Իրանը Արևմուտքին կոչ է անում կատարել ժնևյան համաձայնագրով ստանձնած պարտավորությունները
«Հուսով ենք Իրանի և «5+1 խմբի» միջև որքան հնարավոր է շուտ ձեռք կբերվի վերջնական համաձայնություն»,-այդ մասին իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ ԱԳ նախարարի՝ ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի հարցերով տեղակալ Մաջիդ Թախթ Ռավանչին:
ԻԻՀ ԱԳ փոխնախարարը Ֆինլանդիայի արտգործնախարար Էրկկի Թուոմիոջայի հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով ժնևյան համաձայնագրի կատարման ընթացքին, մասնավորապես նշել է. «Իրանը, բարի կամք դրսևորելով, բանակցությունների մեջ մտավ «5+1 խմբի» հետ. Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության հավաստմամբ՝ Թեհրանը կատարել է ժնևյան համաձայնագրով նախատեսված իր պարտավորությունները. Արևմուտքը ևս պետք է կատարի իր պարտավորությունները»:
«Ակնկալում ենք, որ ԱՄՆ-ն և Եվրոպան ձեռնպահ մնան այնպիսի դիրքորոշում հայտնելուց, որը կվնասի բանակցային գործընթացին»,-հավելել է Իրանի փոխարտգործնախարարը:

«Мы надеемся, что Иран и „шестерка” как можно скорее придут к окончательному согласию»,– об этом, как передает иранское информагентство «МЕХР», заявил заместитель министра иностранных дел Ирана по вопросам Европы и Америки Маджид Тахт Раванчи.
Касаясь на встрече с главой МИД Финляндии Эркки Туомиоя хода выполнения Женевского соглашения, замминистра иностранных дел Ирана, в частности, подчеркнул: «Иран, проявив добрую волю, вступил в переговоры с „шестеркой”. По заверению МАГАТЭ, Тегеран выполнил взятые на себя по Женевскому соглашению обязательства, а Запад в свою очередь должен выполнить свои».
«Мы надеемся, что США и Европа воздержатся от озвучивания позиции, которая нанесет ущерб переговорному процессу»,– добавил замглавы МИД ИРИ.