Տեսակետներ. թուրք-ադրբեջանական ռազմական համագործակցությունը` սպառնալիք
Թուրքիան ու Ադրբեջանը պատրաստվում են նոր ռազմական համաձայնագիր ստորագրել, ինչը երկու երկրներից որևէ մեկի նկատմամբ արտաքին ագրեսիայի դեպքում, կողմերի վրա կոնկրետ պարտավորություններ է դնում: Խոսքն առաջին հերթին անմիջական ռազմական օգնության մասին է:
Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի արտաքին կապերի վարչության պետ Նովրուզ Մամեդովն անդրադառնալով վերոնշյալ համաձայնագրի ստորագրմանը, հայտարարել է, որ հարցը երկու երկրների քաղաքական օրակարգում է, սակայն խնդիրը նրանում է, որ Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի անդամ է, իսկ այդ կազմակերպության որոշ անդամներ «ջերմ չեն վերաբերում նման միության գոյությանը»:
Ադրբեջանցի քաղաքագետ Գաբիլ Հուսեյնլին «ՍալամՆյուզ»-ին ասել է, որ վերոնշյալ համաձայնագրի ակտուալությունն ակնհայտ է դարձել հատկապես ղրիմյան իրադարձությունների հետո և Թուրքիան նպատակ ունենալով մեծացնել իր ազդեցությունը Հարավային Կովկասում նման քայլի է գնում:
Ըստ քաղաքագետի, Թուրքիան ամեն ինչ անում է իր դիրքերը տարածաշրջանում ամրապնդելու համար:
Ռազմական լրագրողների վերլուծությունների «Դոկտրինա» կենտրոնի ղեկավար Ջասուր Սումերինլին կարծում է, որ Ադրբեջան-Թուրքիա ռազմական համագործակցությունը 20 տարվա պատմություն ունի, սակայն դեռևս չի հաջողվել հասնել ցանկալի մակարդակին:
Վերջինս նշել է, որ ամեն դեպքում, Թուրքիան տարբեր ձևաչափով համագործակցության շրջանակներում, աջակցել է Ադրբեջանին ու դա առաջիկայում վերոնշյալ համաձայնագրով կամրապնդվի, միաժամանակ Սումերենլին նշել է, որ վերջին տարիներին ռազղմական համագործակցության խորացում ասվածը սահմանափակվում է երկկողմ այցերով:
Թուրքագետ Լևոն Հովսեփյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ եթե այդ համաձայնագրի հարցը դիտարկվում է իրավա-պայմանագրային դաշտի տեսանկյունից, ապա ոչ ֆորմալ առումով, կարելի է ասել նման փոխհամաձայնություն այդ երկու երկրների միջև գործում է, ուղղակի փորձ է արվում այդ համագործակցությունը տեղափոխել իրավական հարթություն:
«Սա 2010 թվականի օգոստոսի 10-ին ստորագրված թուրք-ադրբեջանական համաձայնագրի շարունակությունն է: Դրանում առանձին դրույթ կար, որը վերաբերում էր փոխօգնությանը»,- ասաց թուրքագետը:
Հարցին, թե ի՞նչ սպառնալիք է այն իր մեջ պարունակում Հայաստանի համար, Լ. Հովսեփյանը նշեց. «Եթե այն դիտարկենք սպառնալիքների կտրվածքով, ապա Թուրքիան արցախյան պատերազմից ի վեր, անուղղակիորեն մասնակցել է ռազմական գործողություններին` մարդկային ռեսուսրով, սպառազինության մատակարարումներով, հետախուզական տվյալների փոխանցմամբ ու այն այսօր էլ շարունակվում է: Այստեղ միակ խնդիրը, կարծում եմ` այդ գործընթացները իրավական դաշտում ամրագրելն է: Ռազմական համագործակցությունը Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև Հայաստանի ազգային անվտանգությանն ուղղված սպառնալիք է:
Ռազմական փորձագետ Արկադի Գրիգորյանը թուրքագետ Լևոն Հովսեփյանի հետ համակարծիք է այն հարցում, որ Թուրքիան ամեն դեպքում, տարբեր ֆորմատներով աձակցել է Ադրբեջանին, իսկ նոր համաձայնագիրն ուղղակի իրավական կարգավորման խնդիր պետք է լուծի:
«Թուրքիան ու Ադրբեջանը փորձում են օրինականացնել ռազմական համագործակցության այն ուղղությունները, որոնց շուրջ համոգրծակցում են, սակայն դրանք օրենսդրական առումով կարգավորված չի»,- ասաց ռազմական փորձագետը:
Ըստ նրա` Թուրքիան խիստ անհանգստացած է Ռուսաստանի աննախադեպ ակտիվացմամբ ու փորձում է քայլեր ձեռնարկել` չկորցնելու իր դիրքերը տարածաշրջանում:
«Ամեն դեպքում, Թուրքիան և ռազմական և քաղաքական առումով մշտապես աջակցել է Ադրբեջանին` լրացուցիչ խնդիր ստեղծելով Հայաստանի համար, սակայն անվտանգության ապահովման հարցում Հայաստանը միայնակ չէ և տարածաշրջանային մարտահրավերներին դիմակայելու հարցում խորը համագործակցության մեջ է ինչպես ՀԱՊԿ-ի, այնպես էլ` կառույցի անդամ ՌԴ-ի հետ»,- հավելեց նա:

Подписание нового военного соглашения между Турцией и Азербайджаном продиктовано усилением России. Комментарии экспертов
Турция и Азербайджан готовятся к подписанию нового военно-политического соглашения, предусматривающего конкретные обязательства сторон в случае военных действий против каждого из этих двух государств, в первую очередь, обязательство об оказанию прямой военной помощи.
