասնելու համար: Ինչպես նշում են Խոջալուից մազապուրծ եղած մարդիկ, ամեն ինչ կազմակերպվել էր իմ հրաժարականին հասնելու համար: Որոշ ուժեր ուզում էին վարկաբեկել նախագահին»:
«Այն փաստը, որ Խոջալուի բնակիչնեը իշխանության համար տարվող ներքին քաղաքական պայքարի զոհ են դարձել, հաստատել է նաև Ադրբեջանի Գերագույն խորհրդի նախագահ Կարաևը և իր հետնորդ Մամեդովը, ադրբեջանցի իրավապաշտպան Յունուսովը և մյուսները»,- նշվում է հայտարարությունում:
Հեյդար Ալիևը, որն այն ժամանակ նախագահի պաշտոնի հավակնորդ էր, Ադրբեջանում հայտարարել էր. «Արյունահեղությունը մեզ համար շահավետ է: Պետք չէ խառնվել»:
«Реальный Азербайджан» թերթի գլխավոր խմբագիր Էյնուլա Ֆաթուլաևը շատ տարիներ բանտում է անցկացրել ` մեղադրվելով զրպարտանքի մեջ: Նա դիմել էր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, որը որոշում էր ընդունել, ըստ որի`Ադրբեջանի իշխանությունը պետք է անհապաղ ազատ արձակեր Ֆաթուլաևին: Ի վերջո նա ազատ արձակվեց 2011թ.-ին և «Ազատություն» ռադիոկայանին տրված հարցազրույցում հայտարարեց, որ Խոջալուի դեպքերի հետ կապված նա մնում է իր հին կարծիքին, և հայտարարել է, որ «ադրբեջանական, ոչ թե հայկական ուժերն են մեղավոր 1992թ.-ին Խոջալուում տեղի ունեցած սպանությունների համար»,-ասվում է փաստթղթում:
ՀՀ դեսպանատունը նշում է նաև, որ Ադրբեջանի ագրեսիվ հռետորաբանությունը, պատմության խեղաթյուրումը, ինչպես նաև միլիարդավոր դոլարները, որոնք ծախսվում են հարձակվողական զենք գնելու համար, լուրջ սպառնալիք են ամբողջ տարածաշրջանի անվտանգության և կայունության պահպանման համար, և միջազգային հանրությունը պետք է պատշաճ պատասխան տա այդ ամենին:

Посольство Армении в США: Искажая историю и суть конфликта, Азербайджан готовит почву для новой агрессии против Карабаха
Азербайджанская дипломатия и пропаганда продолжают вводить в заблуждение международное сообщество и азербайджанский народ, фальсифицируя суть и историю нагорно-карабахского конфликта, и в особенности агдамских событий, говорится в распространенном накануне заявлении посольства Армении в США. Заявление опубликовано рядом авторитетных американских СМИ, таких как The Sacramento Bee, Digital Journal, One News Page, L.A. Biz, Ulitzer, The Street и др.
Искажая эти события, азербайджанский режим пытается уйти от ответственности за армянские погромы в Сумгаите (февраль 1988 г.), Кировабаде (ноябрь 1988 г.), Баку, (январь 1990г.), Мараге (апрель 1992 г.) и резню собственного населения в Ходжалу, отмечается в документе.
«Азербайджан стремится преподнести себя как жертву, тем самым подготавливая почву как внутри страны, так и за ее пределами, чтобы развязать еще одну войну против Нагорного Карабаха», - говорится в заявлении.
Посольство отмечает, что Азербайджан отвергает все международные призывы, в том числе призыв Европейского суда по правам человека открыто обсудить агдамские события 1992г. «В связи с этим можно только спросить, почему все, кто выражал мнение, не совпадающее с азербайджанской официальной версией событий, были либо убиты, как журналист Мустафаев, либо арестованы, как журналист Фатуллаев, либо подвергнуты политическим преследованиям, как первый президент Азербайджана Аяз Муталибов?» - заметили в посольстве.
«В действительности село Ходжалу было одним из азербайджанских опорных пунктов в центре Нагорного Карабаха, откуда, согласно организации Human Rights Watch, в течение нескольких месяцев Степанакерт - столица Нагорного Карабаха, подвергался ударам артиллерии. В результате беспорядочных ударов и снайперских стрельбы сотни граждан были убиты или искалечены. Дома, больницы и другие объекты, не являющиеся законными военными мишенями, были разрушены, местное гражданское население – подвергнуто террору. Таким образом, подавление огня с азербайджанской стороны стало вопросом выживания для населения Нагорного Карабаха», - сказано с заявлении посольства.
Как отметил азербайджанский журналист Эйнулла Фатуллева, «даже за несколько дней до удара, армяне постоянно предупреждали население о готовящейся операции посредством громкоговорителей, предлагая гражданам покинуть город через гуманитарный коридор. По словам самих беженцев из Ходжалу, они использовали коридор, и действительно, армянские солдаты не открыли по ним огонь».
Тем не менее, продолжает Фатуллаев, «… часть жителей Ходжалу была убита своими же [азербайджанскими войсками]... Было и ли это сделано намеренно или нет, должно установить расследование. ... [Они были убиты] не [какими-то] неизвестными [стреляющими], а провокаторами из сил Народного фронта Азербайджана… [Трупы] были изуродованы своими же…».
Согласно заявлению посольства, экс-президент Азербайджана Аяз Муталибов обвинил своих политических оппонентов в убийствах в Ходжалу. Он дал интервью, в котором заявил, что «…коридор, по которому люди могли бежать, все-таки был оставлен армянами. Тогда зачем им нужно было открывать огонь? Особенно на территории близ Агдама, где было достаточно сил и времени, чтобы прийти на помощь людям. Как говорят едва спасшиеся жители Ходжалу, все было организовано, чтобы создать почву для моей отставки. Некоторые силы стремились дискредитировать президента».
«Факт того, что жители Ходжалу пали жертвой ожесточенной внутриполитической борьбы за власть в Азербайджане, подтвердили также председатель азербайджанского Верховного совета Караев, его преемник - Мамедов, азербайджанский правозащитник Юнусов и другие», - подчеркивает диппредставительство Армении.
Полный надежд возглавить Азербайджан Гейдар Алиев тогда заявил: «Кровопролитие нам на руку. Нам не следует вмешиваться в ход событий».
«Эйнулла Фатуллаев, главный редактор газеты “Реальный Азербайджан”, провел многие годы в тюрьме по обвинению в диффамации. Он обратился в ЕСПЧ, который вынес решение, согласно которому азербайджанское правительство должно немедленно освободить Фатуллаева. В конце концов он был освобожден в 2011 году и вскоре после этого сказал в интервью радиостанции “Свобода”, что он не изменил свое мнение о событиях в Ходжалу, и заявил, что “азербайджанские, а не армянские силы, ответственны за убийства в 1992 году” в Ходжалу», - говорится в документе.
Армянское посольство добавляет, что агрессивная риторика Азербайджана и искажение истории, а также миллиарды долларов, затрачиваемые на приобретение наступательных вооружений, создают серьезную угрозу для безопасности и стабильности всего региона, и международное сообщество должно адекватно противостоять этому.