Վախենալու ոչինչ չունենք, ես Մոսոյին չեմ խփել. Իսոն է փոխանցել կալանավայրից
Կայարանցի Թևոսիկի եղբոր` Արթուր Սաֆարյանի սպանության մեջ կասկածվող Իսրայել Սարգսյանի (Իսո) փաստաբան Գայանե Գալոյանը առաջիկայում պատրաստվում է նախաքննական մարմնի գործողությունները վիճարկել դատարանում` առանց որևէ ապացույցի անձին ձերբակալելու և սպանության մեջ մեղադրելու համար: Սակայն մինչ այդ փաստաբանը այս երկու օրերի ընթացքում վճռաբեկ բողոք կներկայացնի` բողոքարկելով խափանման միջոցը չփոխելու վերաբերյալ Վերաքննիչ դատարանի որոշումը: Այդ մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց փաստաբան Գայանե Գալոյանը:
Վերաքննիչ դատարանի որոշումը, ըստ փաստաբանի, ստանդարտ հիմնավորում ուներ` մերժել են խափանման միջոց կալանքը փոխելու մասին վերաքննիչ բողոքը, քանի «հիմնավոր կասկածներ ունեն, որ Իսրայել Սարգսյանը կխոչընդոտի նախաքննությանը»:
Ինչ վերաբերում է նախաքննական մարմնի կողմից սպանված համարվող Մովսես Ներսիսյանին, ապա նրա դին, որը փնտրում էին ջրամբարներում, մինչ այժմ չեն գտել: Փաստաբանը կասկածներ ունի, որ Մովսես Ներսիսյանը, նույն ինքը` Մոսոն, կենդանի է:
Մեկնաբանելով Գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանի հայտարարությունը, թե բացի ԱԻՆ փրկարար ծառայությունից, այլ ծառայություններ ևս ներգրավված են Մոսոյի որոնողական աշխատանքներում, փաստաբանը կարծիք հայտնեց, որ այդ աշխատանքները օգուտներ կտան:
Հարցին, թե ինքը` փաստաբանը, որևէ քայլ ձեռնարկո՞ւմ է սեփական նախաձեռնությամբ Մոսոյին փնտրելու ուղղությամբ, տիկին Գալոյանը բացասական պատասխան տվեց:
«Մոսոն ժամանակին ոստիկանության համակարգում աշխատած ազատամարտիկ է եղել, պատահական անձ չի: Եթե նա որոշեր թաքնվել, կարող էր հստակ թաքնվել և այնպիսի պայմաններում, որ չկարողանային գտնել: Դրա համար էլ իմ անձնական հետախուզումը, տվյալներ հավաքելը կարող է էական արդյունք չտալ», -հավելեց տիկին Գալոյանը` նշելով, որ Մոսոյի ընտանիքի անդամների հետ չի հանդիպել, չի զրուցել:
Իր պաշտպանյալի` Իսոյի հետ հանդիպել է մարտի 4-ին, ասաց` «շատ լավ է»:
«Հստակ ասում է` վախենալու ոչինչ չունենք, ես Մոսոյին չեմ խփել, ես նման բան չեմ արել», -Իսոյի խոսքերը փոխանցեց փաստաբանը:
Կայարանցի Թևոսիկի եղբոր` Արթուր Սաֆարյանի սպանության փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում կալանավորված են Իսրայել Սարգսյանն և Տիգրան Ասատրյանը: Իսրայել Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-104 հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ կետով (38-104-ը` հանցագործության կազմակերպիչ), 104 հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ կետը` սպանություն` կատարված շահադիտական դրդումներով, պատվերով), 104 հոդվածի 2-րդ մասի 11-րդ կետով (այլ հանցանքը թաքցնելու նպատակով կատարված սպանություն) և 235 հոդվածի 1-ին մասով (ապօրինի կերպով հրազեն և ռազմամթերք ձեռք բերել, պահել և կրել): Իսկ Տիգրան Ասատրյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235 հոդվածի 1-ին մասով (ապօրինի կերպով հրազեն և ռազմամթերք ձեռք բերել, պահել և կրել) և 335 հոդվածի 1-ին մասով (հաստատապես հայտնի նախապատրաստվող ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործության մասին չհայտնելը):
Իսրայել Սարգսյանին նախաքննական մարմինը մեղադրում է Մովսես Ներսիսյանին սպանելու համար, մինչդեռ մինչ այժմ Ներսիսյանը ողջ կամ մահացած գտնված չէ:
