Հարութ Սասունյան. Բացահայտվել է Եվրադատարանում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Շվեյցարիայի բողոքի տեքստը
10:20 02/04/2014
Շվեյցարիայի կառավարությունը երկու շաբաթ առաջ՝ եռամսյա ժամկետի վերջին օրը, որոշեց բողոքարկել «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» դատական գործով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) վճիռը:
Չնայած Շվեյցարիայի բողոքի տեքստը կնքված պահվում էր մինչ ՄԻԵԴ-ում դրա քննարկելը, սակայն ինձ հաջողվեց ձեռք բերել մի օրինակ ֆրանսերենով: Շվեյցարական բողոքի բովանդակությունն առաջին անգամ հայտնվում է մամուլում:
2013 թվականի դեկտեմբերի 17-ին Եվրադատարանը վճռեց, որ շվեյցարական դատարանները խախտել էին Դողու Փերինչեքի` թուրքական աննշան մի կուսակցության ղեկավարի իրավունքները, որը 2005 թվականին մեկնել էր Շվեյցարիա՝ Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու հատուկ դիտավորությամբ և տեսնելու, արդյոք շվեյցարական իշխանությունները հանդգնելու էին իրեն պատժել Ցեղասպանությունը «միջազգային սուտ» անվանելու համար:
Ռասայական խտրականության, ցեղասպանության ժխտման և մարդկության դեմ գործած հանցագործությունների վերաբերյալ շվեյցարական օրենքի խախտման մեղադրանքով դատապարտվելուց հետո, Փերինչեքը բողոքարկեց իր դատավճիռը ընդհուպ մինչև Դաշնային դատարան՝ Շվեյցարիայի բարձրագույն դատական ատյան, որը հաստատեց նրա մեղքը: Այնուհետև նա դիմեց Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ մեղադրելով Շվեյցարիային իր տարբեր իրավունքների, այդ թվում՝ խոսքի ազատության խախտման համար: Զարմանալի է, որ Եվրադատարանի յոթ դատավորներից հինգն արդարացրեցին Փերինչեքին` համարելով, որ Շվեյցարիան խախտել է Եվրոպական կոնվենցիայի որոշ դրույթներ:
ՄԻԵԴ-ի որոշումն անպատասխան թողնելը լուրջ նահանջ կլիներ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում, հատկապես մինչև Ցեղասպանության հարյուրամյակի ոգեկոչումն ամբողջ աշխարհում, 2015 թվականի ապրիլի 24-ին: Առավել կարևոր է, որ Եվրադատարանի դատավորները գերազանցելով իրենց մանդատը Փերինչեքի իրավունքների թվացյալ խախտումների վերաբերյալ, հարցեր են բարձրացրել Հայոց ցեղասպանության իրավացիության մասին: Նրանք նաև անհիմն ու մակերեսային տարբերություններ են նշել Հայոց ցեղասպանության և հրեական Հոլոքոստի միջև, սահմանելով, որ առաջինը ժխտողներին պատժելն անօրինական է, մինչդեռ վերջինը ժխտողներին մեղադրելը` ճիշտ:
Հաշվի առնելով այս անարդար որոշման խիստ վնասակար հետևանքները Հայ դատի վրա, Հայաստանի կառավարությունը, աշխարհասփյուռ հայկական համայնքները և հատկապես Շվեյցարիայի հայերը, մեծ աշխատանք կատարեցին, որպեսզի Շվեյցարիան բողոքարկի ՄԻԵԴ-ի վճիռը Փերինչեքի գործով: Իրականում, շվեյցարական իշխանությունները հայերի կողմից հորդորման կարիք չպետք է ունենային, քանի որ նրանք պարտավոր էին պաշտպանել իրենց սեփական դատարանների որոշումները, այդ թվում նաև Դաշնային դատարանի և իրենց երկրի իրավական համակարգի վարկը:
2014 թվականի մարտի 17-ին ներկայացված վեց էջանոց շվեյցարական բողոքը հաստատում է, որ ՄԻԵԴ-ի վճիռը բարձրացնում է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի հետ կապված «մեկնաբանման և կիրառման լուրջ հարցադրումներ» հետևյալ երեք պատճառներով.
