Սերժ Սարգսյան. Ելենա Ֆետիսովան շատ հարգալից կերպով շարադրում է Երևան չժամանելու իր դրդապատճառները (տեսանյութ)
«Հասկանում եմ տիկին Ֆետիսովայի՝ Հայաստան չժամանելու դրդապառճառները, բայց ուզում եմ դիմել հարգարժան տիկնոջը և ուկրաինական ժողովրդին՝ ասելով, որ մենք եղբայական ժողովուրդներ ենք: Այդ եղբայրության, բարեկամության մասին են վկայում հազարավոր փաստեր՝ Լվովի միջնադարյան տաճարներից սկսած մինչև այսօրվա Հայաստանում գործող ուկրաինական համայնքի ակտիվ դիրքորոշումը»,- Հայաստանի 2013 թվականի պետական մրցանակների հանձնման արարողության ժամանակ ասաց Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նշենք, որ կինոարվեստի ոլորտում պետական մրցանակի է արժանացել Հայաստան-Ուկրաինա-Ֆրանսիա-Վրաստան համատեղ արտադրության «Փարաջանով» ֆիլմը: Ֆիլմի համառեժիսորն է ուկրաինացի Ելենա Ֆետիսովան: Այսօր կայացած մրցանակների հանձնման արարողությանը հրավիրված էր նաև նա, սակայն հրաժարվել էր ժամանել Հայաստան: Ֆետիսովան բաց նամակ է ուղարկել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին, որում, մասնավորապես, ասված է. Կապված Ղրիմի հանրաքվեի շուրջ Ձեր դիրքորշման հետ, ըստ որի, այն անվանել եք «ժողովուրդների ինքորոշման իրավունքի իրացում` ազատ կամարտահայտման միջոցով», բայց որն, ըստ իս` որպես Ուկրաինայի քաղաքացի, հանդիսանում է միջազգային իրավակարգի և եվրոպական արժեքների խախտում, ինչպես նաև վտանգ է ներկայացնում Ուկրաինայի և համայն մարդկության խաղաղությանը և հանգստությանը, ես պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ ինձ համար անընդունելի է մարտի 21-ին Երևանում կայանալիք մրցանակաբաշխության միջոցառմանը մասնակցելը: Մրցանակաբաշխության ինձ հասանելիք մասը կխնդրեմ հատկացնել հայ որբ երեխաների կարիքների հոգածությանը»:
«Այսօր առավոտյան տիկին Ելենա Ֆետիսովայից ստացել եմ նամակ, որում նա շատ հարգալից կերպով շարադրում է Երևան չժամանելու իր դրդապատճառները: Իր գործընկերի միջոցով իրեն կփոխանցեմ պետական մրցանակը և իր իսկ ցանկությամբ` մրցանակի դրամական բաղադրիչը կուղղենք բարեգործական նպատակներին՝ այն կրկնապատկելով Հայաստանի նախագահի հիմնադրամից»,- ասաց երկրի ղեկավարը:
Նշենք, որ որպես պետական մրցանակ շնորհվում է՝ մրցանակի դափնեկրի վկայագիր, կրծքանշան և դրամական պարգև՝ 5 միլիոն դրամի չափով: Վկայագիրն ու կրծքանշանը նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանձնեց ֆիլմի պրոդյուսեր Թագուհի Կարապետյանին:
Սերժ Սարգսյանն իր խոսքում ասաց, որ հայերն ու ուկրաինացիները դարեր շարունակ ուս-ուսի կռվել են զավթիչների դեմ, պատմության հազարավոր փառավոր էջեր ունեն. «Այդպես եղել է և այդպես էլ շարունակվելու է»:
Սակայն, նախագահի խոսքով, ժամանակի և իրադարձությունների թոհուբոհի մեջ տարբեր երևույթներ ունենում են տարըմբռնումներ:
«Ժամանակի ընթացքում ամեն ինչ հստականում է, տարակարծությունները վերանում են և ամեն ինչ ընկնում է իր տեղը: Մեկ անգամ ևս կրկնում եմ, որ ուկրաինացիները մեր եղբայրներն են»,- ասաց Հայաստանի նախագահը:

Президент Армении с пониманием отнесся к решению соавтора фильма «Параджанов» Елены Фетисовой и все же передал ей награду
19:12 21/03/2014
Президент РА Серж Саргсян заявил, что с пониманием относится к решению соавтора фильма «Параджанов» Елены Фетисовой об отказе приехать в Ереван на церемонию вручения Государственной премии Армении.
Отметим, ранее ИА «Медиамакс» со ссылкой на издание «Комментарии» передало, что соавтор фильма «Параджанов» Елена Фетисова направила  письмо президенту РА Сержу Саргсяну, в котором сообщила, что не поедет на церемонию вручения Государственной премии Армении в Ереване 21 марта, поскольку как гражданка Украины не признает его «поддержки» проведенного в Крыму референдума. Она также попросила причитающуюся ей часть вознаграждения «передать на нужды армянских детей-сирот».
Сегодня, обратившись к этому вопросу на церемонии вручения государственных наград 2013 года, президент РА Серж Саргсян заявил: «Я понимаю причины, из-за которых г-жа Фетисова не приехала в Армению, но хочу обратиться к глубокоуважаемой г-же Фетисовой и украинскому народу и сказать, что мы братские народы. Об этом братстве и об этой дружбе свидетельствуют тысячи фактов, начиная со средневековых храмов Львова и заканчивая активной позицией действующей сегодня в Армении украинской общины».
«Сегодня утром я получил письмо от Елены Фетисовой, в котором она очень уважительно излагает причины своего отказа приехать в Ереван. Я передам ей государственную награду через ее коллег, а денежный компонент награды, по ее же желанию, направим на благотворительные цели, удвоив размер данной суммы из средств фонда президента Армении», – сказал глава армянского государства. Отметим, что материальная часть госнаграды составляет 5 млн. драмов (порядка 12 тыс. долларов). Сертификат и медаль президент РА С. Саргсян вручил продюсеру фильма Тагуи Карапетян.
При этом президент Серж Саргсян напомнил, что армянский и украинский народы на протяжении веков плечом к плечу сражались против общих врагов, у них тысячи страниц общей славной истории. «Так было и так будет впредь», – сказал глава армянского государства.
Однако, подчеркнул президент Армении, в хаосе времен и событий различные явления получают разное толкование. «С течением времени все уточняется, разночтения исчезают, и все становится на свои места. Еще раз повторяю, что украинцы – это наши братья», – отметил Серж Саргсян.
Напомним, фильм «Параджанов» совместного производства Украины, Франции, Армении и Грузии был изначально разработан украинским режиссером, продюсером и сценаристом Еленой Фетисовой. Позже к нему в качестве сорежиссера присоединился Серж Аведикян, который также снялся в главной роли картины. Представляя основные события жизни Параджанова и его искусства, в фильме даны яркие интерпретации мировоззрения великого режиссера. Лента попала в лонг-лист претендентов на премию «Оскар» в номинации «лучший фильм на иностранном языке». Мировая премьера фильма «Параджанов» состоялась на международном кинофестивале в Карловых Варах (Чехия) в июле 2013 года.