Ստեղծվելու է Հայոց ցեղասպանության զոհերի անունների շտեմարան
Հայաստանի Ազգային արխիվը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ կազմակերպելու է ժամանակավոր ցուցահանդես: Այս մասին ասուլիսում տեղեկացրեց Ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը:
«Մեզ մոտ ներկայացվելու են փաստաթղթեր բնագրերի տեսքով, լուսանկարներ, իրեր»,- ասաց նա:
Ազգային արխիվի տնօրենի խոսքով, Ազգային արխիվը փորձելու է, թեև ուժացած, բայց ստեղծել Հայոց ցեղասպանության զոհերի անունների, բնակավայրերի շտեմարան:
«Այդտեղ ներառված կլինի 200-300 հազար անուն: Իհարկե, զոհերի թիվը միլիոնից անցնում է, սակայն քանակը կարևոր չէ: Ժամանակ է անցել, և եթե մենք այս աշխատանքներն ավելի վաղ սկսեինք իրականացնել, այդ անուններն ավելի շատ կլինեին, ինչպես հրաները դա արեցին: Հիմա մենք կարող ենք հավաքել միայն այն անունները, որոնց մասին հիշատակված են փաստաթղթերում, գրքերում»,- ասաց նա:
Ա. Վիրաբյանը հայտնեց նաև, որ իրենք արդեն հրապարակել են «Հայոց ցեղասպանությունը Օսմանյան կայսրությունում» երեքհատորյակը, որի մի մասն արդեն լույս է տեսել նաև անգլերեն. «Մինչև 2015 թվականն այն թարգմանելու ենք նաև այլ լեզուներով»:

В связи с 100-й годовщиной Геноцида армян Национальный архив Армении организует временную выставку. Об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил директор Национального архива Армении Аматуни Вирабян.
«У нас будут представлены документы в виде подлинников, фотоснимки и личные вещи»,–отметил А. Вирабян.
По словам директора, Национальный архив также намерен создать реестр имен жертв Геноцида армян и названий населенных пунктов того периода.
«В реестр будут включены имена 200-300 тыс. человек. Конечно, число жертв превышает миллион, но не это важно. Прошло время, и если мы, как и евреи, начали бы эти работы раньше, имен было бы гораздо больше. Сейчас мы можем собрать лишь те имена, о которых упоминается в документах и книгах»,– сообщил Аматуни Вирабян.
Национальный архив Армении, по его словам, уже издал трехтомник «Геноцид армян в Османской империи», часть которого вышла в свет и на английском языке. «До 2015 года мы переведем его и на другие языки»,– резюмировал Аматуни Вирабян.