Այն բանից հետո, երբ Youtube վիդեպորտալի միջոցով համացանցում հայտնվեց Թուրքիայի արտգործնախարարի, հետախուզության պետի և ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալի Սիրիա ներխուժման պլանի քննարկման գաղտնալսված ձայնագրությունը, Թուրքիայի ինտերնետ-տիրույթում արգելափակվել է Youtube-ը: Անորոշ ժամանակով արգելափակման որոշումը կայացվել է Թուրքիայի կառավության Կապի և հեռահաղորդակցության վարչության (TİB) կողմից, որի մասին պաշտոնական հաղորդագրություն կա նշյալ վարչության կայքում:
Սա առաջին դեպքը չի, որ Թուրքիայում արգելափակվում է YouTube-ը: 2008 թվականին այդ կայքն արգելափակվել էր Թուրքիայում: Եվ երբ լրագրողները Հնդկաստան մեկնող վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին օդանավում ասել էին, որ չեն կարողանում մուտք գործել YouTube, Էրդողանն արձագանքել էր. «Ես կարողանում եմ մտնել, դուք էլ մտեք»: Ենթադրվում է, որ նա նկատի է ունեցել DNS և VPN ծրագրային լուծումների օգտագործումը:
Թուրքական «Դողան» լրատվական գործակալությունը տեղեկացնում է, որ թուրքական լիրայի նկատմամբ արժեզրկվող դոլարը Youtube-ի արգելափակումից հետո արձանագրել է փոխարժեքի աճ: Թուրքական լրատվամիջոցներն ահազանգում են, որ Twitter-ից ու YouTube-ից հետո արգելափակման շեմին է հայտնվել FaceBook սոցիալական ցանցը:
Թուրքիայում YouTube-ի արգելափակման դեմ իր բողոքի ձայնն է բարձրարցել Եվրամիության ընդլայնման քաղաքականության ու հարևանության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն: Նա Twitter միկրոբլոգում անգլերեն և թուրքերեն գրառումներ է կատարել` ասելով. «Այս ճանապարհով Թուրքիան ու՞ր է հասնելու: Տեղեկատվության ազատության նկատմամբ պետք է հարգանք ցուցաբերվի, սահմանափակումներն էլ պետք է չափավոր լինեն»:

Международные организации осудили решение Турции о блокировке YouTube
Международные организации осудили решение властей Турции о блокировке популярного видеохостинга YouTube. Об этом сообщает радиостанция «Эхо Москвы».
Отметим, власти Турции приняли решение блокировать доступ к YouTube накануне, 27 марта. Как передает РИА Новости со ссылкой на турецкую газету Hurriyet Daily, решение было принято департаментом телекоммуникаций (TIB) через несколько часов после того, как один из пользователей видеохостинга опубликовал запись со встречи высокопоставленных представителей силовых структур Турции, на которой обсуждался вопрос возможного военного вторжения в Сирию. Премьер Турции Реджеп Тайип Эрдоган назвал публикацию этого материала на видеохостинге «аморальным, подлым и бесчестным» поступком.
Европа называет действия Турции неприемлемыми для демократического государства. «Это решение – безрассудно. Мы выражаем поддержку всем сторонникам реальной свободы... Мы в Европе выступаем за открытый интернет», – заявила в связи с ситуацией еврокомиссар по вопросам электронных технологий Нели Крус.
Официальный представитель ОБСЕ, в свою очередь, называет блокировку турецкими властями доступа к сервису YouTube «умышленным пренебрежением к фундаментальным правам человека на выражение собственного мнения и к свободе СМИ». По заявлению организации, Турция нарушает целый ряд международных стандартов и стандартов ОБСЕ, и поэтому должна в кратчайшие сроки восстановить доступ к видеосервису.
Напомним также, в Турции в ночь на 21 марта заблокировали доступ к сервису микроблогов Twitter. Это было сделано спустя несколько часов после того, как с заявлением о подобной возможности выступил премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган. Глава турецкого правительства, выступая 20 марта на предвыборном митинге сторонников правящей Партии справедливости и развития (ПСР), в частности, заявил, что в Турции будут искоренены социальные сети, в том числе Twitter. Эрдоган сослался на соответствующее решение суда, подчеркнув, что реакция международного сообщества его правительство не волнует.