ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը, մեկնաբանելով Ադրբեջանի տարածած լուրերն այն մասին, թե իբր հայկական կողմից արձակված գնդակից ադրբեջանցի զինծառայող է մահացել, կոչ է արել` «հետաքննության անցկացնել` գործընթացում ներգրավվելով միջազգային դիտորդներին»:
Աֆղանստանի պատերազմի վետերանների միության նախագահ Արմեն Մխիթարյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում կարծիք հայտնեց, թե միջազգային հետաքննության գործընթացը պետք է վերաբերի նաև այն դեպքերին, երբ Ադրբեջանը խախտելով հրադադարի ռեժիմի կանոնները` կրակ է բացում հայ զինծառայողների նկատմամբ:
«Այսինքն` խնդիրը միայն այս միջադեպը չպետք է լինի, եթե ներդրվում է համակարգը, ապա այն մեկանգամյա բնույթ չպետք է ունենա: Անհրաժեշտություն կա միջազգային դիտորդների ներգրավվածությամբ միջազգային հետաքննություն անցկացնել առաջին գծում տեղի ունեցող բոլոր դեպքերի համար»,- հավելեց նա:
Վերջինս նաև ընդգծեց, որ, մանավանդ, վերջին տարիներին, ադրբեջանական գործողություններն առավել սուր բնույթ են կրում, ինչին անհրաժեշտ է պատշաճ պատասխանել:
Ռազմական փորձագետ Դավիթ Սոֆիյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում համոզմունք հայտնեց, որ ՊՆ-ի առաջ քաշած գաղափարը լավն է, սակայն անիրականանալի:
«Ադրբեջանի կողմից, «զինծառայողի մահվան մասին» տարածած լուրը բլեֆ է, հետևաբար, Ադրբեջանը չի համաձայնվի հետաքննություն անցկացնել: Իսկ Հայաստանի առաջարկը ի ցույց է դնում հայկական կողմի վստահությունն առ այն, որ Ադրբեջանը փաստացի ապատեղեկատվություն է տարածում»,- ասաց վերջինս:
Ըստ ռազմական փորձագետի, Ադրբեջանը բազմիցս շրջանառության մեջ է դրել «զոհված զինծառայողների» թեման` նպատակ ունենալով հայկական կողմին ներկայացնել որպես ագրեսոր:
«Այս տարիների ընթացքում, ոչ մի միջազգային կառույց, լրջորեն չի հետաքրքրվել լրահոսում հայտնված միջադեպերի հարցով, բնականաբար, լուրջ քննության հարց չի բարձրացրել: Ադրբեջանն օգտվում է հենց այդ հանգամանքից ու անընդհատ ապատեղեկատվություն պարունակող նյութեր է տարածում: Ադրբեջանի միաժամանակ փորձում է «խաղալ» Ուկրաինայում ստեղծված իրադարձությունների հետ` փորձելով ցույց տալ, որ Հայաստանը օգտվելով առիթից տարածաշրջանում անկայունություն է հրահրում»,- եզրափակեց նա:

Азербайджан блефует и пытается сыграть на сложившейся в Украине ситуации. Заявления экспертов
Министерство обороны Армении в ответ на распространенные Баку сообщения, будто «в результате нарушения армянской стороной режима перемирия убит военнослужащий ВС Азербайджана» призвало азербайджанскую сторону вовлечь международных наблюдателей в процесс проведения расследования инцидента. Об этом накануне в интервью Panorama.am заявил пресс-секретарь министра обороны РА Арцрун Ованнисян. «Азербайджан намерен усилить напряженность в приграничной зоне и пытается оставить „лазейки” с целью инициировать очередные провокации. Призываем азербайджанскую сторону вовлечь международных наблюдателей в процесс проведения расследования инцидента», – сказал А. Ованнисян.
Комментируя в беседе с корреспондентом Panorama.am предложение Минобороны РА, депутат парламента Армении, председатель Союза ветеранов Афганской войны Армен Мхитарян отметил, что процесс международного расследования должен касаться и тех случаев, когда Азербайджан, нарушив режим прекращения огня, открывает огонь по армянским военнослужащим.
«То есть проблема не только в этом инциденте: если внедряют систему расследования, то она не должна иметь одноразового характера. Существует необходимость международного расследования всех инцидентов, происходящих на передовой линии», –заявил он.
Армен Мхитарян подчеркнул, что действия азербайджанской стороны, в особенности в последние несколько лет, носят более острый характер и им следует дать адекватный ответ.
Военный эксперт Давид Софиян в свою очередь в интервью Panorama.am заявил, что инициатива Минобороны Армении позитивная, однако специалист усомнился в возможностях ее реализации.
«Распространенная азербайджанской стороной информация о „смерти военнослужащего” – блеф, посему Азербайджан не согласится на проведение расследования. Однако предложение армянской стороны демонстрирует уверенность в том, что Баку распространяет фактическую дезинформацию», – сказал эксперт.
По его словам, тема «смерти военнослужащих» не раз пускалась Азербайджаном в ход с целью представить армянскую сторону в качестве «агрессора».
«За все эти годы ни одна международная структура не интересовалась со всею серьезностью информацией об инцидентах в новостных лентах, следовательно, вопрос о проведении серьезного следствия не озвучивался. Азербайджан пользуется именно этим фактором и постоянно распространяет дезинформацию. При этом Баку пытается сыграть на сложившейся в Украине ситуации и желает продемонстрировать, будто Армения, воспользовавшись случаем, провоцирует дестабилизацию обстановки в регионе», – отметил специалист.