Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հանդիպման ժամանակ, ներկայացնելով Ադրբեջանի պաշտոնական դիրքորոշումը ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հարցում, հայտարարել է, որ «պաշտոնական Բաքուն պատրաստ է ստորագրել բազմակողմ խաղաղության պայմանագիրը»:
Միաժամանակ Մամեդյարովն ասել է, որ այս ամենին հասնելուն խոչընդոտում են «հայկական կողմի ապակառուցողական գործողությունները» (հայտնում է ադրբեջանական «ԱՊԱ» լրատվական գործակալությունը):
Գործընթացին անտեղյակ շրջանակները, Ադրբեջանի դիվանագիտական կորպուսի ղեկավարի հայտարարությունից կենթադրեն, թե պրոցեսը եզրափակիչ փուլում է, որտեղ միակ խնդիրը փաստաթուղթ ստորագրել-չստորագրելն է: Ու սա այն դեպքում, որ կողմերը ոչ միայն չեն բանակցել «Խաղաղության պայմանագրի» շուրջ, այլ նույնիսկ չեն համաձայնեցրել «Հիմնարար սկզբունքների փաստաթուղթը»:
Դեռ 2011 թվականին, երբ թվում էր, թե կողմերը շատ մոտ էին «Հիմնարար սկզբունքների» փաստաթղթի ստորագրմանը, Կազանում Ադրբեջանը հետ կագնեց ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածությունից ու այդպես էլ չստորագրեց փաստաթուղթը: Ավելին, Ադրբեջանը հանդես եկավ 10 նոր առաջարկություններով, որոնք միջնորդների կողմից որակվեցին որպես բանակցային սեղանին դրված փաստաթղթի սկզբունքներին հակասող:
Ստեղծված իրավիճակում, սեփական դեմքը փրկելու նպատակով, Ադրբեջանը հրապարակային դաշտ նետեց թեզն այն մասին, թե Ադրբեջանը պատրաստ է անցնել խաղաղության պայմանագրի մշակման աշխատանքներին: Դա չհաջողված փորձ էր սեփական հեղինակությունը փրկելու ճանապարհին: Ակնհայտ էր, որ առանց սկզբունքների փոխհամաձայնության, այն է` առանց հիմնական բազայի, անհնար էր անցնել խաղաղության պայմանագրի:
Պարզ ասած, 2011 թվականի կազանյան հանդիպումից ի վեր, Ադրբեջանը միմիայն զբաղված է բանակցային գործընթացի խեղաթյուրմամբ, փաստացի նրա կողմից ձեռնարկված քայլերն ու հայտարարությունները ոչ մի կապ չունեն իրական պրոցեսի հետ:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը «Թվիթերի» իր միկրոբլոգում գրառում էր կատարել, որում հակիրճ անդրադարձել էր մարտի 10-ին և 11-ին, համապատասխանաբար Ադրբեջանի ու Հայաստանի ԱԳ նախարարների հանդիպմանը` ներկայացնելով իր տպավորությունները:
«Արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ բանակցությունները փաստում են, որ Հայաստանը ձգտում է խաղաղ կարգավորման Լեռնային Ղարաբաղի հարցում»,- ասել է Ուորլիքը:
Ուորլիքի այս մեկնաբանությունը, ոչ միայն պատասխանն էր Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի` Հայաստանին ապակառուցողականության մեջ մեղադրելուն ուղղված հայտարարությանը, այլ գնահատական էր` բանակցային գործընթացում կողմերի դրսևորած իրական նպատակների վերաբերյալ:
Ուղիղ մեղադրանք կամ քննադատություն չուղղելով Ադրբեջանին, այնուամենայնիվ, ամերիկացի դիվանագետը ընդգծում է, որ Հայաստանի ձգտումները` ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործում, միջնորդների կողմից որպես փաստ է ընդունվում:

Т. Абрамян: Заявления Баку о готовности подписать мирный договор – провальная попытка по спасению чести
В ходе встречи с сопредседателями Минской группы ОБСЕ в Париже глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров, представляя официальную позицию Баку в вопросе урегулирования карабахской проблемы, заявил, что «азербайджанская сторона готова к подписанию всестороннего мирного договора». Как передавало азербайджанское информагентство «АПА», Э. Мамедъяров отметил также, будто урегулированию конфликта мешает «отсутствие конструктивности в действиях Армении». Данное заявление министра иностранных дел Азербайджана Эльмара Мамедъярова в интервью Panorama.am прокомментировал политолог Тигран Абрамян.
«Круги, которые не знакомы с процессом урегулирования карабахского конфликта, из заявления главы дипкорпуса Азербайджана могут предположить, будто процесс вошел в финальную стадию и единственной проблемой остается подписание или неподписание документа. И это тогда, когда стороны не только не проводили переговоров вокруг „Мирного договора”, но даже не согласовывали документ о Базовых принципах», – сказал эксперт.
«Еще в 2011 году в Казани, когда казалось, что стороны готовы подписать документ о Базовых принципах, Азербайджан отказался от достигнутых ранее договоренностей, так и не подписав документ. Более того, Азербайджан внес 10 новых предложений, которые были квалифицированы посредниками как противоречащие принципам документа, вокруг которого велись переговоры.
В сложившейся ситуации для спасения репутации Азербайджан начал тиражировать тезис о том, будто Баку готов перейти к работам по разработке мирного договора. Это была неудавшаяся попытка спасти честь. Было очевидно, что без согласования принципов, то есть без основной базы, невозможно перейти к мирному договору.
Проще говоря, начиная со времен состоявшейся в 2011 году в Казани встречи, Азербайджан занят лишь искажением сути переговорного процесса, фактически предпринимаемые шаги и заявления Баку не имеют никакого отношения к реальному процессу», – отметил Тигран Абрамян.
«Сопредседатель Минской группы ОБСЕ от США Джеймс Уорлик в своем микроблоге в Twitter обратился к встречам сопредседателей с министрами иностранных дел Азербайджана и Армении 10 и 11 марта соответственно, представив свои впечатления. „Переговоры с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном в Москве подтвердили приверженность Армении мирному урегулированию карабахской проблемы”, – написал Уорлик. В данном комментарии Уорлика содержится не только ответ заявлению главы МИД Азербайджана, обвинившего Армению в „деструктивности”, но и оценка реальных целей сторон в переговорном процессе», – сказал Т. Абрамян.
«Не адресуя прямого обвинения или прямой критики Азербайджану, американский дипломат, тем не менее, подчеркивает, что стремления Армении к мирному урегулированию карабахского конфликта воспринимаются посредниками как факт», – резюмировал эксперт.