Ուզեիր Ջաֆարով. Հայկական կողմը տեղյակ է Ադրբեջանի ՊՆ-ի բանակցությունների բոլոր մանրամասներին
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը արգելում է իր անձնակազմին խոսել բջջային հեռախոսներով, քանի որ հայկական կողմը բջջային հեռախոսների օգնությամբ իմանում է երկրի կարևորագույն ռազմական գաղտնիքները: Այդ մասին տեղեկացնում է ադրբեջանական «Մինվալ.ազ» կայքը` հղում կատարելով ադրբեջանական «Ենի Մուսավաթ» թերթին:
«Վերջերս Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ ճակատային գոտում տեղի ունեցած կարևոր հանդիպումներից մեկի բոլոր մանրամասները հայտնի են դարձել հայկական կողմին: Հայտնաբերվել է, որ բոլոր ռազմական հանդիպումների բովանդակությունը ձայնագրվել է հակառակորդի կողմից բջջային հեռախոսներով և այնուհետև գաղտնազերծվել»,- Facebook-ի իր էջում գրել է ռազմական փորձագետ Ուզեիր Ջաֆարովը:
Փորձագետը նշում է, որ Ադրբեջանի գեներալները ապշել էին, երբ պարզվել էր, որ իրենց մեկուսի վայրում ասված խոսքերը բոլոր մանրամասներով հայտնի են Հայաստանում:
Չնայած այդ ամենին, ըստ Ուզեիր Ջաֆարովի, ՊՆ-ն արգելում է բջջայինով խոսել միայն կրտսեր սպաներին և ցածրաստիճան պաշտոնյաներին, մինչդեռ կան այնպիսի մարդիկ, ովքեր ունեն արտոնություններ և շարունակում են ծառայության ժամանակ ազատ խոսել հեռախոսներով:
Ուզեիր Ջաֆարովը, ինչպես նաև մի շարք այլ ռազմական փորձագետներ, գտնում են, որ եթե արգելքը դրվել է կարևորագույն ռազմական տեղեկատվությունը գաղտնի պահելու համար, անիմաստ և անօգուտ է կրտսեր սպաներին և զինվորներին արգելելը, իսկ ավագ պաշտոնյաներին նման արտոնություններ տալը:

Уз. Джафаров: Армянская разведка в курсе мельчайших деталей переговоров командования ВС Азербайджана
«Армяне знакомы с мельчайшими деталями военных совещаний Министерства обороны. Делается это с помощью прослушивания нашей мобильной связи. В Ереване слышали все детали важного совещания, проведенного министром обороны, генерал-полковником Закиром Гасановым с руководящим составом МО, командирами соединений и воинских частей, находящихся в прифронтовой зоне», - как передает портал «Минвал.аз», об этом написал азербайджанский военный эксперт Узеир Джафаров на своей страничке в Facebook .
По словам азербайджанского военного эксперта, министр обороны Армении Сейран Оганян, как правило, узнает содержание прифронтовых совещаний и подробно докладывает о них президенту Армении Сержу Саргсяну в мельчайших деталях.
«Наверное, об этом знают все. Наши генералы были удивлены, когда выяснилось, что их слова, произнесенные в укромном месте, стали известны в Армении, причем, в мельчайших деталях. Позже выяснилось, что все совещание записано врагом при помощи мобильного телефона и дешифровано», - отметил азербайджанский военный эксперт.
По словам У.Джафарова, после этого министр обороны Азербайджана распорядился, чтобы во время службы в МО не использовали мобильные телефоны: «Сейчас в МО существует очень “оперативный” метод работы. Утром, когда личный состав является на службу, у них принудительно изымаются мобильные телефоны. Однако имеется несколько человек, которые сохраняют за собой право использовать эти телефоны. О том, кто эти люди, в МО прекрасно знают».
Военный эксперт считает, что с целью сохранения в тайне самых важных военных секретов лишать младших офицеров и сверхсрочников возможности говорить по телефону, но признавать такую привилегию за старшими офицерами ВС Азербайджана - бессмысленно.