«Մինչև սեպտեմբերի 30-ը «կուտակայինի բոլոր դրույթները ենթակա են կիրառման և դրանց չկատարումը կառաջացնի իրավական խնդիրներ»
«Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքը այն դրույթներով, որոնք Սահմանադրական դատարանի կողմից ճանաչվել են հակասահմանադրական, մինչև սեպտեմբերի 30-ը պահպանում են իրենց իրավական ուժը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը` անդրադառնալով երեկ Սահմանադրական դատարանի կողմից «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի մի շարք դրույթներ հակասահմանադրական ճանաչելու մասին որոշմանը:
Ինչ վերաբերում է այն խնդրին, թե արդյոք պարտադիր կուտակայինը ուժի մեջ է, թե ոչ, նախարարը նշեց, որ ՍԴ-ն պարտադիր կուտակային վճարումներ կատարելու մասին դրույթը ճանաչել է սահմանադրությանը համապատասխանող:
«ՍԴ-ն ասել է, որ պարտադիր կուտակայինի այս էլեմենտները հակասում են Սահմանադրությանը, բայց ՍԴ-ն չի ասել, որ «պարտադիր» չպետք է լինի»,- ասաց նա:
Հ. Թովմասյանը մեկ անգամ ևս նշեց, որ այս օրենքը ամբողջությամբ գործում է մինչև սեպտեմբերի 30-ը և օրենքի բոլոր դրույթները ենթակա են կիրառման և կառաջացնեն իրավական խնդիրներ, եթե դրանք որևէ անձի կողմից չկիրառվի:
Հարցին, թե արդյոք հետ են վերադարձվելու այս երեք ամիսների ընթացքում արված պարտադիր կուտակային վճարումները, նախարարը նշեց, որ դրանք չեն վերադարձվելու:
«Կմշակվեն վերահաշվարկի մեխանիզմներ: Ի՞նչ կլինի, ինչպիսի՞ն կլինի, որ մոդելը կընտրվի կամ որ էլեմենտները կփոխվեն, դա քննարկման խնդիր է»,- ասաց Հ.Թովմասյանը:
Անդրադառնալով աշխատանքային խմբին, որը պետք է զբաղվի հակասահմանադրական դրույթները ՀՀ Սահմանադրությանը համապատասխանեցնելու գործով, Հ.Թովմասյանը նշեց, որ իր ցանկությունն է, որպեսզի այս ամբողջ գործընթացին մասնակցեն բոլոր այն սուբյեկտները, որոնք մտահոգված են այս խնդրով:
«Հուսով եմ, որ քաղաքացիական հասարակությունն ու ընդդիմությունը մասնակից կլինեն, և մենք կունենանք մի համակարգ, որն անխոցելի կլինի»,- ասաց նա:
Նախարարը նաև հավելեց, որ նպատակը մեկն է` ունենալ ավելի արդյունավետ համակարգ, իսկ ՍԴ-ի որոշումն էլ օգտակար է լինելու բարձրացված խնդիրները կրկին քննության առարկա դարձնելու համար:

Глава Минюста Армении: Перечисленные с января по март 2014 года пенсионные взносы возврату не подлежат
16:51 03/04/2014
Признанные Конституционным судом Армении противоречащими Конституции положения закона РА «О накопительных пенсиях» сохраняют свою юридическую силу до 30 сентября 2014 года. Об этом сегодня в ходе пресс-конференции заявил министр юстиции Армении Грайр Товмасян.
Что же касается вопроса о том, остается ли в силе и обязательный компонент накопительной пенсионной системы, Грайр Товмасян отметил, что КС РА признал соответствующим Конституции положение об обязательных пенсионных взносах.
«КС РА решил, что ряд элементов обязательного компонента противоречат Конституции, но КС не говорил, что обязательный компонент должен быть снят», – сказал министр.
Грайр Товмасян вновь подчеркнул, что закон РА «О накопительных пенсиях» полностью будет действовать до 30 сентября, и все положения закона подлежат применению и их неприменение чревато юридическими проблемами.
Глава Минюста РА подчеркнул, что перечисленные с января по март 2014 года пенсионные взносы возврату не подлежат. «Будут разработаны механизмы перерасчета. Как это будет, какая модель будет выбрана, покажут обсуждения», – сказал он.
Обратившись к решению сформировать рабочую группу, которая займется приведением в соответствие с Конституцией РА положений, признанных антиконституционными, Г.Товмасян отметил, что его желание заключается в том, чтобы все субъекты, которые обеспокоены этой проблемой, приняли участие в процессе.
«Я надеюсь, что гражданское общество и оппозиция примут активное участие, и у нас будет система, которая будет неуязвимой», – сказал он.
Г.Товмасян добавил, что цель одна: прийти к более эффективной системе, а решение КС РА будет полезным для того, чтобы озвученные проблемы еще раз сделать предметом для обсуждения.
«В этом вопросе нет победителей или проигравших». Глава Минюста Армении прокомментировал решение КС
Тигран Саркисян: Закон «О накопительных пенсиях» для граждан и хозяйствующих субъектов Армении остается в силе до 30 сентября
Конституционный суд Армении признал недействительными ряд положений закона «О накопительных пенсиях»
Глава Минюста Армении призывает воздержаться от неверных трактовок решения Конституционного суда