«Ձեզ համար, կանայք» առողջապահական մեկամսյա ակցիան մեկնարկում է երկուշաբթի օրվանից
Մարտի 8-ից ապրիլի 7-ը անցկացվող «Ձեզ համար, կանայք» առողջապահական ակցիային մասնակցում են Երևանի բոլոր բուժհաստատությունները՝ անկախ ենթակայությունից, այդ թվում նաև մասնավոր բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին հայտնում են Երևանի քաղաքապետարանի մամուլի բաժնից: Քաղաքապետարանն այն իրականացնում է ՀՀ առողջապահության նախարարության հետ համատեղ։
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի առողջապահության վարչության պետ Կամսար Բաբինյանը նշել է, որ այս տարի ակցիան առավել ընդգրկուն է և ներառում է բազմաճյուղ հետազոտություններ, ստացիոնար բուժում և վիրահատություններ, իսկ ոչ մատչելի հետազոտություններից ներառված է միայն համակարգչային տոմոգրաֆիան, որի սարքավորումը Երևանի քաղաքապետարանն անցյալ տարի է ձեռքբերել։
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի առողջապահության վարչության պետը, ներկայացնելով ակցիայից օգտվելու համար սահմանված կարգը, ընդգծել է, որ այս տարի ևս դիմելու առաջին օղակը համաբուժարաններն են։
Կարգը այսպիսին է` առողջական խնդիրներ ունեցող կանայք նախ պետք է դիմեն ամբուլատոր պոլիկլինիկաներ,առաջնային զննումից հետո անհրաժեշտության դեպքում քաղաքացին կուղեգրվի ստացիոնար հիվանդանոց՝ մասնագիտական հետազոտությունների կամ բուժման, իսկ անհրաժեշտության դեպքում՝ նաև վիրահատության։
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի առողջապահության վարչության պետը ներկայացրել է նաև 2013 թվականին Երևանի քաղաքապետարանի անցկացրած անվճար բուժօգնության «Ձեզ համար, կանայք» և «Երևանյան ամառ» ակցիաների արդյունքները. այդ 2 ակցիաներից օգտվել է 9800 քաղաքացի, կատարվել է 470 վիրահատություն։

В акции «Для вас, женщины» задействованы все медучреждения Еревана – даже частные
В проводимой мэрией Еревана совместно с Минздравом Армении акции «Для вас, женщины», которая продлится месяц в связи женскими праздниками, участвуют все медучреждения столицы, в том числе частные. Об этом сообщает пресс-служба мэрии Еревана.
Отметим, ранее мэр Еревана Тарон Маргарян дал распоряжение организовать во всех административных районах столицы праздничные мероприятия по случаю отмечаемого 8 марта Международного женского дня. Градоначальник поручил также начать подготовительные работы для организации в период с 8 марта по 7 апреля уже ставшей традиционной акции предоставления бесплатной медицинской помощи под лозунгом «Для вас, женщины». На программу из бюджета выделено 100 млн. драмов.
Накануне заместитель мэра Еревана Давид Оганян встретился с руководителями медицинских учреждений столицы. Встреча была проведена с целью предупреждения глав медучреждений о предстоящей нагрузке в работе, обсуждения возможных проблем для их исключения в ходе реализации программы, уточнения ряда деталей.
Сегодня начальник Управления по вопросам здравоохранения мэрии Еревана Камсар Бабинян отметил, что в этом году акция более масштабная и включает в себя многопрофильные обследования, в том числе дорогостоящую компьютерную томографию, стационарное лечение и хирургические операции.
По его словам, в двух проведенных мэрией Еревана за 2013г. бесплатных медицинских акциях «Для вас, женщины» и «Ереванское лето» приняли участие 9800 граждан, было проведено 470 хирургических операций.