«Зеркало». Ադրբեջանի իշխանությունները` Ասադի, Սադամի և Քադաֆիի շահերի պաշտպան
Ադրբեջանի խորհրդարանի իշխող կուսակցության պատգամավորները որոշել են պատասխանել ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի մարդու իրավունքների զեկույցին, որում մարդու իրավունքների վիճակը Ադրբեջանում խիստ քննադատության է ենթարկվում: Այս մասին ասվում է ադրբեջանական «Зеркало» թերթի կայքում տեղադրված հոդվածում:
Հեղինակը նշում է, որ ադրբեջանցի խորհրդարանականները Ադրբեջանի օմբուդսմեն Էլմիրա Սուլեյմանովայի` մարդու իրավունքներին նվիրված զեկույցի քննարկան ժամանակ սկսել են խոսել Պետդեպարտամենտի զեկույցի մասին:
Ըստ իշխող «Ենի Ազերբայջան» կուսակցության փոխնախագահ Սիավուշ Նովրուզովի` երբ Աֆղանստանում թալիբներն էին իշխանության գլուխ կանգնած, թմրանյութերի շրջանառությունը նվազել էր մինչև նախկին ծավալների 3%-ը:
«Ամերիկացիների երկրում հայտնվելու հետ մեկտեղ կակաչի պլանտացիաների տարածքը 60 անգամ մեծացել է, իսկ ՆԱՏՕ-ի զորքերը հսկում են արտադրության շղթան, որպեսզի ոչ ոք չփորձի անգամ ոտնձգություն կատարել Եվրոպա մատակարարվող հերոինի նկատմամբ»,- ասել է Նովրուզովը:
Մեկ այլ իշխանամետ խորհրդարանական` Զախիդ Օրուջը, գտնում է, որ Ասադի ընտանիքի հարյուրավոր տարիների իշխանությունը Սիրիայում ավելի լավ էր, քան ներկայիս իրավիճակը:
«Ասադի կառավարման տարիներին ամերկացիները խոսում էին քաղաքացիների իրավունքների խախտման մասին, իսկ այսօր հազարավոր քաղաքացիներ սպանվել են, երկրում քաղաքացիական պատերազմ է: Լիբիայում ԱՄՆ-ն մարդու իրավունքների խախտումներ գրանցեց, միլիարդավոր դոլարներ հայտնաբերեց Քադաֆիի գաղտնի հաշվեհամարներում: Իսկ այդ փողերը արդյո՞ք ժողովրդին հասան: Իրաքում և մնացած այն բոլոր երկրներում, որտեղ ԱՄՆ-ի զորքեը մուտք են գործել նույնպիսի իրավիճակ է»,- ասել է նա:
Ի պատասխան խորհրդարանի փոխխոսնակ Զիաֆետ Ասքերովը, ով նույնպես «Ենի Ազերբայջան» կուսակցությունից է պատմել է Կրիլովի «Գայլը և գառը» առակը, որտեղ գառի մեղքը նրանումն էր, որ գայլը սոված էր: Ըստ նրա` ԱՄՆ-ն և այլ ուժեղ երկրներ իրենց շահերի համար թալանում են և շարունակելու են թալանել տարբեր երկրների կառավարություններին, որոնք էլ իրենց հերթին թալանելու են իրենց ժողովրդին:
«Թե հատկապես որ երկրի մասին էր խոսքը` Ասքերովը չասաց: Սակայն ես համոզված եմ, որ նա այն նկատի չուներ, ինչ բոլորի մտքով անցավ: Այնուամենայնիվ, զուտ մարդասիրական նկատառումներով կցանկանայի զգուշացնել պարոն փոխխոսնակին, որ նա այս թեմաների շուրջ ապագայում ավելի զգույշ արտահայտվի»,-գրում է հեղինակը ` հասկացնելով, որ նրա խոսքերը կարող է ընկնել «անհրաժեշտ մարդկանց ականջը»:
«Սակայն, ընդհանուր առմամբ, ես կցանկանայի կիսել իմ մտքերը` կապված ամբողջովին մեկ այլ հարցի հետ: Պարզվում է, որ ժողովրդավարության այնպիսի ամրոցներ, ինչպիսին են Սիրիան, Լիբիան, Իրանը, Կենտրոնական Աֆրիկայի հանրապետությունը, և այնպիսի հայտնի ժողովրդավար գործիչներ, ինչպիսին են Ասադը, Քադաֆին, Սադամը, և վերջապես Բոկասոն մեր օրերում իրենց հռչակն են վայլում ոչ միայն մեր խորհրդարանականների շրջանում»,- նշում է հեղինակը` հղում կատարելով պրոֆեսոր Ռաֆիգ Ալիևին, ով նույնպես մեղադրանքներ է ուղղել Արևմտյան երկրներին:
Հոդվածում նշվում է, որ ամերիկացիների գործողությունները Աֆղանստանում, Սիրիայում, Լիբիայում, Իրաքում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների հետ ոչ մի ընդհանուր բան չունեն:
«Այս երկրներում ԱՄՆ-ն, ինչպես նաև Ռուսաստանը մտահոգված են միայն իրենց ազգային և պետական շահով»,- նշում է հեղինակը:
Նշենք, որ ըստ ԱՄՆ պետդեպարտամենտի ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և աշխատանքի հարցերով բյուրոյի ամենամյա զեկույցի` Ադրբեջանում անպատժելիության միջավայրում մարդու իրավունքները շարունակաբար խախտվում են: Զեկույցի հեղինակները անցած տարվա ընթացքում Ադրբեջանում հիմնականում խախտումներ են գրանցել ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների ոլորտներում: Դրանց շարքին են պատկանում ազատ արտահայտման, հավաքների մեծածավալ սահմանափակումները, ներառյալ լրագրողների, իրավապաշտպանների և ժողովրդավար ակտիվիստների հանդեպ հետապնդումները, ձերբակալությունները և ուժի կիրառումը: Ըստ մի շարք ՀԿ-ների` Ադրբեջանում առնվազն 12 լրագրող և բլոգեր գտնվում է ճաղերի հետևում: Ընդգծվում է նաև, որ բավականին խախտումներ են գրանցվել 2013թ.-ի Ադրբեջանի նախագահական ընտրությունների ժամանակ:

«Зеркало»: Власти Азербайджана на страже интересов Асада, Саддама и Каддафи?