Ранее заместитель руководителя Администрации президента Азербайджана, заведующий отделом внешних связей Новруз Мамедов заявил: «Азербайджан и Турция являются братскими странами, и мы сотрудничаем по всем направлениям, в том числе и в военной области». По его словам, «этот вопрос давно находится на повестке дня двух стран». «Вы не думайте, что мы не работаем над этим, однако Турция – член НАТО, и в этой организации есть такие страны, которые не очень тепло относятся к подобному союзу», – сказал он, комментируя вопрос подписания военно-политического союза между двумя государствами.
Между тем, политолог Габиль Гусейнли в интервью SalamNews заявил, что «после крымских событий стал актуален вопрос усиления роли Турции на Южном Кавказе, расширение военно-политических связей между Турцией и Азербайджаном». «Между двумя странами ожидается подписание военного договора», – сказал он. По словам политолога, Турция делает все возможное для укрепления своих позиций в регионе.
В свою очередь глава Центра журналистских военных исследований «Доктрина» Джасур Сумеринли заявил, что азербайджано-турецкое военное сотрудничество насчитывает 20 лет, «но, к сожалению, пока оно не достигло ожидаемого народами двух стран высокого уровня». Он отметил, что Турция в рамках сотрудничества в различных форматах оказывала содействие Азербайджану, и эта поддержка в ближайшее время укрепится новым соглашением. При этом Сумеринли сказал, что в последние годы углубление военного сотрудничества ограничивается лишь двусторонними визитами.
В связи с этим тюрколог Левон Овсепян в интервью Panorama.am отметил, что если данное соглашение рассматривается с точки зрения договорно-правовой базы, то можно сказать, что подобное соглашение между двумя странами уже действует, просто предпринимается попытка перенести данное сотрудничество в правовую плоскость.
«Это продолжение подписанного 10 августа 2010 года турецко-азербайджанского соглашения. В нем содержалось отдельное положение, которое касалось взаимопомощи», – сказал тюрколог.
В ответ на вопрос, какую угрозу для Армении представляет данное соглашение, Л. Овсепян отметил: «Если рассматривать его в контексте угроз, то Турция, начиная со времен карабахской войны, косвенно принимала участие в военных действиях – пополнением людских ресурсов, снабжением вооружениями, передачей разведданных. Это продолжается и сегодня. Единственный вопрос здесь, я полагаю, – закрепление этих процессов в правовом поле. Военное сотрудничество между Турцией и Азербайджаном – угроза национальной безопасности Армении».
Военный эксперт Аркадий Григорян разделяет мнение тюрколога Левона Овсепяна о том, что Турция в любом случае на разном уровне содействовала Азербайджану, а новое соглашение просто должно решить проблему правового регулирования.
«Турция и Азербайджан пытаются узаконить те направления военного сотрудничества, вокруг которых они сотрудничают, но которые в правовом плане не урегулированы», – отметил военный эксперт.
По мнению специалиста, Турция всерьез обеспокоена беспрецедентной активизацией России и пытается предпринять меры, чтобы удержать свои позиции в регионе.
«В любом случае Турция в военном и политическом отношении всегда оказывала содействие Азербайджану, создавая дополнительные проблемы для Армении, однако в плане обеспечения безопасности Армения не одна и в вопросе противостояния региональным вызовам сотрудничает как с ОДКБ, так и с Россией, которая является членом организации», – добавил он.