Շուշիիում անցկացվելու է «Խաղաղություն Արցախին» քանդակագործության միջազգային սիմպոզիում
Այս տարվա հուլիսին Շուշիում անցկացվելու է շուշեցի անվանի քանդակագործ Հակոբ Գյուրջյանի անվան քանդակագործության երրորդ միջազգային սիմպոզիումը` «Խաղաղություն Արցախին» խորագրով` նվիրված զինադադարի կնքման 20-ամյակին: Այս մասին Panorama.am-ին տեղեկացնում են ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունից:
Սիմպոզիումին կարող են մասնակցել պրոֆեսիոնալ քանդակագործներ աշխարհի տարբեր երկրներից: Սիմպոզիումի առանցքային մասը քանդակագործական ստեղծագործարանն է, որի շրջանակներում մասնակից քանդակագործներից յուրաքանչյուրը կկերտի ազատ թեմայով իր քանդակը: Ստեղծագործարանում կերտված քանդակները կմնան Շուշիում և կտեղադրվեն քաղաքի տարբեր վայրերում:
Սիմպոզիումն անցկացվելու է հուլիսի 10-ից 30-ն ընկած ժամանակահատվածում ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության նախաձեռնությամբ:

Третий международный симпозиум по скульптуре «Акоп Гюрджян» пройдет в городе Шуши
В июле текущего года в Шуши пройдет третий международный симпозиум по скульптуре «Акоп Гюрджян». Симпозиум под названием «Мир Арцаху» в этом году будет посвящен 20-летию подписания договора об установлении режима прекращения огня. Об этом Panorama.am сообщили в Министерстве культуры и по вопросам молодежи НКР.
В симпозиуме могут принять участие профессиональные скульпторы из разных стран. Ключевой частью симпозиума станет творческая часть: каждый из скульпторов создаст свою работу на свободную тему. Созданные скульптуры останутся в Шуши и будут размещены в разных точках города.
Симпозиум пройдет в период с 10 по 30 июля по инициативе Министерства культуры и по вопросам молодежи НКР.