Իրանական կայք. Ադրբեջանում դիկտատորական իշխանություններին հատուկ բարքեր են տիրում
«Ադրբեջանում դիկտատորական իշխանություններին հատուկ բարքեր են տիրում»,-այդ մասին նշված է իրանական «անաջ.իռ» կայքում թողարկված հոդվածում:
Հոդվածի հեղինակը, անդրադառնալով Ադրբեջանի ներքին կյանքում տեղի ունեցող զարգացումներին, մասնավորապես նշում է. «Երկրում, որի բնակչության շուրջ 90 տոկոսը շիաներ են, Իլհամ Ալիևի կառավարման վերջին տարիներին մի շարք մզկիթներ են քանդվել, արգելվել է «ազանի» կանչը, աշակերտուհիներին՝ «հեջաբով» մասնակցել դասընթացներին, զինվորականներին՝ նամազ անել, իսկ իսլամական գործիչներին ձերբակալել են՝ սահմանափակելով նրանց գործունեությունը»:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կառավարման համակարգին՝ իրանական աղբյուրը հավելում է. «Ադրբեջանում դիկտատորական իշխանություններին հատուկ բարքեր են տիրում. Աշխատողների աշխատավարձի 1%-ը՝ որպես պարտադիր կրճատում, փոխանցվում է այնպիսի կազմակերպության հաշվին, որը գործում է իշխանության ենթակայությամբ»:

Иранские СМИ: В Азербайджане царят присущие диктаторским режимам особые нравы
Иранский сайт «anaj.ir» опубликовал статью, в которой отмечается, что «в Азербайджане царят присущие диктаторским режимам особые нравы».
Автор материала, обратившись к развитиям в Азербайджане, отмечает, что в стране, где порядка 90% населения составляют шииты за последние годы были разрушены ряд мечетей, запрещен азан, школьницам запретили ходить на занятия в хиджабе, военнослужащим – совершать намаз, а исламских деятелей арестовали, ограничили их деятельность.
Комментируя систему государственного управления в соседней стране, иранское СМИ подчеркивает, что в Азербайджане царят присущие диктаторским режимам особые нравы: 1% зарплаты служащих сокращается, и эти средства перечисляются на счет который контролируют власти республики.