Վազգեն Մեսրոպյան. Քեսաբում մնացած հայերից 22-ը առևանգվել են և տարվել Թուրքիա
Քեսաբում մնացած հայերից 22-ը առևանգվել են և տարվել Թուրքիա: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցին տեղեկացրեց ՍԴՀԿ Հայաստանի կառույցի փոխատենապետ, սիրիահայ Վազգեն Մեսրոպյանը:
«Հստակ տեղեկություններ ունենք, որ այն մարդիկ, ովքեր մնացել են Քեսաբում և չեն լքել իրենց տունը, առևանգված են, 11-ի ճակատագիրն էլ պարզ չէ: Չգիտեն որտեղ են»,- ասաց նա:
Նշենք, որ, ըստ Վազգեն Մեսրոպյանի ունեցած տեղեկությոունների, Քեսաբում 40-ից ավելի հայեր են մնացել տարհանման ժամանակ:
Ջենգիզ Աքթար. «Հայերը Քեսաբին պատուհասած աղետը և կործանված սիրիական ինքնաթիռը դիտում են որպես 1915-ի շարունակություն»

22 Armenians were kidnapped from Kessab and taken to Turkey
Of those Armenians who remained in Kessab, 22 were kidnapped and taken to Turkey, deputy chairman of the Social Democrat Hunchakian Party (SDHP) Armenia office, Syrian Armenian Vazgen Mesropyan told Panorama.am.
“We have exact information that those people who did not leave their homes in Kessab were kidnapped, with 11 people being unaccounted for,” he said.
Mr Mesropyan noted that more than 40 Armenians did not leave Kessab.
The Armenian populated villages of Kessab in Syria were the target of three days of brutal cross-border attacks from Turkey. Some 670 Armenian families, the majority of the population of Kessab, were evacuated by the local Armenian community leadership to safer areas in neighboring Basit and Latakia.