Քաղաքական կուսակցությունների դիրքորոշումները ՀՀ-ի հաջորդ վարչապետի թեկնածության վերաբերյալ
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հրաժարականից հետո քաղաքական դաշտում ակտիվորեն քննարկվում են վարչապետի ամենահավանական թեկնածուների անունները: Panorama.am-ը քաղաքական կուսակցություններին հարց է ուղղել, թե ով է նրանց համար ՀՀ վարչապետի ամենաընդունելի թեկնածուն:
«Այս պահին ես չեմ կարող նշել Հայաստանի հաջորդ վարչապետի ամենահավանական թեկնածուի անունը: Կարծում եմ, Տիգրան Սարգսյանը շատ ավելի արևմտամետ էր, Արևմուտքի կողմից ընդունվող և ողջունվող թեկնածու էր»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով վարչապետի ամենահավանական թեկնածուի հարցին ասաց «Քրիստոնեա-ժողովրդական վերածնունդ» կուսակցության նախագահ Սոս Գիմիշյանը:
Նա նշեց, որ Տիգրան Սարգսյանի վարչապետության օրոք ՀՀ-ն ընտրել էր եվրաինտեգրման ճանապարհը և Արևմուտքի ֆինանսական կառույցներում նախկին վարչապետը ընդունելի անձնավորություն էր և կարողանում էր երկրի համար վարկեր ներգրավել:
«Այժմ ՀՀ-ի արտաքին քաղաքական վեկտորը փոփոխության է ենթարկվել և ուղղված է դեպի Մաքսային միություն և ես կարծում եմ, որ հաջորդը կլինի ավելի ռուսամետ վարչապետ և դա կլինի բնական և ճիշտ»,-նշեց Ս. Գիմիշյանը:
Ս.Գիմիշյանը հավելեց, որ երկրի և ժողովրդի շահերից կբխի, որ հաջորդ վարչապետը լինի ՌԴ-ի և Մաքսային միության հետ ավելի սերտ համագործակցության կողմնակից:
Իր հերթին «Ժողովրդավարական հայրենիք» կուսակցության նախագահ Պետրոս Մակեյանը նշեց, որ վարչապետի անունը կարևոր չէ և էական նշանակություն չունի կառավարության ձևը՝դա կլինի ազգային համաձայանության, թե կոալիցիոն կառավարություն, քանի որ միևնույն է, ոչինչ չի փոխվելու:
«ՀՀ-ում վարչապետերը հիմնականում օպերատորներ են աշխատում՝ բացառությամբ Վազգեն Մանուկյանի և Հրանտ Բագրատյանի»,-նշեց Պ.Մակեյանը:
«Տիգրան Սարգսյանը վատ օպերատոր էր, իսկ ապագա վարչապետի անունը այս պարագայում էական չէ»,-հավելեց Պ.Մակեյանը:
ԱԺԿ նախագահ, Հանրային խորհրդի անդամ Արշակ Սադոյանի կարծիքով, եթե ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը որոշում կայացնի ձևավորել ազգային համաձայնության կառավարություն, ապա այն կձևավորվի, եթե ոչ, ապա՝ոչ:
«Քառյակից հնարավոր է, որ մեկ-երկու ուժ մասնակցի ազգային համաձայնության կառավարությանը, սակայն դա արդեն նրանց գործն է»,-նշեց Ա.Սադոյանը:
Սադոյանը, անդրադառնալով ՀՀ հաջորդ վարչապետի հնարավոր թեկնածուին, նշեց, որ դա ՀՀ-ի նախագահի որոշումից է կախված և ինքի չի ցանկանա որևէ կանխատեսումներ անել այս պահին, քանի որ դա անշնորհակալ գործ է:

Кто станет новым премьером Армении? Ответили политики из разных «лагерей»
После отставки премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна на политической арене активно обсуждаются имена наиболее вероятных претендентов на этот пост. Корреспондент Panorama.am обратился к представителям ряда политических сил с вопросом о том, кого они считают наиболее приемлемым кандидатом.
«На данный момент я не могу назвать имя наиболее вероятного кандидата на пост премьера. Думаю, Тигран Саркисян был гораздо более прозападным, приемлемым для Запада кандидатом», – заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am председатель партии «Христианско-народное возрождение» Сос Гимишян.
По его словам, в годы пребывания Тиграна Саркисяна в должности премьера Армения избрала путь евроинтеграции, и в финансовых структурах Запада бывший премьер был приемлемой личностью и мог привлекать кредиты для страны.
«Сейчас внешнеполитический вектор Армении подвергся изменениям и направлен на Таможенный союз. Думаю, следующим премьером будет более пророссийский деятель, и это будет естественно и верно»,– отметил Сос Гимишян.
При этом лидер партии подчеркнул, что стремление нового премьера к более тесному сотрудничеству с Россией и Таможенным союзом исходит из интересов нашей страны и народа.
В свою очередь лидер партии «Демократическая родина» Петрос Макеян отметил, что имя нового премьера, как и то, какое это будет правительство – правительство национального согласия или коалиционное – не столь важно, поскольку от этого никаких изменений в стране не произойдет.
Лидер «Союза национальных демократов» Аршак Садоян, член Общественного совета Армении Аршак Садоян в свою очередь считает, что если президент Армении Серж Саргсян примет решение сформировать правительство национального согласия, то оно будет сформировано, в противном случае этого не будет.
«Возможно, в состав правительства национального согласия войдут один-два представителя „четверки”, однако это уже их дело»,–добавил он.
По словам Аршака Садояна то, кто будет следующим премьером, зависит от решения президента. При этом Садоян отказался делать какие-либо прогнозы на этот счет, поскольку это, по его словам, неблагодарное дело.