Հարութ Սասունյան. Ինչո՞ւ թուրքերին հաջողվեց բնաջնջել հայերին, բայց հրեաներին` ոչ
Հայոց ցեղասպանության և հրեական Հոլոքոստի միջև անթիվ համեմատություններ են արվել: Սակայն կա ևս մեկ համեմատություն, որ հազվադեպ է կատարվում. Հայոց ցեղասպանությունն իրականացնելու թուրքական կարողությունը և Պաղեստինի հրեա ներգաղթողներին ոչնչացնելու անկարողությունն այդ նույն ժամանակահատվածում: Նման համեմատություն չի արվել, քանզի համարյա ոչ մեկը չի ուսումնասիրել Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ հրեաների բռնի տեղահանության թուրքական ծրագրերի կապը Հայոց ցեղասպանության հետ:
Իմ նախնական վերլուծությունը հիմնված է մի շարք տեղեկությունների վրա՝ Յաիր Աուրոնի «Սիոնիզմը և Հայոց ցեղասպանությունը. անտարբերության գռեհկությունը» գրքից, Վարդգես Եղիայանի «Ի շահ Հայաստանի» աշխատությունից և այլ արխիվային նյութերից: Ես կցանկանայի մանրամասնել հրեաների բռնի տեղահանության հանգամանքները և ինչպես նրանք հիմնականում փրկվեցին դրանից, մինչդեռ հայերը` ոչ: Ավելի կարևոր է, թե հրեական սփյուռքն ու Պաղեստին ներգաղթողները ինչպիսի քայլեր ձեռնարկեցին` հայերի ողբերգական ճակատագրին չարժանանալու համար:
Օսմանյան կայսրությունում հայերը և հրեաները, որպես ազգային փոքրամասնություններ, եղել են քավության հարմար նոխազներ դաժան թուրք ղեկավարների քմահաճույքների համար: Հետաքրքրական է, որ հայերի և հրեաների բռնի տեղահանության համար երիտթուրքերը օգտագործել են միևնույն պատճառաբանությունները: Թուրքերը մեղադրել են հայերին առաջխաղացող ռուսական բանակի հետ համագործակցելու համար, և նույնպիսի մեղադրանք են ներկայացրել հրեաներին՝ օսմանյան Պաղեստին ներխուժած բրիտանական զինված ուժերի հետ համագործակցելու համար: Բացի այդ, հրեաներին մեղադրել են Պաղեստինում իրենց սեփական հայրենիքը հիմնելու ծրագրերի համար, ճիշտ այնպես, ինչպես հայերին` Արևելյան Թուրքիայում իբր իրենցը հիմնելու համար: Եվս մեկ զուգահեռ. երիտթուրքերի «եռյակի» ղեկավար անդամներից մեկը`Ջեմալ փաշան, ցինիկաբար նկատել էր, որ նա «հրեաներին արտաքսում է իրենց իսկ շահերից ելնելով», ինչպես հայերին էին բռնի տեղահանել «պատերազմի գոտուց հեռու» իրենց իսկ անվտանգության համար...
