Հայաստանի ներքաղաքական կյանքում տեղի ունեցած իրադարձությունները` վարչապետի հրաժարական, Սահմանադրական դատարանի որոշում, կարծես թե, երկրորդ պլան մղեցին ղարաբաղյան կարգավորման բանակցություններում նկատված վերջին զարգացումները, մասնավորապես, Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումն ու դրան հետևած հայտարարությունները:
ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքում զետեղված համանախագահների համատեղ հայտարարությունում նշվում է, որ «ԱԳ նախարարները քննարկել են նախագահների մակարդակով մոտ ապագայում հանդիպում կազմակերպելու հնարավորությունը և ընդգծել հիմնարար հարցերի առնչությամբ առաջընթաց արձանագրելու անհրաժեշտությունը»:
Ընդ որում` 2013 թվականի նոյեմբերի 19-ի` նախագահների մակարդակով հանդիպումից հետո, սա միջնորդների կողմից, նախագահների մակարդակով հանդիպում կազմակերպելու 3-րդ փորձն է:
Վիեննայում ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, հունվարին Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպմանը պետք է հետևեր նախագահների մակարդակով հանդիպում, սակայն դա հնարավոր չեղավ կազմակերպել Ադրբեջանի կողմից, հունվար ամսին հայկական դիրքերի ուղղությամբ իրականացված դիվերսիոն գործողությունների, դիպուկահարների բավականին մեծ ակտիվության ու սահմանագծի տարբեր հատվածներում նկատվող զինտեխնիկայի կուտակումների պատճառով:
Համանախագահները երկրորդ անգամ փորձ կատարեցին նախագահների մակարդակով հանդիպում կազմակերպել մարտի վերջին` Միջուկային անվտանգության գագաթնաժողովի օրերին, որին մասնակցում էին նաև Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները, սակայն նախագահները սահմանափակվեցին «գագաթնաժողովի ընդմիջման ժամանակ տեղի ունեցած շփումներով»:
Համանախագահները համատեղ հայտարարությամբ, նաև ընդգծել էին «տարածաշրջանում լարվածության թուլացման և խաղաղ գործընթացին աջակցելու ուղղությամբ կոնկրետ քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը»:
Որքան էլ` համանախագահների այս ձևակերպումը տարիների ընթացքում շաբլոնային կարգավիճակ է ստացել, այդուհանդերձ, նախագահների մակարդակով հանդիպում կազմակերպելու համար այն առանցքային նշանակություն ունի:
Նախագահների մակարդակով հանդիպումն անիմաստ է դառնում, եթե նվազագույնը հանդիպման կազմակերպչական փուլն ուղեկցվում է սահմանային միջադեպերով, ինչը պայմաններում կառուցողական երկխոսություն ակնկալելն անհնար է:
Ի դեպ, միջուկային անվտանգության գագաթնաժողովի օրերին ևս սահմանագծում իրավիճակն անհանգիստ էր, ադրբեջանական կողմի իրականացված քայլերի հետևանքով շփման գծում հայ զինծառայողներ զոհվեցին, լարվածության սրացումներ էին նկատվում նաև հայ-ադրբեջանական սահմանի Տավուշի հատվածում:
Համանախագահները իհարկե հայտարարել են, որ փորձում են նախագահների մակարդակով հանդիպում կազմակերպել, սակայն այդ հարցում հաջողություն ձեռք բերելու համար նախևառաջ սահմանագծին տեղի ունեցող միջադեպերը պետք է հասցնել նվազագույնին:
Եվ վերջապես, նախագահների մակարդակով հանդիպումը բանակցությունների շարունակականություն ապահովելուց բացի ենթադրում է նաև ասելիքի առկայություն, իսկ վերջին իրադարձություններն այս առումով լավատեսություն չեն ներշնչում:

Для организации встречи президентов Армении и Азербайджана нужно свести к минимуму инциденты на границе. Интервью с экспертом
13:01 07/04/2014
«Последние события во внутриполитической жизни Армении – отставка Тиграна Саркисяна с должности премьер-министра РА, решение Конституционного суда по делу касательно конституционности ряда положений Закона РА „О накопительных пенсиях” – пожалуй, отодвинули на второй план последние развития в переговорном процессе по карабахскому урегулированию, в частности встречу глав МИД Армении и Азербайджана и последовавшие за ней заявления». Об этом в интервью Panorama.am заявил эксперт по политическим вопросам Тигран Абрамян.
«В размещенном на официальном сайте ОБСЕ совместном заявлении сопредседателей отмечается, что „главы МИД обсудили возможность встречи президентов в ближайшем будущем и отметили необходимость прогресса в основополагающих вопросах”.
Стоит отметить, что после состоявшейся 19 ноября 2013 года встречи президентов Армении и Азербайджана, это уже третья попытка сопредседателей организовать встречу на уровне президентов.
В соответствии с достигнутой в Вене договоренностью, за состоявшейся в январе встречей глав МИД Армении и Азербайджана должна была последовать встреча на уровне президентов двух стран. Однако данную встречу не удалось организовать из-за осуществленных в январе азербайджанской стороной диверсионных действий в направлении армянских боевых позиций, достаточно высокой активности азербайджанских снайперских групп и скопления Азербайджаном военной техники на разных участках границы.
Сопредседатели во второй раз попытались организовать встречу на уровне президентов в конце марта, в дни проведения Саммита по ядерной безопасности в Гааге, в котором принимали участие президенты Армении и Азербайджана, однако лидеры стран ограничились „контактами в перерывах саммита”.
В совместном заявлении сопредседатели также подчеркнули „необходимость конкретных шагов по снижению напряжения в регионе для пользы мирного процесса”.
Какой бы шаблонной ни казалась подобная формулировка сопредседателей, тем не менее для организации встречи на уровне президентов она имела ключевое значение.
Встреча на уровне глав государств становится бессмысленной, если как минимум организационный этап встречи сопровождается пограничными инцидентами, а в этих условиях невозможно питать надежду на конструктивный диалог.
Кстати, в дни проведения саммита по ядерной безопасности ситуация на границе была неспокойной, в результате действий азербайджанской стороны на линии соприкосновения погибли армянские военнослужащие, случаи обострения напряженности были заметны также на тавушском участке армяно-азербайджанской границы.
Сопредседатели, конечно, заявляли, что пытаются организовать встречу на уровне глав государств, однако для достижения успехов в этом вопросе прежде всего нужно свести к минимуму инциденты на границе.
И, наконец, помимо обеспечения систематичности переговоров встреча на уровне президентов предполагает также наличие темы беседы, а недавние события в этом плане не внушают оптимизма», – подчеркнул эксперт.