«ԱրմենՏել» ընկերությունը (ապրանքանիշը` Beeline) և Բրիտանական խորհուրդը հայտարարում են մարզերում Բրիտանական ֆիլմերի 12-րդ փառատոնի մեկնարկի մասին:
2013 թվականի մարտ ամսվա ընթացքում Գավառի, Գորիսի և Գյումրիի բնակիչները կարող են ծանոթանալ բրիտանացի կինոգործիչների վերջին տարիների լավագույն աշխատանքների հետ, տեղեկացնում են «ԱրմենՏել» ընկերության լրատվական ծառայությունից:
«ԱրմենՏել» ընկերության սոցիալական պատասխանատվության հիմնական նպատակն է իրականացնել այնպիսի ծրագրեր, որոնք կնպաստեն մարզերի հավասարաչափ զարգացմանը և կդարձնեն կյանքն ավելի լավ։ Մենք չափազանց կարևորում ենք, որպեսզի մարզերի երիտասարդները նույնպես հնարավորություն ունենան ծանոթանալու բրիտանական ժամանակակից կինոարվեստի լավագույն և հիշարժան գործերի հետ, քանի որ այս ամենն էլ ավելի կընդլայնի տաղանդավոր հայ երիտասարդների մտահորիզոնը և կնպաստի հայրենական կինոարվեստի զարգացմանը»,- ասաց «ԱրմենՏել» ընկերության Գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը։
«Մեզ համար առաջնային է մեր ծրագրերում ներգրավել նաև մարզային հանդիսատեսին: Բրիտանական ֆիլմերի փառատոնն իր ծավալով և միջոցառումների ընդգրկուն քանակով չէր կարող չընգդրկել նաև մարզերը: Մեզ համար կարևոր է չսահմանափակվել մոտակա մարզերով, այլև ներկայանալ նաև հեռավոր քաղաքներում»,- ասաց Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Արևիկ Սարիբեկյանը:
Մարտի 5-ից 7-ը ֆիլմերը ցուցադրվել են Գավառում, իսկ մարտի 10-ից ցուցադրությունների շարքն սկսվել է արդեն Գորիսում: Փառատոնի վերջին կանգառը կլինի Գյումրիում, ուր ֆիլմերը կցուցադրվեն մարտի 14-ից 16-ը: Բոլոր ցուցադրությունների մուտքն ազատ է:
Բրիտանական Ֆիլմերի 12-րդ փառատոնն այս տարի կազմակերպում են Բրիտանական խորհուրդը, Երևանում Բրիտանական դեսպանատունը և ՅՈՒՆԻՍԵՖ Հայաստանը: Փառատոնի գլխավոր հովանավորն է «ԱրմենՏել» ընկերությունը։ Փառատոնն այս տարի նվիրվում է մեր հասարակությունում առկա ներառական և հաղորդակցության խնդիրներին։

Компания «АрменТел» и Британский совет объявляют о старте 12-го Фестиваля британских фильмов в областях республики. В течение марта 2014 года жители Гавара, Гориса и Гюмри могут ознакомиться с лучшими работами деятелей британского киноискусства.
«Основной целью корпоративной социальной ответственности компании „АрменТел” является осуществление таких программ, которые окажут содействие равномерному развитию регионов и сделают жизнь лучше. Мы придаем большое значение тому, чтобы молодежь в регионах также имела возможность приобщиться к британскому киноискусству, так как это поможет расширить творческие горизонты талантливой армянской молодежи и посодействует развитию отечественного киноискусства», — сказал генеральный директор компании «АрменТел» Андрей Пятахин.
«Фестиваль британских фильмов со своей широкой программой мероприятий не мог не охватить регионы страны. Для нас важно привлечь внимание региональных зрителей, не ограничиваться только близлежащими марзами, но и провести показы в отдаленных городах», — отметила директор армянского отделения Британского совета Аревик Сарибекян.
С 5-го по 7-е марта показы прошли в Гаваре, а с 10 марта начались показы в Горисе. Последней остановкой фестиваля станет Гюмри, где сеансы пройдут с 14-го по 16-е марта. Вход на все показы свободный.
12-й Фестиваль британских фильмов в этом году посвящен теме интеграции в общество людей с особыми потребностями. Он организован Британским советом, Британским посольством и ЮНИСЕФ. Главным спонсором Фестиваля является компания «АрменТел».