Հայտնի են Բրիտանական ֆիլմերի փառատոնի մրցույթների հաղթողները
«ԱրմենՏել» ընկերությունը (ապրանքանիշը Beeline) և Բրիտանական խորհուրդը հայտարարել են «Մեզ հետ, մեր կողքին» և լավագույն գրախոսականի մրցույթների հաղթողների պարգևատրման մասին։ Մրցույթներն անց են կացվել Բրիտանական ֆիլմերի 12-րդ փառատոնի շրջանակում։
Հաղթողների պարգևատրման, ինչպես նաև փակման պաշտոնական արարողությունները տեղի են ունեցել այսօր` Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում։ Լավագույն գրախոսականի մրցույթին, որը մեկնարկել էր մարտի 5-ին, հաղթող է ճանաչվել  Րաֆֆի Մովսիսյանը։ Նրա ֆիլմի գրախոսականը՝ «Եսասեր հսկան» արժանացավ կինոքննադատների և կինոլրագրողների ասոցիացիայի անդամների ամենաբարձր գնահատակին։ Հաղթող մասնակիցը պարգևատրվել է Apple iPad պլանշետով, իսկ ևս երկու մասնակից արժանացել են հատուկ մրցանակների: Ընդհանուր առմամբ մրցույթին ներկայացվել էր 32 աշխատանք։
«Լավագույն գրախոսականի մրցույթի նպատականերից է ոչ միայն քաջալերել մարդկանց դիտելու և խորհելու ֆիլմերում բարձրացրած հարցերի շուրջ, այլև նպաստել Հայաստանում գրախոսականի արվեստի զարգացմանը: Եվ մեզ համար ոգևորիչ է ստանալ նման որակի աշխատանքներ»,-ասաց Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Արևիկ Սարիբեկյանը:
«Մեզ հետ, մեր կողքին» ֆոտոմրցույթն, որն իրականացվում էր Բրիտանական խորհրդի պաշտոնական էջում, նվիրված էր հասարակությունում առկա ներառական խնդիրներին։ Մրցույթին, ընդհանուր առմամբ, ներկայացվել էր 58 լուսանկար: Լուսանկարչական ոլորտի մասնագետներից կազմված հատուկ հանձնաժողովն Արմեն Անմեղիկյանի` միասնական և ներառական հասարակություն խորհրդանշող լուսանկարը ճանաչել է լավագույնը: Հանձնաժողովի բարձր գնահատականին են արժանացել նաև Տաթև Մարտիրոսյանի, Սոնա Մարգարյանի, Տաթևիկ Պետրոսյանի, Տիգրան Լորսաբյանի, Քնար Բաբայանի և Անի Ռափյանի աշխատանքները: Արմեն Անմեղիկյանը պարգևատրվել է լուսանկարչական ապարատով, իսկ մյուս մասնակիցներն արժանացել են խրախուսական մրցանակների։
«Փառատոնի շրջանակում կազմակեպված մրցույթները ևս մեկ հնարավորություն են արվեստի միջոցով մարդկանց ուշադրությունը սևեռել մեր կողքին ապրող խոցելի խմբերի անդամներին և օգնության ձեռք մեկնել նրանց։ «ԱրմենՏել» ընկերության անունից շնորհավորում եմ մրցույթի հաղթողներին, համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերի և մեր աջակցության շնորհիվ մենք կկարողանանք օգնել մարդկանց դարձնել կյանքն ավելի լավը»,- ասել է «ԱրմենՏել» ընկերության Գլխավոր Տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը։
Նշենք, որ Բրիտանական Ֆիլմերի 12-րդ փառատոնն այս տարի մեկնարկել է փետրվարի 22-ին։ Փառատոնը կազմակերպում են Բրիտանական խորհուրդը, Երևանում Բրիտանական դեսպանատունը և Յունիսեֆը: Փառատոնի գլխավոր հովանավորն է «ԱրմենՏել» ընկերությունը։

В Армении стали известны победители конкурсных программ фестиваля британских фильмов
ЗАО «АрменТел» (торговая марка Beeline) и Британский совет объявляют о награждении победителей конкурсов «С нами вместе, с нами рядом» и конкурса на лучшую рецензию, проведенных в рамках двенадцатого фестиваля британских фильмов в Армении.
Торжественное награждение, а также церемония официального закрытия фестиваля прошли сегодня в Центре искусств имени Гафесчяна. В конкурсе на лучшую рецензию, который стартовал 5-ого марта, победила работа Раффи Мовсисяна. Его рецензия на фильм «Самовлюбленный великан» получила наивысшие оценки жюри, состоящего из членов Ассоциации армянских кинокритиков и киножурналистов. Победитель был награжден планшетом Apple iPad, а еще двое участников получили поощрительные призы. В общей сложности на конкурс было представлено 32 рецензии.
«Цель конкурса на лучшую рецензию не только в том, чтобы привлечь людей к просмотру фильмов и задуматься над темами, поднятыми в них, а еще в том, чтобы помочь зрителям развить навыки кинокритики и написания рецензий. Нас очень воодушевило качество полученных работ», — отметила директор армянского отделения Британского совета Аревик Сарибекян.
Фотоконкурс «С нами вместе, с нами рядом» проходил на официальной странице Британского совета в социальной сети Facebook и был посвящен инклюзивным и коммуникационным проблемам. На конкурс было представлено 58 фотографий. Авторитетное жюри, состоящее из профессиональных фотографов, признала лучшей работу Армена Анмегикяна. Высокие оценки жюри также получили Татев Мартиросян, Сона Маргарян, Татев Петросян, Тигран Лорсабян, Кнар Бабаян и Ани Рапян. Победитель был награжден фотоаппаратом, а упомянутые участники получили поощрительными призами.
«Конкурсы, проводимые в рамках фестиваля, еще одна возможность с помощью искусства протянуть руку помощи и привлечь внимание общественности к живущим по соседству людям с особыми потребностями. От имени компании «АрменТел» я поздравляю всех победителей конкурса и верю, что благодаря нашей помощи и вашим усилиям, мы сможем помочь людям изменить свою жизнь к лучшему», - сказал генеральный директор ЗАО «АрменТел» Андрей Пятахин.
Отметим, что Фестиваль британских фильмов в этом году стартовал 22-ого февраля. Организаторами выступили Британский Совет, Посольство Великобритании и «Юнисеф». Генеральным спонсором фестиваля в очередной раз выступила компания «АрменТел» (торговая марка Beeline).