1914 թվականին, երբ Թուրքիան Առաջին համաշխարհային պատերազմի մեջ մտավ Գերմանիայի կողմից և ընդդեմ դաշնակից պետությունների (Անգլիա, Ռուսաստան և Ֆրանսիա), Պաղեստինը վերածվեց պատերազմի թատերաբեմի: Թուրքական իշխանությունները սկսեցին զինվորական հարկ գանձել բնակչությունից, որն առավել ծանրությամբ ընկավ հրեա բնակիչների ուսերին: Նրանց կալվածքներն ու ունեցվածքը բռնագրավվեց թուրքական բանակի կողմից: Հրեա բնակիչներից ոմանք որպես ստրկական աշխատուժ օգտագործվեցին ճանապարհների և երկաթգծերի շինարարության մեջ: Ալեքս Ահարոնսոնը՝ Զիխրոն Յակովի մի հրեա ներգաղթող, իր օրագրում գրել էր. «հրամանը վերջերս էր եկել թուրքական իշխանություններից` պահանջելով նրանց հանձնել իրենց տրամադրության տակ եղած հրազենային կամ այլ զենքերը: Սա մի չարագուշակ հրաման էր, քանզի գիտեինք, որ նման միջոցառումներ ձեռնարկվել էին հայկական սարսափելի կոտորածներից առաջ, և մենք զգացինք, որ նման արհավիրք կարող է նախապատրաստվել նաև մեր ժողովրդի դեմ», ինչպես մեջբերված է Եղիայանի «Ի շահ Հայաստանի» աշխատության մեջ:
1914 թվականի աշնանը թուրքական վարչակարգը տեղահանման հրաման արձակեց բոլոր «թշնամի հպատակների», այդ թվում՝ 50 հազար ռուս հրեաների համար, որոնք փախել էին ցարական հալածանքներից և հաստատվել Պաղեստինում: Գերմանիայի դեսպան Հանս Վանգենհայմի և ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուի բազմիցս միջամտություններից հետո, այս «թշնամի հպատակներին» թույլատրվեց մնալ Պաղեստինում, եթե նրանք համաձայնվեն ձեռք բերել օսմանյան քաղաքացիություն:
Այնուամենայնիվ, 1914 թվականի դեկտեմբերի 17-ին, Ջեմալ փաշայի ենթակա, Ջաֆայի նահանգապետ Բահայեդինը, տեղահանման հրամանը գործադրեց` արտաքսելով 500 հրեաների, որոնց ձերբակալում էին փողոցներում, քարշ տալիս ոստիկանական բաժանմունքներ, իսկ այնտեղից էլ ստիպողաբար նստեցնում նավահանգստում կայանած նավերը: Խանութների վրայից հեռացվեցին եբրայերենով գրված ցուցանակները և փակվեցին Ջաֆայի հրեական դպրոցը: Սիոնիստական կազմակերպությունները լուծարվեցին, և 1915 թվականի հունվարի 25-ին թուրքական իշխանությունները հանդես եկան հայտարարությամբ ընդդեմ «սիոնիզմի անվան տակ հայտնի վտանգավոր տարրերի, որոնք պայքարում են հրեական կառավարություն ստեղծելու համար Օսմանյան թագավորության պաղեստինյան տարածքում....»:
Ի պատասխան դեսպան Մորգենթաուի և Գերմանիայի կառավարության բողոքների, Կոստանդնուպոլիսը չեղյալ համարեց տեղահանության վերաբերյալ հրամանը, և Բահայեդինը հեռացվեց իր պաշտոնից: Ըստ պրոֆ. Աուրոնի` հրեա բնակիչների վիճակը կարող էր անհամեմատ ավելի ծանր լինել, եթե չլիներ «հրեական աշխարհի ազդեցությունը թուրքական քաղաքականության վրա.... Ամերիկյան, գերմանական և ավստրիական հրեական համայնքներին հաջողվեց զսպել դրա առավել դաժան դրսևորումները: Հրամանագրերը մեղմվեցին. մոլեռանդ թուրք հրամանատարները փոխարինվեցին և աղետալի ժամանակներին հետևեցին հանգիստ ժամանակաշրջանները»:
Դեռևս 1913 թվականին, նախագահ Վիլսոնը դեսպան Մորգենթաուին նշանակելիս նրան հանձնարարել էր. ««Հիշե'ք, այն ամենը ինչ կարողանաք անել ձեր դավանակիցների ճակատագիրը բարելավելու համար, մի գործողություն է, որ բարձրացնելու է Ամերիկայի վարկը, և դուք կարող եք ապավինել վարչակազմի լիարժեք աջակցությանը». Մորգենթաուն հավատարմորեն հետևեց այս խորհրդին»` ըստ Այզեյա Ֆրիդմանի «Գերմանիա, Թուրքիա և Սիոնիզմ. 1897-1918թթ.» գրքի: Ամերիկայի հրեաներից դեպի Ջաֆա խիստ անհրաժեշտ գումարներ տեղափոխելու աշխատանքները կազմակերպելուց հետո, Մորգենթաուն գրեց Պաղեստինի զարգացման ընկերության տնօրեն Արթուր Ռուփփենին. «Ինձ ընտրել էին որպես գործիք իմ դավանակիցներին պաշտպանության տակ առնելու համար....»:
1917 թվականի գարնանը թուրքական իշխանությունները երկրորդ հրամանն արձակեցին Թել Ավիվից հինգ հազար հրեաների տեղահանելու վերաբերյալ: Պաղեստինում «Նիլի» խմբի՝ հրեական ընդհատակյա փոքր կազմակերպության ղեկավար և բրիտանական հետախուզության համար աշխատող Ահարոն Ահարոնսոնը, տեղահանության մասին անմիջապես ահազանգեց միջազգային լրատվամիջոցներին: Եգիպտոսում Ահարոնսոնը գաղտնի հանդիպում ունեցավ բրիտանացի դիվանագետ Մարկ Սայքսի հետ և նրա միջոցով շտապ հաղորդագրություն ուղարկեց Լոնդոն 1917 թվականի ապրիլի 28-ին. «Թել Ավիվը թալանված է: Ներկայումս Պաղեստինում տասը հազար հրեաներ անտուն են ու սոված: Ամբողջ Յիշուվին [հրեական բնակավայրերը Պաղեստինում] ոչնչացում է սպառնում: Ջեմալը [փաշա] հրապարակավ հայտարարել է, որ հայերի դեմ վարած քաղաքականությունն այժմ կիրառվելու է հրեաների դեմ»:
Պաղեստինից Ահարոնսոնի զեկույցները ստանալուց հետո, Լոնդոնում գլխավոր սիոնիստ Խաիմ Վեյցմանը, հետևյալ հաղորդագրությունը փոխանցեց եվրոպական տարբեր մայրաքաղաքների սիոնիստական առաջնորդներին. «Ջեմալ փաշան բացահայտ հայտարարել է, որ հրեաների ուրախությունը կապված բրիտանական զորքերի մոտենալու հետ կարճատև է լինելու, քանզի նրանք ևս կարժանանան հայերի ճակատագրին.... Ջեմալ փաշան շատ խորամանկ է սառնասրտորեն ջարդեր կազմակերպելու համար: Նրա մեթոդն է քշել բնակչությանը մահվան` սովի, ծարավի և համաճարակների միջոցով....»:
Ամերիկայի հրեաները խիստ վրդովված էին լսելով Պաղեստինում հրեաների բռնի տեղահանությունների մասին: «Հրեաների ոչնչացման թուրքական մտադրությունների» վերաբերյալ նոր զեկույցներ հրապարակվեցին ողջ Արևմուտքի երկրներում` ըստ պրոֆ. Աուրոնի: Բացի այդ, ազդեցիկ հրեա գործարարները Գերմանիայում և Ավստրո-Հունգարական կայսրությունում պահանջեցին, որ իրենց կառավարությունները ճնշում գործադրեն Թուրքիայի ղեկավարների վրա` հրաժարվելու հրեաներին տեղահանելու իրենց ծրագրերից: Վերջապես Ջեմալ փաշան ստիպված եղավ չեղյալ համարել տեղահանման հրամանը և մթերք ու բժշկական օգնություն տրամադրեց հրեա աքսորյալներին Թել Ավիվում:

Endless comparisons are made between the Armenian Genocide and the Jewish Holocaust. However, there is yet another comparison that is rarely made: the Turkish ability to carry out the Armenian Genocide and inability to eliminate the Jewish settlers from Palestine during the same period. Such a comparison has not been made because hardly anyone has studied the Turkish deportation plans of Jews during World War I in relationship to the Armenian Genocide.
My preliminary analysis is based on information gleamed from Prof. Yair Auron’s book, “Zionism and the Armenian Genocide: The Banality of Indifference,” Vartkes Yeghiayan’s “Pro Armenia,” and other archival materials. I would like to detail the circumstances of deportations of the Jews and how they were mostly spared, while Armenians were not! More importantly, what steps did the Jewish Diaspora and settlers in Palestine take to avoid suffering Armenians’ tragic fate?
Armenians and Jews, as minorities in the Ottoman Empire, were convenient scapegoats for the whims of ruthless Turkish leaders. Interestingly, the Young Turks used the same arguments for deporting both Armenians and Jews. The Turks had accused Armenians for cooperating with the advancing Russian Army, while similarly blaming Jews for cooperating with British forces invading Ottoman Palestine. Furthermore, Jews were accused of planning to establish their own homeland in Palestine, just as Armenians were allegedly establishing theirs in Eastern Turkey. In yet another parallel, Jamal Pasha, one of the members of the Young Turk triumvirate, had cynically commented that he was “expelling the Jews for their own good,” just as Armenians were forcefully removed “away from the war zone” for their own safety!
