Սենատոր Քըրք. ԱՄՆ-ն պետք է միանա ԵՄ-ին և ՆԱՏՕ-ի անդամ 11 պետություններին՝ պաշտոնապես ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը
Սենատորներ Բոբ Մենենդեսը և Մարկ Քըրքը ներկայացրել են Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձև: Այս մասին տեղեկացնում է Ամերիկայի Հայկական համագումարի պաշտոնական կայքը:
«Հաջորդ տարի մենք հիշատակելու են Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակը, մնացել են մի քանի քաջ վերապրածներ, օրինակ` Չիկագոյում բնակվող 107-ամյա Հելեն Փալոյանը, ով կորցրել էր իր ծնողներին և երկու եղբայրներին: Ի հարգանք վերապրածների և զոհվածների հիշատակի, Միացյալ Նահանգները, պետք է, ի վերջո, միանա Եվրամիությանը և ՆԱՏՕ-ի 11 մեր դաշնակիցներին՝ պաշտոնապես ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը»,-նշել է Քըրքը:
«Հայոց ցեղասպանությունը փաստացի սարսափելի իրողություն է, որը երբեք չպետք է հերքել: Այս բանաձևը վերահաստատում է, որ մենք միշտ հիշում ենք այդ ողբերգությունը և հարգանքի տուրք մատուցում անմեղ հայ տղամարդկանց, կանանց և երեխաներին, որոնք սպանվել և արտաքսել են իրենց հայրենիքից: Հայոց ցեղասպանության մասին պետք է սովորել, ճանաչել, և հիշատակել՝ կանխելու, որպեսզի նման ոճրագործությունները երբևէ տեղի չունենան»,-նշել է Մենենդեսը:
Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևում նշվում է, որ «2014 ապրիլի 24-ին պետք է հիշատակել Հայոց ցեղասպանությունը: Նախագահը պետք է աշխատի դեպի արդարացիության, կառուցողական, կայուն և ամուր հայ - թուրքական հարաբերությունների ուղղությամբ, որը ներառում է, Թուրքիայի Հանրապետության կառավարության կողմից Հայոց ցեղասպանության փաստերի ճանաչումը: Նախագահը պետք է ապահովի, որ Միացյալ Նահանգների արտաքին քաղաքականությունը արտացոլի համապատասխան ըմբռնում այն հարցերի շուրջ, որոնք վերաբերում են մարդու իրավունքներին, մարդկության դեմ հանցագործություններին, էթնիկ զտումներին և ցեղասպանությանը, որը փաստագրված է Միացյալ Նահանգների արձանագրություններում և վերաբերում է Հայոց ցեղասպանությանը»:
Օբամայից պահանջել են Թուրքիայում յուրացված քրիստոնեական եկեղեցիների կարգավիճակի մասին զեկույց ներկայացնել

Сенатор Кирк: США вместе со своими союзниками по НАТО и ЕС должны признать Геноцид армян
Американские сенаторы Роберт Менендес и Марк Кирк представили резолюцию о признании Геноцида армян в Османской империи 1915 года. Об этом сообщает Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA).
«В следующем году мы будем отмечать 100-ю годовщину Геноцида армян. Сегодня живы не так много людей, переживших Геноцид армян, и среди них – 107 -летняя Хелен Палоян из Чикаго, которая тогда потеряла своих родителей и двух братьев. В память о переживших Геноцид армянах и жертвах, США вместе с нашими 11 союзниками по НАТО и Евросоюзом должны, в конце концов, признать Геноцид армян», – заявил сенатор Кирк.
«Геноцид армян является ужасающей фактической реальностью, которую нельзя отрицать. Данная резолюция подтверждает, что мы помним эту трагедию и чтим память невинных жертв (армянских мужчин, женщин и детей), которые были убиты и изгнаны из своей родины», – заявил, в свою очередь, сенатор Роберт Менендес, добавив, что признание Геноцида армян позволит предотвратить повторение подобных преступлений в будущем.
В резолюции, в частности, отмечается:
1. 24 апреля 2014 года необходимо отметить годовщину Геноцида армян.
2. Президент США должен работать в направлении установления справедливости и конструктивных, стабильных и прочных армяно-турецких отношений, что включает признание правительством Турции факта Геноцида армян.
3. Президент должен обеспечить, чтобы внешняя политика США отражала соответствующее понимание в вопросах, связанных с правами человека, преступлениями против человечности, этническими чистками и геноцидом.