Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Քեթրին Լիչը հայտարարել է, թե «չափազանց մտահոգիչ է, որ 20 տարի շարունակ հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդները գնալով ավելի են հեռանում միմյանցից»:
Այն, ինչի մասին խոսել է բրիտանացի դիվանագետը, իհարկե նորություն չէ, ավելին` «ժողովուրդներին խաղաղության, այլ ոչ թե պատերազմին» նախապատրաստելու վերաբերյալ ձևակերպումները կանոնավոր կերպով տեղ են գտնում հատկապես համանախագահ երկրների ղեկավարների համատեղ հայտարարություններում:
Շատ ավելի կարևոր է հասկանալ, թե որոնք են այն գործոնները, որոնք հայաստանյան ու ադրբեջանական հասարակություններին իսկապես հեռացնում են միմյանցից: Կոնֆլիկտի լուծմամբ շահագրգիռ կողմերը, այդ թվում` համանախագահ երկրները, միջազգային փորձագետները, ամենից առաջ պետք է վերլուծեն բոլոր այն երևույթները, որոնք կողմերին հեռացնում են միմյանցից:
Մյուս կողմից, հասարակությունների միջև խորացող անդունդն ու միմյանցից հեռացման միտումը պետք է որ անակնկալ չլինի կոնֆլիկտով հետաքրքրված կողմերի համար, քանի որ Ադրբեջանը դրան հասնելու համար ամեն ինչ անում է:
Ինչպե՞ս ադրբեջանցի երեխան 20 տարի հետո պատրաստ լինի իր հայ հասակակցի նկատմամբ նվազագույնը թշնամությամբ չտրամադրվելուն, երբ նա դպրոցական դասագրքում կարդում ու ուսուցչից լսում է մի բան, որն արդեն այդ տարիքից, նրա մեջ հայերի նկատմամբ թշնամություն է սերմանում: Ինչպես 18-19 տարեկան երիտասարդը, հանդուրժողականություն դրսևորի հայերի նկատմամբ, երբ նա զինվորական ծառայության ընթացքում հրահանգներ է ստանում կրակ բացել հայ զինծառայողների կամ դաշտում աշխատող հայերի ուղղությամբ:
Ավելին` ինչպես ադրբեջանցի զինվորը հանդուրժողականություն դրսևորի հայի նկատմամբ, երբ երկրում ամենաբարձր մակարդակով քարոզվում է, որ հային սպանելը գերագույն արժեք է, որի իրականացումը պարգևատրվում է հերոսի կոչմամբ ու մինչև խոր ծերություն բարեկեցիկ ապրելու երաշխավորմամբ:
Ինչպես ադրբեջանական հասարակությունը պատրաստ լինի հայերի հետ համերաշխության, եթե գրեթե ամեն օր երկրի բարձրագույն իշխանության ներկայացուցիչները «ավետում» են, որ իրենք զենքի ուժով հետ են բերելու ոչ միայն Ղարաբաղը, այլ «պատմական Ադրբեջանի» մնացած տարածքները` Զանգեզուրն ու Երևանը:
Հաճախ, միջազգային հանրությունը ընդհանուր գնահատականներով մեղադրում է հայկական ու ադրբեջանական կողմերին` կոնֆլիկտի կարգավորման հարցում վճռական քայլերի չգնալու հարցում` չլուծված հակամարտության ողջ պատասխանատվությունը բարդելով կողմերի վրա, սակայն երբեք չի խոսում Ադրբեջանում հետևողականորեն իրականացվող հայատյացության, հայերի նկատմամբ թշնամություն սերմանելու ու դրանով իսկ` հասարակությունների հնարավոր մերձեցումը տապալելու` Ադրբեջանի գործած ջանքերի մասին:
Եթե Մեծ Բրիտանիայի դեսպանը, որպես տարածաշրջանային խաղաղությամբ շահագրգիռ երկրի ներկայացուցիչ իրեն իրավունք է վերապահում իր տեսակետն արտահայտել հասարակությունների միջև անդունդի խորացման մասին, ապա պետք է նաև պատրաստ լինի` պատասխանատվությունը կիսելու այն իրավիճակի համար, ինչն առկա է: Քանզի այս ամենի համար պատասխանատու է ոչ միայն այն կողմը, ով իր ժողովրդին միանշանակ նախապատրաստում է պատերազմի, այլ բոլոր այն երկրները, որոնք հետաքրքրված են տարածաշրջանում երկարատև խաղաղությամբ ու կայունությամբ, սակայն կամ անտեսում են Ադրբեջանում նկատվող պրոցեսները կամ տեղի ունեցածին համարժեք չեն արձագանքում:
Ստեղծված իրավիճակում կարևոր հորդորը բոլոր կողմերին, այդ թվում` համանախագահ երկրներին սթափությունն է. ադրբեջանական հասարակությանը` իշխանությունների քարոզչության զոհը չդառնալու, հայաստանյան հասարակությանը` զգոնությունը չթուլացնելու և միջազգային հանրությանը` էսկալացիոն իրավիճակ թույլ չտալու համար:

Мировое сообщество молчит о разжигании в Азербайджане ненависти к армянам. Анализирует эксперт Т. Абрамян
Эксперт по политическим вопросам Тигран Абрамян в интервью Panorama.am проанализировал недавнее заявление посла Великобритании в Армении Кэтрин Линч.
