ՀՀ քաղաքացի Մամիկոն Խոջոյանը, ով նախկինում ազատազրկման մեջ էր գտնվում Բաքվում, հայրենադարձվել է Հայաստան՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) հովանու ներքո ։ Նշենք, որ 77-ամյա Խոջոյանը հոգեկան խնդիրներ ուներ ու մոլորվելու հետևանքով ադրբեջանական տարածքում էր հայտնվել 2014 թվականի հունվարի 28-ին:
Հայրենադարձվելուց հետո Մամիկոն Խոջոյանը տեղափոխվել է Իջևանի բժշկակական կենտրոն, որտեղ անցկացված հետազոտությամբ նրա մարմնի վրա հայտնաբերվել են բազմաթիվ կապտուկներ, կոտրվածքներ և վնասվածքներ: Նշված վնասվածքների մասին չէր ասվել ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից նախկինում հեռարձակված տեսանյութերում և հաղորդագրություններում, ինչը վկայում է, որ Մամիկոն Խոջոյանը վնասվածքները ստացել է ադրբեջանական կողմում գերության մեջ գտնվելու ժամանակահատվածում:
ՀՀ ՊՆ-ից տեղեկացրել են, որ «Մեկ ամսից ավել գերության մեջ մնալուց հետո հոգեկան հիվանդությամբ տառապող Մամիկոն Խոջոյանը ՀՀ իշխանությունների խնամքին է հանձնվել առողջական լուրջ խնդիրներով»:
Վերին Կարմիր Աղբյուրի գյուղապետ Կամո Չոբանյանը, որի ղեկավարած համայանքում է բնակվում Խոջոյանը, Panorama.am-ին հայտնել է, որ «Մ.Խոջոյանի վիճակը շատ ծանր է` տարեց մարդու մարմնի վրա բազմաթիվ բռնության հետքեր կան, նա ոչ մեկին չի ճանաչում և գրեթե չի խոսում: Միայն բժշկի հարցին ի պատասխան ասել է, որ այսքան ժամանակ քնել է ցեմենտի վրա…»:
Միաժամանակ պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը տեղեկացրեց, որ Խոջոյանը նաև հրազենային վնասվածք ունի:
Հաշվի առնելով Խոջոյանի մեծ թվով վնասվածքները, այդ թվում` ձեռքը ջարդված լինելու հանգամանքն ու հրազենային վնասվածքը, պարզ է դառնում, թե ինչու էր Ադրբեջանը հունվարի 28-ից հետո, հետևողականորեն փորձում վերջինիս ներկայացնել որպես դիվերսանտ:
Ադրբեջանն ամեն ինչ անում էր Խոջոյանի` սահմանի հատման միջադեպը ներկայացնել որպես դիվերսիոն գործողության` արդարացնելու վերջինիս վիրավորելու փաստը, իսկ վիրավորվելու հանգամանքը ներկայացնելու որպես փոխհրաձգության արդյունք:
Ադրբեջանական այս ծուղակն ակնհայտորեն չաշխատեց, ինչը հատկապես պարզ է դառնում Կարմի Խաչի միջազգային կոմտեի պաշտոնական հաղորդագրությունից. «Հայաստանցի քաղաքացիական անձը, ով նախկինում ազատազրկման մեջ էր գտնվում Բաքվում, հայրենադարձվել է Հայաստան՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) հովանու ներքո»:
Ամեն դեպքում այս գործում առանցքային դերակատարություն ունեցող միջազգային կառույցը, Խոջոյանին իր պաշտոնական հաղորդագրությունում ներկայացրել է որպես քաղաքացիական անձ, այլ ոչ թե զինծառայող, ինչպես որ Ադրբեջանն էր վերջինիս պատոնապես ներկայացնում:
Միաժամանակ նկատենք, որ քաղաքացիական անձանց գերության մեջ գտնվելու հարցը կարգավորվում է ՄԱԿ-ի 1949 թվականի օգոստոսի 12-ին ընդունված կոնվենցիայով , որի ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը միանգամից մի քանի դրույթներով խախտել է կոնվենցիան:
Ամենայն հավանականությամբ, Խոջոյանի նկատմամբ բռնության հարցը առաջիկայում կներկայացվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, ինչպես նաև` մարդու իրավունքների հարցով զբաղվող միջազգային կազմակերպություններին:
Բարեբախտաբար Խոջոյանն արդեն հայրենիք է վերադարձվել ու օրակարգում այս պահին միայն զինծառայող Հակոբ Ինջիղուլյանի հարցն է, ով 2013 թվականի օգոստոս 9-ից Ադրբեջանում է: Խոջոյանի նկատմամբ իրականացված բռնությունները լուրջ ազդանշան են և ԿԽՄԿ-ի և համանախագահների համար` ամեն ինչ անելու վերջինս հարցին արագ լուծում տալու համար:

Факт применения насилия в отношении 77-летнего гражданина Армении М.Ходжояна в азербайджанском плену – сигнал для МГ ОБСЕ и МККК
13:31 05/03/2014
Эксперт по политическим вопросам Тигран Абрамян в беседе с корреспондентом Panorama.am обратился к возврату Азербайджаном Армении 77-летнего гражданина РА, жителя приграничного села Верин Кармирахпюр Мамикона Ходжояна, который был захвачен в плен 28 января 2014 года.