- Դատական որոշումը ներառում է մի հարց` Հայոց ցեղասպանությունը, որը երբեք չի քննարկվել ՄԻԵԴ-ում: Այս գործը երկու հիմնարար իրավական հարցեր է բարձրացնում, որոնցով Եվրադատարանը չի զբաղվել. Ցեղասպանության իրավական որակավորումը և խոսքի ազատության սահմանը, երբ Կոնվենցիայի մի անդամ պետություն, ռասիզմի դեմ պայքարի շրջանակում, քրեականացնում է ցեղասպանության ժխտումը:
- Դատական որոշումն անհարկի ձևով նվազեցնում է Շվեյցարիայի «հայեցողության շրջանակը»` համաձայն ՄԻԵԴ-ի իրավագիտության պրակտիկայի: Փերինչեքը բազմիցս հայտարարել է, որ նա երբեք չի փոխի իր կարծիքը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ: Նրա ժխտողական դիրքորոշումը «խիստ վիրավորական» է: Եվրադատարանի պնդումը, որ նման անձնավորությունը կարող է սույն հարցի վերաբերյալ իր ավանդը բերել «բանավեճին և պատմական ուսումնասիրությանը»` «շեղում է ՄԻԵԴ-ի հաստատված և հավասարակշռված իրավագիտությունից»:
- Դատական որոշումը ստեղծում է «արհեստական տարբերություններ»: Փերինչեքը ոչ միայն պարզապես չի օգտագործել ցեղասպանությունը եզրը, այլև հայերի զանգվածային սպանությունները որակել է որպես «միջազգային սուտ»: Բացի այդ, թեև չի եղել միջազգային դատավճիռ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ, սակայն թուրքական դատարանի 1919 թվականի վճիռն ընդդեմ Հայոց ցեղասպանության հեղինակների «կազմել է արժանահավատ ապացույցների տարր` «ճանաչելով փաստերը կամ անբարենպաստ վերաբերմունքը» Միջազգային դատարանի իրավագիտության պրակտիկայի վերաբերյալ: Ավելին, նույնիսկ «Նյուրնբերգյան դատարանը չի նշել ցեղասպանություն եզրը» և նացիստական հանցագործներին «դատապարտել է ոչ թե ցեղասպանություն իրականացնելու, այլ խաղաղության դեմ հանցագործությունների, ռազմական հանցագործությունների և մարդկության դեմ գործած հանցագործությունների համար:
Շվեյցարական բողոքը ներկայացրել էր համոզիչ փաստարկներ և անառարկելի ապացույցներ, որ ՄԻԵԴ-ի յոթ դատավորներից հինգը թույլ են տվել լուրջ դատողության և տվյալների սխալներ` որոշում կայացնելով ի նպաստ Փերինչեքի և ընդդեմ Շվեյցարիայի:
Այժմ Եվրադատարանի հինգ նոր դատավորների կազմը որոշելու է, թե արդյոք Շվեյցարիայի բողոքը ուղարկել17 դատավորներից կազմված Մեծ պալատ` վերջնական լուծում տալու համար:

Two weeks ago — on the last day of the three-month deadline — the Swiss government decided to file an appeal with the European Court of Human Rights (ECHR) on the Perincek vs. Switzerland lawsuit.
Even though the text of the Swiss appeal has been kept under seal pending ECHR’s consideration, I was able to obtain a copy in French. This is the first time that the content of the Swiss appeal appears in the media.
The ECHR ruled on Dec. 17, 2013, that Swiss courts had violated the rights of Dogu Perincek, a minor Turkish party leader, who had traveled to Switzerland in 2005 with the explicit purpose of denying the Armenian Genocide. He had dared the Swiss authorities to arrest him for calling the Genocide “an international lie.”
Following his conviction for violating a Swiss law on racial discrimination, denial of genocide, and other crimes against humanity, Perincek appealed his sentence all the way to the Federal Tribunal, the highest court in Switzerland, which confirmed his guilt. He then applied to the European Court of Human Rights, accusing Switzerland of violating many of his rights, including that of free speech. Surprisingly, five of the seven ECHR judges exonerated Perincek, finding that Switzerland violated certain provisions of the European Convention.
If left unchallenged, ECHR’s ruling would have been a major setback for recognition of the Armenian Genocide, particularly before the worldwide commemoration of the Centennial of the Genocide to be held on April 24, 2015. Even more importantly, by exceeding their mandate on the alleged infringements of Perincek’s rights, the majority of the ECHR judges raised questions about the validity of the Armenian Genocide. They also drew unwarranted and superfluous distinctions between the Armenian Genocide and the Jewish Holocaust, ruling that punishing the deniers of the former is illegal, while convicting those denying the latter is proper.
Given the detrimental consequences of this unjustified ruling on the Armenian Cause, the government of Armenia, Armenian communities worldwide, and Swiss-Armenians in particular, lobbied Switzerland to make sure that it appeals ECHR’s decision in the Perincek case. In reality, the Swiss authorities should not have needed any prodding from Armenians, since they had an obligation to defend the judgments of their own courts, including the Federal Tribunal, and the integrity of their country’s legal system!
The six-page Swiss appeal, filed on March 17, 2014, asserted that ECHR’s ruling raised “serious questions regarding the interpretation and application” of the European Convention on Human Rights for the following three reasons:
– The ruling involves an issue — the Armenian Genocide — that has never been considered by ECHR. This case raises two fundamental juridical questions that the Court has not dealt with: The juridical qualification of the Genocide and the scope of freedom of expression, when a state party to the Convention, in the framework of fighting racism, criminalizes the denial of genocide.
– The ruling reduces in an undue manner “the margin of appreciation” available to Switzerland under the jurisprudence of ECHR. Perincek had repeatedly stated that he would never change his mind on the Armenian Genocide. His denialist position is “particularly offensive.” The Court’s contention that such a person would bring any value to “the debate and historical research” on this issue “is a departure from ECHR’s established and balanced jurisprudence.”
– The ruling creates “artificial distinctions.” Perincek does not simply contest the use of the term genocide, but qualifies the Armenian mass killings as an “international lie.” Furthermore, even though there has not been an international verdict in the case of the Armenian Genocide, the Turkish Court’s 1919 verdict against the masterminds of the Armenian Genocide “constituted an element of reliable evidence, acknowledging the facts or unfavorable conduct” relative to the World Court’s jurisprudence. Furthermore, even “the Nuremberg Tribunal did not mention the term genocide and did not convict the Nazi perpetrators for committing genocide, but crimes against peace, war crimes, and crimes against humanity.”
The Swiss appeal has provided compelling arguments and convincing evidence that five of the seven ECHR judges made serious judgmental and factual errors in delivering a ruling in favor of Perincek and against Switzerland.
A panel of five new ECHR judges will now decide whether to refer Switzerland’s appeal to the 17-judge Grand Chamber for a final determination.