«65 հազար հայից ընդամենը մի 10 հոգի է, որ իրեն երջանիկ ու հաջողակ է համարում» (Տեսանյութ)
«65 հազար հայ եմ թեստավորել, պետաշական բարձր պաշտոններից` մինչև սովորական մեքենագրուհի, հանդիպել եմ ընդամենը մի տասը հոգու, ովքեր իրենց երջանիկ ու հաջողակ են համարել»: Այսօր` երջանկության միջազգային օրը, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց «Սոցիոմետր» կենտրոնի տնօրեն, սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը:
Եթե բոլոր դժվարությունները կարողանում ես հաղթահարել` կլինես երջանիկ: Ըստ սոցիոլոգի երջանկության ամենընդհանրական բանաձևը սա է:
Խոսելով ամենաերջանիկ ազգերի մասին, Ադիբեկյանը նշեց, որ ամենաերջանիկը Կարիբյան կղզիների ժողովուրդներն են, քանի որ նրանց պահանջների մակարդակը ցածր է, իսկ բավարարման հնարավորությունները` մեծ :
Իսկ Ամերիկայի նման գերհարուստ երկրները` մեծ պահանջներով հեռու են երջանիկ լինելու իրենց ցանկացած մակարդակից:

Head of Sociometer Research Center, sociologist Aharon Adibekyan presented results of a recent survey at a press conference dedicated to the International Day of Happiness, which is observed today. The sociologist noted that few Armenian respondents consider themselves happy and lucky.
The expert said that the formula of happiness is “To be able to overcome difficulties.”
As regards the happiest people in the world, according to Adibekyan, they are the inhabitants of Caribbean islands: they have low demands and large possibilities to satisfy their demands.
In 2012, the United Nations (UN) declared March 20 to be observed as the International Day of Happiness. The day recognizes that happiness is a fundamental human goal, and calls upon countries to approach public policies in ways that improve the well being of all peoples.