«Հարսնաքար»-ի գործով գնահատականներ կլինեն. Գևորգ Կոստանյան
«Հարսնաքար»-ի գործով դատական նիստի արձանագրությանը ծանոթանալուց հետո գնահատականներ կտրվեն` արդյոք մենք խոսում ենք քրեաիրավական դրսևորումների մասի՞ն, թե՞ ոչ: Այդ մասին այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում պատասխանելով «Ազատության» հարցին, թե ինչպես է գնահատում դատարանում վճռի հրապարակման ժամանակ տեղի ունեցած միջադեպը, հայտարարեց ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը:
Մարտի 24-ին Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճռով ԱԺ նախկին պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանին պատկանող «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրի աշխատակիցներ Գարիկ Մարգարյանը, Արթուր Բաբլոյանը, Արման Խաչատրյանը, Արման Բաղդասարյանը, Դավիթ Ադամյանը և Նորայր Հայրապետյանը դատապարտվել են 12 տարի ազատազրկման:
Հիշեցնենք`«Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրի տարածքում 2012թ. հունիսի 17-ին տեղի ունեցած դաժան ծեծի հետևանքով մահացել էր ռազմական բժիշկ Վահե Ավետյանը, իսկ նրա ընկերները տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ էին ստացել:
Բոլոր վեց ամբաստանյալներին առաջադրվել էր նույն մեղադրանքը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ և 14-րդ կետերով՝ մի խումբ անձանց կամ կազմակերպված խմբի կողմից դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է տուժողի մահը, 113-րդ հոդվածի երկրորդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով՝ մի խումբ անձանց կամ կազմակերպված խմբի կողմից երկու կամ ավելի անձանց նկատմամբ դիտավորությամբ առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելը և 118-րդ հոդվածով՝ ծեծը:
Այս գործով մեղադրող դատախազը դատարանին միջնորդել էր բոլոր 6 ամբաստանյալներին դատապարտել 13-ական տարվա ազատազրկման և տուգանքի` 100 հազար դրամի չափով:
Դատավճիռը շատ բուռն ընդունվեց և մեղադրյալների, և նրանց հարազատների կողմից. Ամբաստանյալներ Նորայր Հայրապետյանն ու Գարիկ Մարգարյանը սկսեցին հայհոյանքների տարափ տեղալ տուժող կողմի ներկայացուցիչների հասցեին և նույնիսկ հարձակման փորձ կատարեցին, սակայն ոստիկանության ծառայողները կանխեցին նրանց գործողությունները: Գարիկ Մարգարյանի մայրը անիծում էր տուժող կողմի ներկայացուցիչներին ու անգամ ինչ-որ իր նետեց դատավորի ուղղությամբ:
Արտակարգ պատահար Հարսնաքարի գործով դատավճռի հրապարակման ժամանակ (տեսանյութ)
«Սատկեք դուք, թաղեմ ձեզ». Հայհոյանքներ ու անեծքներ «Հարսնաքար»-ի գործով դատավորի և փաստաբանի հասցեին (տեսանյութ)

Генпрокурор Армении обещал заняться скандальным инцидентом на заседании суда по громкому делу о ЧП в «Арснакаре»
16:49 27/03/2014
Генпрокурор Армении Геворк Костанян заявил, что инциденту, имевшему место в ходе заседания суда по делу о ЧП в ресторане «Арснакар», будут даны оценки после изучения судебного протокола. Об этом генеральный прокурор РА сказал в ответ на просьбу журналистов прокомментировать инцидент после оглашения приговора по данному делу.
Отметим, 24 марта судья суда общей юрисдикции административных районов Еревана Аван и Нор Норк Давид Арутюнян огласил приговор по делу о ЧП в ресторане «Арснакар», согласно которому каждый из 6 подсудимых был приговорен к 12 годам лишения свободы и штрафам. После оглашения приговора, в зале судебных заседаний родственники осужденных устроили скандал, кричали проклятья в адрес вершителей правосудия, в сторону судьи даже был брошен некий предмет. Затем один из осужденных нецензурно выругался в адрес адвоката Тиграна Егоряна – защитника одного из потерпевших по данному делу, а другой попытался напасть на юриста, однако приставы пресекли попытку. Осужденные были удалены из зала суда.
По словам генпрокурора Г. Костаняна, лишь после изучения протокола с судебного заседания станет ясно, идет ли речь об уголовно-правовом деянии.
Напомним, 29 июня 2012г. скончался заведующий ЛОР-отделением Военного госпиталя Минобороны Армении, майор медицинской службы 33-летний Ваге Аветян, пострадавший в результате применения насилия на территории ресторанного комплекса «Арснакар» в Ереване 17 июня того же года. Тогда, сразу по следам трагического инцидента, депутат парламента Армении Рубен Айрапетян, семье которого принадлежит данный ресторан, после встречи с президентом Армении Сержем Саргсяном выступил с заявлением об отказе от мандата: «Прошу прощения у всех моих избирателей за то, что не смогу оправдать их ожидания, что я просто обязан пойти на такой шаг. Хочу, чтобы избиратели правильно меня поняли. Надеюсь, что однажды буду прощен и семьей Ваге Аветяна. Во всяком случае, я сделаю все для этого». В рамках уголовного дела были арестованы 6 человек: Арман Хачатрян, Норайр Айрапетян, Гарик Маркарян, Арман Багдасарян, Давид Адамян и Артур Баблоян. Им было предъявлено обвинение в избиении Ваге Аветяна, Артака Баядяна, Гарика Согомоняна, Аркадия Агаджаняна и Эдгара Никояна.
Громкое дело по факту ЧП в ереванском ресторане «Арснакар»: убийцы военного врача Ваге Аветяна получили по 12 лет тюрьмы
Палата адвокатов Армении выдвинула требование судам из-за скандального инцидента на заседании по громкому делу о ЧП в «Арснакаре»