«Вызывает крайнюю обеспокоенность, что в течение последних 20 лет армянский и азербайджанский народы все больше отдаляются друг от друга», – заявила, в частности, посол в интервью одному из армянских СМИ.
«То, о чем говорит британский дипломат, конечно, не новость, более того, формулировки касательно того, что народы нужно подготовить „к миру, а не к войне”, закономерно находят отражение в особенности в совместных заявлениях руководителей стран-сопредседателей.
Гораздо важнее понять, каковы факторы, которые действительно отдаляют друг от друга представителей армянского и азербайджанского обществ. Заинтересованные в урегулировании конфликта стороны, в том числе и страны-сопредседатели, международные эксперты, прежде всего, должны проанализировать все те явления, которые отдаляют стороны друг от друга», – сказал Тигран Абрамян.
«С другой стороны, расширяющаяся пропасть между обществами двух стран и тенденция к отдалению друг от друга не должны быть сюрпризом для заинтересованных сторон, так как Азербайджан делает все возможное для этого.
Как 20 лет спустя азербайджанский ребенок может быть готов к, как минимум, невраждебному отношению к своему армянскому сверстнику, когда он в школьном учебнике читает и слышит от своего учителя то, что уже с этого возраста в нем сеет ненависть к армянам? Как 18-19-летний молодой человек может проявлять толерантность по отношению к армянам, когда он во время службы в армии получает приказы открывать огонь по армянским военнослужащим или работающим в поле армянам?
Более того, как азербайджанский солдат может проявлять толерантность по отношению к армянам, когда в его стране на самом высоком уровне пропагандируется, что убийство армянина – высшая ценность, осуществление которого награждается званием героя и гарантирует благосостоятельную жизнь до глубокой старости?» – отметил эксперт.
«Как азербайджанское общество может быть готово к солидарности с армянами, если почти каждый день представители высшего руководства страны „благовещают”, что они силой оружия вернут Карабах, а остальные территории «исторического Азербайджана» – это Зангезур и Ереван?
Часто мировое сообщество своими общими оценками осуждает армянскую и азербайджанскую стороны в отсутствии решительных мер в вопросе урегулирования карабахского конфликта, сваливая всю ответственность за нерешенный конфликт на стороны, однако никогда оно не говорит о последовательно прилагаемых в Азербайджане усилиях, направленных на разжигание армянофобии, ненависти к армянам и срыв процесса возможного сближения обществ.
Если посол Великобритании как представитель заинтересованной в установлении мира в регионе страны считает себя вправе выражать свое мнение об углублении „пропасти” между двумя обществами, то она должна также быть готова к тому, чтобы разделять ответственность за царящую ситуацию. Поскольку ответственность за все это несет не только та сторона, которая однозначно готовит свой народ к войне, но и все заинтересованные в долгосрочном мире и стабильности в регионе страны, которые, однако, либо игнорируют замечаемые в Азербайджане процессы, либо неадекватно реагируют на произошедшее.
В сложившейся ситуации главный призыв ко всем сторонам, в том числе и к странам-сопредседателям – проявить трезвость: азербайджанскому обществу – не становится жертвой агитации властей, армянскому обществу – не ослаблять бдительность, а мировому сообществу – не допустить эскалационной ситуации»,- резюмировал он.