ՄԹ ԱԳՆ. Ադրբեջանցի ընդդիմադիրներին ձերբակալել են քաղաքական շարժառիթներով
Միացյալ Թագավորության Արտաքին գործերի նախարարությունն անհանգստություն է հայտնել Ադրբեջանում «Մուսավաթ» կուսակցության փոխնախագահ Թոֆիկ Յագուբլուի և «Հանրապետական այլընտրանք» քաղաքացիական շարժման առաջնորդ Իլգար Մամեդովի դատավարության և ձերբակալությունների վերաբերյալ: Այս մասին տեղեկացնում է Միացյալ Թագավորության պաշտոնական կայքը:
Նրանց ձերբակալությունները լուրջ մտահոգությունների տեղիք են տվել դատական անկախության և Ադրբեջանում իրավունքի արդյունավետ պաշտպանության ոլորտների վերաբերյալ:
Ստորև ներկայացնում ենք ՄԹ արտգործնախարարության խոսնակի հայտարարությունը՝
«Միացյալ Թագավորությունն իր խորին մտահոգությունն է հայտնում մարտի 17-ին ընդդիմադիր առաջնորդներ Մամեդովի և Յագուբլուի զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու և ոստիկանությանը դիմակայելու մեղադրանքով երկար տարիների ազատազրկման դատապարտելու վերաբերյալ»:
Արտաքին գործերի քարտուղարը բարձրացրել էր Մամեդովի և Յագուբլուի հարցը դեռևս 2013թ դեկտեմբերին Բաքու կատարած այցելության շրջանակներում: Բաքվում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան պաշտոնյաներն ուշադիր կերպով հետևել են դատավարությանը»:
Հայտարարությունում մտահոգություն է արտահայտվում այն հարցում, որ կայացված դատավճիռները քաղաքական շարժառիթներով են եղել:
Հիշեցնենք, որ 13 ամիս անցկացնելով բանտում նրանց մեղավոր ճանաչեցին Իսմայիլի շրջանում 2013թ. հունվարի 23-24-ին տեղի ունեցած հակակառավարական բողոքի ակցիաները հրահրելու մեջ: Թոֆիկ Յագուբլուին դատապարտել են 5` իսկ Իլգար Մամեդովին 7 տարվա ազատազրկման:
Նշենք, որ ԵԽԽՎ մոնիտորինգի խմբի համազեկուցողներ Պեդրո Ագրամունթը (Իսպանիա) և Ջոզեֆ Դեբոնո Գրեխը (Մալթա) խորին մտահոգություն են հայտնել Յագուբլուի և Մամեդովի ձերբակալությունների կապակցությամբ:
Եվրամիության արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը և ԵՄ ընդլայնման, Եվրոպական հարևանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն քննադատել են ադրբեջանցի ընդդիմադիրներ Յագուբլուի և Մամեդովի ձերբկալությունները:
«HRW» և «RSF» անհանգստություն են հայտնել Ադրբեջանի՝ ԵԽ նախարարների կոմիտեի նախագահությունը ստանձնելու վերաբերյալ
«Amnesty International». Ադրբեջանի իշխանությունները կարծես ոչնչի դեմ չեն կանգնում այլախոհներին լռեցնելու հարցում

МИД Великобритании: Приговор в отношении оппозиционеров в Азербайджане вызывает сомнение в независимости суда
МИД Великобритании выражает серьезную обеспокоенность в связи с приговором в отношении азербайджанских оппозиционеров – лидера движения «РЕАЛ» Ильгара Мамедова и заместителя председателя партии «Мусават» Тофига Ягублу. Заявление размещено на сайте британского правительства.
17 марта Мамедов и Ягублу были осуждены на восемь и пять лет лишения свободы по обвинению в организации беспорядков в городе Исмаиллы в январе 2013 года.
В заявлении британского внешнеполитического ведомства отмечается, что данный вердикт вызывает серьезные вопросы касательно независимости судебной системы и реализации права на защиту в Азербайджане.
Согласно документу, глава МИД Соединенного королевства в ходе своего визита в Баку в декабре 2013 года поднимал вопрос Мамедова и Ягублу. А сотрудники посольства Великобритании в Баку внимательно следили за судебным процессом.
«Мы встревожены рядом аспектов ведения судебного разбирательства, которые усиливают впечатление, что вердикты были политически мотивированы», - сказано в заявлении.
Отметим, что решение азербайджанского суда осудили организации Amnesty International, Human Rights Watch, «Репортеры без границ», «Комитет по защите журналистов», а также Евросоюз, содокладчики ПАСЕ, посольство США в Баку и МИД Франции.
Напомним, что 17 марта суд приговорил лидера азербайджанского оппозиционного движения «РЕАЛ» Ильгара Мамедова к семи, а заместителя председателя партии «Мусават» Тофига Ягублу - к пяти годам лишения свободы. Они обвинялись в организации беспорядков в городе Исмаиллы в январе прошлого года. Беспорядки в Исмаиллинском районе начались вечером 23 января после ДТП с участием племянника главы района Низами Алекперова и сына министра труда Азербайджана Физули Алекперова – Вугара Алекперова. Его автомобиль столкнулся с другой машиной, после чего Алекперов начал оскорблять местных жителей. Информация об оскорблениях стала распространяться по району и возмущенные местные жители, начали громить коммерческие объекты семейства Алекперовых. В район были введены Внутренние войска и спецназ, применившие резиновые пули и слезоточивый газ. В ходе столкновений были десятки задержанных и пострадавших.
Ильгара Мамедова и группу оппозиционеров прибывших в Исмаиллинский район 24 января полиция не впустила в город и отправила обратно в Баку.
Исмаиллинский район расположен на севере Азербайджана и граничит с Губинским районом, где в марте 2012 года также произошел бунт населения против беспредела азербайджанских чиновников.
Евросоюз осудил приговор в отношении азербайджанских оппозиционеров И. Мамедова и Т. Ягублу
Международные организации осудили судебный приговор в отношении оппозиционных лидеров в Азербайджане