Ստամբուլում խռովություններ են, կա 1 զոհ
Գիշերը Ստամբուլի փողոցներում բախումներ են տեղի ունեցել Բերքին Էլվանի հուղարկավորությանը մասնակցող ցուցարարների և ոստիկանական ուժերի միջև: Շիշլիից դեպի Թաքսիմ հրապարակ քայլերթի դուրս եկած հազարավոր մարդկանց դեմ ոստիկանները կիառել են ջրցան մեքենաներ:
Ըստ թուրքական «Հաբերլեր» լրատվական կայքի` բախումների ու անկարգությունների հետևանքով վեճ է ծագել Օքմեյդանում հավաքված մի խումբ քաղաքացիների մեջ: Գործադրվել է հրազեն, կա 1 զոհ, 2 վիրավոր: Սպանվածը Թուրքիայի քաղաքացի 22-ամյա Բուրաք Ջան Քարամանօղլուն է: Վիրավորները շտապ հոսպիտալացվել են:
Թուրքիայում իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության (ԱԶԿ-AKP) Ստամբուլի նահանգային կառույցի ղեկավար Ազիզ Բաբուշչուն հայտարարել է, որ սպանության վայրում ոստիկաններ չեն եղել և բախումները եղել են զուտ քաղաքացիների միջև: Ստամբուլի նահանգապետարանի տարածած պաշտոնական հաղորդագրության մեջ ևս հաստատվում է ոստիկանների մասնակցությունն այդ մահվան ելքով ընդհարմանը:
Ոստիկանները փակել են Ստամբուլի կենտրոնական Թաքսիմ հրապարակը: Ցուցարարներից 10 հոգի ձերբակալվել են:
Հիշեցնենք, որ Բերքին Էլվանը Թուրքիայի ալևի կրոնական համայնքի ներկայացուցիչներից է, նա Գեզիի հակակառավարական ցույցերի ժամանակ ոստիկանների կողմից գլխի շրջանում ծանր վիրավորում էր ստացել և ամիսներ շարունակ գտնվելով կոմայի մեջ մահացել էր մարտի 11-ին: Պատանու մահը հանրային դժգոհության մեծ ալիք է բարձրացրել Ստամբուլում և Թուրքիայի այլ քաղաքներում:

Новая волна протестов в Турции: погибли 2 человека
В Турции в ходе массовых акций протеста, вызванных сообщением о смерти 15-летнего мальчика, который находился в коме с лета 2013 года, погибли 2 человека. Об этом сообщает BBC со ссылкой на турецкие СМИ.
Согласно информации, один из погибших получил травму головы в ходе столкновений с полицией в Стамбуле, в то время как на востоке страны полицейский упал замертво посреди манифестации от сердечного приступа.
Отметим, Эльван стал шестой жертвой акций протеста в защиту парка Гези в Стамбуле, прокатившихся по стране в мае – начале июня 2013году. По информации агентства Reuters, Беркин Эльван, которому тогда было 14 лет, вышел на улицу, чтобы купить хлеб для своей семьи, однако ему в голову попала канистра от слезоточивого газа. Подросток, оказавшись случайной жертвой полиции, стал символом, объединившим противников действующей власти. Последние дежурили в больнице все время, пока юноша находился в реанимации.
Когда же стало известно о смерти 15-летнего мальчика, вечером 11 марта с.г. на площади Кызылай в центре Анкары собрались несколько тысяч демонстрантов. Чтобы разогнать собравшихся, полиция пустила в ход водометы и слезоточивый газ. Акции протеста прошли в ряде других городов Турции. А когда гроб с телом Беркина Эльвана направлялся в джемеви – молельный дом алевитов в центре Стамбула, протестующие на улицах Стамбула скандировали «Эрдоган – убийца» и «государство-убийца ответит за все».
«Эрдоган – убийца». Смерть 15-летнего мальчика из-за действий полиции привела к митингам по всей Турции