«Իրանը ցանկանում է Եվրամիության հետ նոր հարաբերություններ հաստատել»,-ԻԻՀ նախագահի պաշտոնական կայքի հաղորդմամբ՝ հայտարարել է նախագահ Հասան Ռոհանին:
Իրանի նախագահը, ԵՄ արտաքին և անվտանգության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Քեթրին Էշթոնի հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով երկկողմ հարաբերությունների հեռանկարին, մասնավորապես հայտարարել է. «Իրանի նոր կառավարությունը պատրաստ է փոխադարձ հարգանքի հիման վրա կառուցողական հարաբերություններ հաստատել աշխարհի բոլոր երկրների հետ. Արտաքին քաղաքականության ոլորտում մեր առաջնահերթություններից մեկն էլ Եվրամիության հետ նոր հարաբերություններ հաստատելն է»:
Հասան Ռոհանին ընդգծել է, որ Իրանն ու Եվրամիությունը կարող են համագործակցել Սիրիայի, Իրաքի, Աֆղանստանի հարցում, ինչպես նաև թմրանյութերի ապօրինի տարանցման, ահաբեկչության և ծայրահեղականության դեմ պայքարի ոլորտում:
«Ես՝ որպես ԵՄ ներկայացուցիչ, 28 անդամ երկրների բարի կամքի պատգամն եմ փոխանցում Իրանի իշխանություններին»,- հայտարարել է Քեթրին Էշթոնը և հավելել, որ առաջին անգամն է, երբ բացի միջուկային ծրագրից, Եվրամիությունը Իրանի իշխանությունների հետ այլ հարցերի մասին ևս քննարկումներ է անցկացնում:
Իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ Քեթրին Էշթոնը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով Թեհրան կատարած այցի նպատակներին, մասնավորապես նշել է. «ԵՄ անդամ երկրներից շատերը Իրանի հետ պատմական հարաբերություններ ունեն, այդ երկրներից շատերը վերջերս իրենց ԱԳ նախարարներին գործուղել էին Իրան: Այցի հիմնական նպատակն է, որպեսզի իրանական կողմի հետ քննարկենք, թե ապագայում երկկողմ հարաբերությունները զարգացնելու ի՞նչ հնարավորություններ կան»:
ԵՄ արտաքին և անվտանգության քաղաքականության հարցերով հանձնակատարը հանդիպել է նաև Մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանիի, ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդի՝ միջազգային հարցերով գլխավոր խորհրդական Ալի Աքբար Վելայաթիի, ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի նախկին քարտուղար Սայիդ Ջալիլիի հետ:

Хасан Роухани: Установление новых отношений с ЕС – приоритет внешней политики Ирана
«Иран хочет установить новые отношения с ЕС»,– об этом, как передает официальный сайт президента Ирана, заявил глава государства Хасан Роухани.
Касаясь в ходе встречи с верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике Кэтрин Эштон перспектив двусторонних отношений, президент Ирана, в частности, отметил: «Новое правительство Ирана готово установить конструктивные, опирающиеся на взаимное уважение, отношения со всеми странами. Установление новых отношений с ЕС является одним из приоритетов нашей внешней политики».
Хасан Роухани подчеркнул, что Иран и Европейский союз могут сотрудничать в вопросах, касающихся ситуации в Сирии, Ираке, Афганистане, а также в сфере незаконного оборота наркотиков, борьбы с терроризмом и радикализмом.
«Я как представитель ЕС передаю властям Ирана призыв 28 стран-членов к доброй воле», – заявила Эштон, добавив, что впервые после договоренности вокруг иранской ядерной программы ЕС проводит обсуждения с властями ИРИ относительно других проблем.
Как сообщает иранское информагентство »ФАРС», комментируя в беседе с журналистами цели своего визита в Тегеран, Кэтрин Эштон отметила: «Многие из стран ЕС поддерживают исторические отношения с Ираном. Многие из этих стран недавно командировали министров иностранных дел в Иран. Основная цель визита – обсудить с иранской стороной возможности развития двусторонних отношений в будущем».
В рамках визита представитель ЕС встретилась с председателем Меджлиса Ирана Али Лариджани, главным советником духовного лидера ИРИ по международным вопросам Али Акбаром Велаяти, а также бывшим секретарем Высшего совета национальной безопасности Саидом Джалили.