Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Քեսաբի իրադարձությունների վերաբերյալ Հաագայի համաժողովների կենտրոնում հանդես է եկել մամուլի համար հայտարարությամբ։ Նախագահն իր խորը մտահոգությունն է հայտնել Քեսաբի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների կապակցությամբ:
«Մենք բոլորս շատ լավ ենք հիշում Քեսաբի պատմությունը, որը վերջին հարյուրամյակի ընթացքում, ցավոք, հարուստ է հայերի տեղահանման դժոխային իրողություններով»,-ասել է Սերժ Սարգսյանը: Այս մասին հաղորդում են Նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Հանրապետության Նախագահը հիշեցրել է, որ առաջին ծանր պատուհասը Քեսաբի շրջանի համար դեռևս 1909 թվականին էր, երբ ապրիլին թուրքական զինված ջոկատները ներխուժեցին Քեսաբ։ Հայերն ապաստանեցին Գարատուրանի լեռներում և ծովեզերքում։ Քեսաբը հրկիզելուց ու թալանելուց հետո թուրքերն ուղղվեցին դեպի Գարատուրան, այրեցին ու կողոպտեցին վերին թաղի տները։ Հայերը ֆրանսիական փոխադրանավով տեղափոխվեցին Լաթաքիա։ Գաղթականները մոտ մեկ տարի Լաթաքիայում մնալուց հետո վերադարձան Քեսաբ և վերակառուցեցին իրենց տները։
Պատմական իրողություններին անդրադառնալիս Սերժ Սարգսյանը հիշատակել է նաև մեկ այլ տարեթիվ՝ 1915 թվականը, երբ Հայոց ցեղասպանության գաղթից և աքսորներից ևս անմասն չմնաց Քեսաբի բնակչությունը։ Քեսաբցիներն աքսորվեցին երկու ուղղությամբ՝ դեպի Դեր Զոր և դեպի հարավ՝ մինչև Հորդանան։ Հազարավոր քեսաբահայեր զոհվեցին, մեծամասնությունը՝ Դեր Զորի անապատներում։
«Քեսաբի հայերի այսօրվա` թվով արդեն երրորդ տեղահանությունը ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանության 21-րդ դարի մեխանիզմներին նետված լրջագույն մարտահրավեր է: Կարծում եմ՝ բոլորը պետք է գիտակցեն, որ ինքնըստինքյան առաջ եկող զուգահեռները սթափեցնող պետք է լինեն բոլոր կողմերի համար»,-ընդգծել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Սիրիայի իշխանություններին` այս ծանր պահին քեսաբահայության պաշտպանության համար ձեռնարկվող քայլերի համար:
«Ես արդեն հանձնարարել եմ ՄԱԿ-ի՝ Նյու Յորքի և Ժնևի գրասենյակներում Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչություններին՝ հետամուտ լինել մարդու իրավունքների և ազգային փոքրամասնությունների հարցերով մասնագիտացված կառույցներում Քեսաբի հայության անվտանգության երաշխավորման և նրանց բնակության մշտական վայրեր ապահով վերադարձի խնդիրներին»,- ասել է Նախագահ Սարգսյանը:
Ստեղծված իրավիճակի մասին Հանրապետության Նախագահն այսօր խորհրդակցել է նաև Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Առաջին կաթողիկոսի հետ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հավաստմամբ, Սիրիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատունն աշխատում է քեսաբահայությանն աջակցելու համար անհրաժեշտ միջոցառումների ծրագրի վրա, որն իրականացվելու է ամբողջ ծավալով:

Президент Армении Серж Саргсян сегодня в «World Forum Convention Center» в Гааге выступил заявлением для прессы касательно событий в сирийском Кесабе и выразил глубокую обеспокоенность по поводу имеющих место развитий. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
«Мы все прекрасно помним историю Кесаба, которая, к сожалению, за последнее столетие полна адских реалий о депортации армян», – отметил глава армянского государства, напомнив, что первый тяжкий удар пришелся на 1909 год, когда имело место вторжение вооруженных турецких отрядов и армяне нашли убежище в горах Гаратурана и на побережье.
После того, как турки предали огню Кесаб, продолжил президент Серж Саргсян, они направились в сторону Гаратурана, сожгли и ограбили дома верхних кварталов, и армяне на французском судне были вывезены в Латакию. Беженцы оставались здесь на протяжении почти целого года, а затем вернулись в Кесаб и восстановили свои дома.
Обратившись к историческим реалиям, Серж Саргсян упомянул еще одну дату – 1915 год, когда депортация и ссылки в период Геноцида армян в Османской империи отразились также на населении Кесаба. Жители Кесаба были изгнаны из своих домов в двух направлениях: в сторону Дер-Зора и на юг – до Иордании. Тысячи армян Кесаба погибли, большинство из них – в пустынях Дер-Зора.
«На сегодняшний день уже третья по счету эвакуация армян Кесаба – серьезнейший вызов для современных механизмов по защите национальных меньшинств. Полагаю, все должны осознавать, что непроизвольно возникающие аналогии должны быть отрезвляющими для всех сторон», – подчеркнул президент Армении.
При этом глава армянского государства поблагодарил власти Сирии за предпринимаемые в столь трудный момент шаги в защиту армян Кесаба.
«Я уже поручил диппредставителям РА в штаб-квартирах ООН в Нью-Йорке и Женеве проявить в структурах, специализирующихся на правах человеках и проблемах нацменьшинств, последовательность в вопросах гарантирования безопасности армян Кесаба и их безопасного возвращения в места постоянного жительства», – сказал Серж Саргсян.
О сложившейся ситуации президент Армении сегодня проконсультировался и с Католикосом Великого дома Киликийского Арамом Первым.
По заверению Сержа Саргсяна, посольство РА в Сирии работает над программой необходимых мероприятий по содействию армянам Кесаба, и данная программа будет реализована во всем объеме.