Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը ելույթ է ունեցել Էմիլ Բուստանի համերգասրահում
Մարտի 21-ին, գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը լիբանանյան հյուրախաղերի շրջանակներում ելույթ է ունեցել Էմիլ Բուստանի համերգասրահում, տեղեկացնում են Երիտասարդական նվագախմբի մամուլի բաժնից:
Համերգի առաջին բաժնում նվագախմբի կատարմամբ հնչել է Անտոնին Դվորժակի «Վայրի աղավնի» սիմֆոնիկ պոեմը, ապա Ռոբերտ Շումանի թավջութակի կոնցերտը (մենակատար` Անտոնիո Մենեսես (թավջութակ)): Որպես բիս մաեստրո Մենեսեսը հնչեցրեց Բախի թավջութակի առաջին սյուիտից կուրանտան Համերգի երկրորդ բաժնում նվագախումբը ներկայացրեց Պյոտր Իլյիչ Չայկովսկու «Կարապի լիճը» սյուիտը: Երեկոյի ավարտին հանդիսատեսը հրաժարվում էր լքել սրահը և ծափահարությունների տարափով պահանջում նորանոր ելույթներ: Համերգի ավարտին բուռն ծափահարությունների ներքո հնչեց Արամ Խաչատրյանի «Լեզգինկա»-ն:
Հիշեցնենք, որ նվագախումբը հրավեր էր ստացել Բեյրութից՝ հանդես գալու Ալ Բուստան միջազգային փառատոնի շրջանակներում (մարտի 17-ից 24-ը), ընդ որում՝ որպես փառատոնի պաշտոնական նվագախումբ: Հատկանշական է, որ փառատոնի 20-ամյա պատմության ընթացքում առաջին անգամ պաշտոնական նվագախումբը ներկայացնում են հայաստանյան երաժիշտներ:
Ալ Բուստան փառատոնի շրջանակներում Երիտասարդականը հանդես կգա ևս 2 համերգով:
Նշենք, որ փառատոնին նվագախմբի մասնակցությունը իրական է դառնում գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի շնորհիվ:

State Youth Orchestra of Armenia performs at Emile Bustani Auditorium
On March 21, the State Youth Orchestra of Armenia performed at Emile Bustani Auditorium as part of its concert tour to Lebanon, under the baton of the artistic director and principal conductor Sergey Smbatyan, the press service of the Orchestra reports.
Surely, the fascinated listeners will not forget the evening of March 21 as it became one of the brightest events in the cultural life of Lebanon. In the first part of the concert, the audience was presented “The Wild Dove” by Antonin Dvorak and Cello Concerto by Robert Schumann (Soloist: Antonio Meneses (cello)). Maestro Meneses performed Courante from Cello Suite No.1 by Bach for an encore. In the second part of the concert, the SYOA performed “Swan Lake” Suite by Pyotr Ilyich Tchaikovsky. At the end of the evening, the listeners were refusing to leave the hall demanding more performances. With standing ovations the Orchestra performed “Lezginka” by great Aram Khachaturian.
The State Youth Orchestra of Armenia (SYOA) has been invited to have 4 concerts in Beirut as the official orchestra of the 20th Al Bustan International Festival. For the first time in the history of the festival, its official representative will be an Armenian orchestra.
Within the framework of Al Bustan Festival, the State Youth Orchestra of Armenia is going to present another two concerts.
The trip to Lebanon is becoming a reality thanks to the general partner of the orchestra - VivaCell-MTS.