Отметим, накануне, 4 марта, пресс-служба Международного Комитета Красного Креста (МККК) сообщила, что передача гражданина РА М. Ходжояна была осуществлена под патронатом сотрудников Красного креста в приграничной зоне, на автотрассе между армянским городом Иджеван и азербайджанским городом Газах. После возвращения Ходжоян был доставлен в медицинский центр города Иджевана, где во время обследования на его теле были обнаружены многочисленные синяки, переломы и повреждения. Об указанных повреждениях не говорилось в видеоматериалах и информационных сообщениях азербайджанских СМИ. Это свидетельствует о том, что Мамикон Ходжоян получил травмы в период пребывания в азербайджанском плену.
Пресс-служба Минобороны Армении ранее сообщила, что «после более месяца пребывания в азербайджанском плену Мамикон Ходжоян, страдающий серьезным психическим заболеванием, был передан властям РА с серьезными проблемами со здоровьем».
В беседе с корреспондентом Panorama.am глава администрации села Верин Кармирахпюр Камо Чобанян сообщил накануне, что состояние здоровья М. Ходжояна очень тяжелое, на теле пожилого мужчины обнаружены многочисленные следы насилия, он никого не узнает и почти не разговаривает. А пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян сообщил, что у Мамикона Ходжояна есть и огнестрельное ранение.
«Учитывая многочисленные телесные повреждения Мамикона Ходжояна, в том числе и то, что у него сломана рука и есть огнестрельное ранение, становится ясно, почему Азербайджан после 28 января последовательно пытался представить его как диверсанта», – подчеркнул Тигран Абрамян.
«Азербайджан сделал все возможное для того, чтобы преподнести инцидент с пересечением границы как диверсию с целью оправдать факт ранения и преподнести этот факт как результат перестрелки.
Эта западня азербайджанской стороны явно не сработала, что особенно ясно видно в официальном заявлении Международного комитета Красного Креста . Согласно данным МККК, передача гражданина РА была осуществлена под патронатом сотрудников Красного креста.
В любом случае международная структура, играющая ключевую роль в этом деле, в своем официальном заявлении представила Ходжояна как гражданское лицо, а не как военнослужащего, как на официальном уровне заявлял Азербайджан.
Вместе с тем, следует отметить, что вопрос, связанный с пребыванием пленных, регулируется положениями Конвенции ООН от 12 августа 1949 года, анализ которой показывает, что Азербайджан нарушил сразу несколько положений конвенции.
По всей вероятности, вопрос о применении насилия в отношении Ходжояна в ближайшем будущем будет представлен сопредседателям Минской группы ОБСЕ, а также международным организациям, занимающимся правами человека.
К счастью, Ходжоян уже возвращен на родину, и на данный момент в повестке стоит лишь вопрос, связанный с армянским военнослужащим Акопом Инджигуляном, который с 9 августа 2013 года находится в Азербайджане. Насилие в отношении Ходжояна является серьезным сигналом и для МККК, и для сопредседателей – сделать все возможное для того, чтобы как можно скорее решить вопрос», - резюмировал эксперт.
Военный журналист Р. Гариб: В Азербайджане избили попавшего в плен 77-летнего гражданина Армении М. Ходжояна