Իսոյի փաստաբանը ոստիկանությանը մեղադրում է անձի անմեղության կանխավարկածը խախտելու մեջ
Թևոսիկի եղբոր սպանության պատվիրատուն սպանությունից հետո հիվանդանոցում ցավակցել է հարազատներին. Մանրամասներ (տեսանյութ)

«Я не убивал Мовсеса Нерсисяна». Исраел Саркисян заявляет, что ему бояться нечего
Адвокат Исраела Саркисяна, арестованного в рамках уголовного дела по факту убийства Артура Сафаряна – брата известного в криминальном мире Тевоса Сафаряна («Каяранци Тевосика»), Гаяне Галоян намерена оспаривать в суде действия органа, осуществляющего предварительное следствие, в частности, решение об аресте гражданина без доказательств и предъявление обвинения в убийстве. Однако до этого адвокат собирается подать в ближайшие дни кассационную жалобу, оспаривая решение Апелляционного суда оставить в силе избранную меру пресечения. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщила сама юрист.
Решение Апелляционного суда, по мнению адвоката, имело стандартное обоснование –апелляционную жалобу на изменение меры пресечения отклонили, поскольку «у них имеются обоснованные сомнения относительно того, что Исраел Саркисян будет препятствовать предварительному следствию».
Что касается Мовсеса Нерсисяна, которого следствие считает убитым, то его тело до сих пор не найдено. У Гаяне Галоян имеются сомнения по поводу того, что Мовсес Нерсисян жив.
Комментируя недавнее заявление генерального прокурора РА Геворка Костаняна о том, что помимо спасательной службы МЧС в поисковые работы вовлечены и другие службы, адвокат отметила, что эти работы вряд ли принесут пользу.
В ответ на вопрос о том, не предприняла ли она мер по обнаружению Мовсеса Нерсисяна, юрист заявила: «Мовсес Нерсисян в свое время работал в системе полиции. Если бы он решил спрятаться, он мог бы это сделать так, что его не могли бы обнаружить. Поэтому сбор данных мной не может принести ощутимых результатов».
По словам Гаяне Галоян, она не встречалась и не беседовала с членами семьи М.Нерсисяна.
С Исраелом Саркисяном адвокат встретилась 4 марта, и он сказал: «Нам нечего бояться, я не убивал Мовсеса Нерсисяна».
Отметим, что в рамках дела арестованы Исраел Саркисян и Тигран Асатрян. Исраелу Саркисяну предъявлено обвинение по признакам п.8 ч.2 ст.38-104 УК Армении (Организация убийства), п.8 ч.2 ст.104 (Убийство, то есть противоправное умышленное лишение жизни другого человека, совершенное из корыстных побуждений, заказное, а также сопряженное с вымогательством, разбоем или бандитизмом), п.11 ч.2 ст.104 (Убийство с целью скрыть другое преступление или облегчить его совершение), ч,1 ст.235 (Незаконное приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение огнестрельного оружия (кроме гладкоствольного огнестрельного оружия и патронов к нему), боеприпасов, патронов к нарезному огнестрельному оружию, взрывчатых веществ или взрывных устройств). Орган, осуществляющий предварительное следствие, обвинил Исраела Саркисяна в убийстве Мовсеса Нерсисяна, между тем до сих пор нет информации о том, жив ли он или нет.