Աշխատանքներ են տարվում հայ-սերբական հարաբերությունները խորացնելու ուղղությամբ
Հայաստան-Սերբիա հարաբերություններն առաջիկայում ավելի են խորանալու: Այդ ուղղությամբ իրականացվելու են տարբեր քայլեր, այդ թվում նաև ամրապնդվելու է իրավապայմանագրային դաշտը: Այս մասին ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի և Սերբիայի արտաքին գործերի նախարար Իվան Մրկիչի համատեղ հանդիպումից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում ասաց Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Մեր հանդիպմանը խոսել ենք երկկողմ հարաբերություններից, միջազգային հարցերի մասին: Համաձայնության ենք եկել առավել շատ ջանքեր գործադրել խորացնելու մեր համագործակցությունը: Մինչ այժմ ունենք երկկողմանի հինգ պայմանագիր, այսօր ստորագրվեց ևս մեկը», -ասաց ՀՀ արտաքին գերատեսչության ղեկավարը:
Ըստ նրա, հաջորդ հանդիպումների ժամանակ տարբեր ոլորտներին վերաբերող նոր պայմանագրեր կստորագրվեն:
Իվան Մրկիչն իր խոսքում ասաց, որ հայերը և սերբերը վաղեմի բարեկամներ են, դարեր շարունակ հայեր են ապրում Սերբիայում, որոնք Սերբերի եղբայրներն են:
«Ելնելով անցյալի հիմքից, ցանկանում ենք ստեղծել կայուն, ընդհանուր ապագա: Համատեղ իրագործելու ենք տարբեր ծրագրեր: Այդ նպատակով ստորագրվելու են նոր համաձայնագրեր»,- ասաց նա՝ միաժամանակ տեղեկացնելով, որ ՀՀ ԱԳ նախարարի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկվել է նաև Սերբիայի նախագահի գալիք այցը Երևան, որը կայանալու է այս տարվա ընթացքում:
Ի. Մրկիչը նաև ասաց, որ Սերբիան որպես ԵԱՀԿ-ի հաջորդ նախագահող, ցուցաբերելու է հավասարակշիռ մոտեցում, հնարավոր ջանքերը գործադրելու է բարելավելու իրավիճակն այն երկրներում, որտեղ անհրաժեշտ է այդ բարելավումը:

Эдвард Налбандян: Ведутся работы по углублению армяно-сербских отношений
Отношения между Арменией и Сербией в дальнейшем углубятся еще больше, в этом направлении будут предприняты различные шаги, в том числе будет укреплена договорно-правовая база. Об этом заявил сегодня министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на состоявшейся в Ереване совместной пресс-конференции с главой МИД Сербии Иваном Мркичем.
«В ходе встречи мы обсудили двусторонние отношения, вопросы международной повестки. Мы намерены увеличить усилия по дальнейшему углублению двустороннего сотрудничества. До сих пор у нас было 5 двусторонних соглашений, сегодня было подписано еще одно», – сказал глава внешнеполитического ведомства Армении.
По словам Э.Налбандяна, в ходе следующих встреч будут подписаны новые соглашения, касающиеся сотрудничества в разных сферах.
Иван Мркич, в свою очередь, отметил, что армяне и сербы – давние друзья, в Сербии веками проживают армяне.
«Руководствуясь опытом прошлого, мы хотим построить стабильное и общее будущее. Будем реализовывать различные совместные программы. С этой целью планируется подписание различных соглашений », – сказал Иван Мркич, сообщив, что в ходе встречи с главой МИД Армении обсуждался предстоящий в течение с.г. визит в Ереван президента Сербии.
Глава МИД Сербии отметил также, что Сербия, как следующая страна-председатель в ОБСЕ, будет демонстрировать сбалансированный подход, прикладывая все возможные усилия в направлении улучшения ситуации в странах, где существует такая необходимость.