Депутаты парламента Азербайджана от правящей партии накануне решили ответить на отчет Госдепартамента США по правам человека, где резко критикуется ситуация с правами человека в республике. Об этом говорится в статье Рауфа Миркадырова, опубликованной на сайте азербайджанской газеты «Зеркало» под заглавием «Мы на страже интересов Асада, Саддама и Каддафи?».
Автор отмечает, что депутаты заговорили об отчете Госдепа во время обсуждения отчета омбудсмана Азербайджана Эльмиры Сулеймановой о ситуации с правами человека.
По словам заместителя председателя правящей партии «Ени Азербайджан» Сиявуша Новрузова, во время правления талибов в Афганистане оборот наркотиков снизился до 3% от объема прежних лет. С приходом американцев площадь плантаций мака выросла в 60 раз, а войска НАТО охраняют всю производственную цепочку, чтобы никто чужой не покусился на героин, поставляемый в страны Европы, сказал С.Новрузов.
Другой проправительственный депутат Захид Орудж считает, что столетнее правление семьи Асадов в Сирии было лучше, чем сегодняшняя ситуация. «При Асаде американцы говорили о нарушении прав граждан, а сегодня убиты десятки тысяч человек, идет гражданская война. В Ливии США обнаружили нарушение прав человека, десятки миллиардов долларов на тайных счетах Каддафи. Достались ли эти деньги народу? В Ираке и других странах, куда вошли войска США, ситуация похожая», – сказал он.
В ответ на это зампредседателя парламента Азербайджана Зияфет Аскеров тоже из «Ени Азербайджан» рассказал басню Крылова «Волк и ягненок», где вина ягненка заключалась в том, что волк был голоден. По его словам, США и прочие сильные страны грабят и будут грабить правительства в зоне своих интересов, а эти правительства будут обирать свое население.
«Кого имел в виду Аскеров, он не сказал. Но более чем уверен, что он имел в виду вовсе не тех, о ком вы подумали. И все же из чисто гуманных побуждений хотелось бы предостеречь господина вице-спикера, чтобы он впредь был более осмотрителен в высказываниях на подобные темы», - пишет Миркадыров, намекая, что слова Аскерова могут донести «куда надо».
«Ну а в целом хочу поделиться с мыслями совсем по другому поводу. Оказалось, что такие бастионы демократии, как Сирия, Ливия, Иран, Центральноафриканская Республика (ЦАР) и такие яркие демократы, как Асад, Каддафи, Саддам и, наконец, Бокассо, в эти дни очень популярны не только у наших парламентариев», - пишет автор статьи, указав на статью профессора Рафика Алиева, который также выступил с обвинениями в адрес стран Запада.
Р. Миркадыров пишет, что действия американцев в Афганистане, в Сирии, Ливии, Ираке, не имеют ничего общего с демократией и правами человека. «В этих регионах американцы думают исключительно о собственных национально-государственных интересах, точно так же, как и русские», - говорится в статье.
Напомним, что согласно ежегодному докладу Бюро по вопросам демократии, прав человека и труда Госдепартамента США, права человека в Азербайджане продолжают нарушаться в условиях безнаказанности. Авторы доклада отметили основные нарушения в области демократии и прав человека в Азербайджане за прошлый год, среди которых – ограничение свободы слова, собраний и ассоциаций, запугивания, аресты и применение насилия против журналистов и правозащитников. По оценкам НПО, в настоящее время по меньшей мере 12 журналистов и блогеров в Азербайджане находятся за решеткой. Подчеркивалось также, что президентские выборы в Азербайджане в 2013 году прошли с серьезными нарушениями.