In 1914, when Turkey entered World War I on the German side and against the Allied Powers (England, Russia, and France), Palestine became a theater of war. Turkish authorities imposed a war tax on the population, which fell more heavily on the Jewish settlers. Their properties and other possessions were confiscated by the Turkish military. Some Jewish settlers were used as slave labor to build roads and railways. Alex Aaronsohn, a Jewish settler in Zichron Yaacov, wrote in his diary: “an order had recently come from the Turkish authorities, bidding them surrender whatever firearms or weapons they had in their possession. A sinister command, this: we knew that similar measures had been taken before the terrible Armenian massacres, and we felt that some such fate might be in preparation for our people,” as quoted in Yeghiayan’s “Pro Armenia.”
In Fall 1914, the Turkish regime issued an expulsion order for all “enemy nationals,” including 50,000 Russian Jews who had escaped from Czarist persecutions and settled in Palestine. After repeated intercessions by German Ambassador Hans Wangenheim and American Ambassador Henry Morgenthau, these “enemy nationals” were allowed to stay in Palestine, if they agreed to acquire Ottoman citizenship.
Nevertheless, on December 17, 1914, Jamal Pasha’s subordinate, Bahaeddin, governor of Jaffa, implemented the expulsion order, deporting 500 Jews who were grabbed from the streets and dragged to police headquarters, and from there forced to board ships docked in the harbor. Homes of Jewish settlers were searched for weapons. Hebrew-language signs were removed from shops and the Jewish school of Jaffa was closed down. Zionist organizations were dissolved, and on January 25, 1915, the Turkish authorities issued a declaration against “the dangerous element known as Zionism, which is struggling to create a Jewish government in the Palestinian area of the Ottoman Kingdom….”
In response to protests from Amb. Morgenthau and the German government, Constantinople reversed the deportation order and Bahaeddin was removed from his post. According to Prof. Auron, the condition of the Jewish settlers could have been much worse had it not been for “the influence of world Jewry on Turkish policy…. The American, German, and Austrian Jewish communities succeeded in restraining some of its harsher aspects. Decrees were softened; overly zealous Turkish commanders were replaced and periods of calm followed the times of distress.”
Back in 1913, Pres. Wilson had instructed Amb. Morgenthau upon his appointment: “‘Remember that anything you can do to improve the lot of your co-religionists is an act that will reflect credit upon America, and you may count on the full power of the Administration to back you up.’ Morgenthau followed this advice faithfully,” according to Isaiah Friedman’s book, “Germany, Turkey and Zionism: 1897-1918.” After arranging for the delivery of much needed funds from American Jews to Jaffa, Morgenthau wrote to Arthur Ruppen, director of the Palestine Development Association: “I have been the chosen weapon to take up the defense of my co-religionists….”
In spring 1917, the Turkish authorities issued a second order to deport 5,000 Jews from Tel Aviv. Aaron Aaronsohn, leader of the Nili group – a small Jewish underground organization in Palestine working for British intelligence – immediately disseminated the news of the deportation to the international media. Aaronsohn secretly met with British diplomat Mark Sykes in Egypt and through him sent an urgent message to London on April 28, 1917: “Tel Aviv has been sacked. 10,000 Jews in Palestine are now without home or food. Whole of Yishuv [Jewish settlements in Palestine] is threatened with destruction. Jamal [Pasha] has publicly stated Armenian policy will now be applied to Jews.”
Upon receiving Aaronsohn’s reports from Palestine, Chaim Weizmann, a key pro-British Zionist in London, transmitted the following message to Zionist leaders in various European capitals: “Jamal Pasha openly declared that the joy of Jews at the approach of British troops would be short lived as he would them share the fate of the Armenians…. Jamal Pasha is too cunning to order cold-blooded massacres. His method is to drive the population to starvation and death by thirst, epidemics, etc….”
American Jews were outraged hearing of the deportations in Palestine. News reports were issued throughout Western countries on “Turkish intentions to exterminate the Jews in Palestine,” according to Prof. Auron. Moreover, influential Jewish businessmen in Germany and the Austro-Hungarian Empire demanded that their governments pressure Turkish leaders to abandon their plans to deport Jews. Jamal Pasha was finally forced to rescind the expulsion order and provided food and medical assistance to Jewish refugees in Tel Aviv.