Ադրբեջանի հատուկ ստորաբաժանումները հայկական մարտական հենակետերի ուղղությամբ հերթական հարձակումն են իրականացրել, այս անգամ` ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծի հարավային ուղղությամբ: Դիվերսիոն հարձակման մանրամասները հայտնի չեն, միայն հայտնի է, որ Ադրբեջանի հատուկ ստորաբաժանման 3 զինծառայող սպանվել է, ևս 6-ը` վիրավորվել: Տեղի ունեցածը փորձենք դիտարկել ռազմական ու քաղաքական նշանակության առումով:
Ռազմական առումով, միանշանակորեն կարող ենք պնդել, որ ադրբեջանական կողմը ձախողել է իր առջև դրված մարտական խնդիրը: Այս մասին է վկայում ոչ միայն այն փաստը, որ ադրբեջանական դիվերսիոն խումբը չի կարողացել մուտք գործել հայկական մարտական հենակետի տարածք ու վնաս հասցնել հայկական կողմին, այլ հայ դիրքապահների կողմից կազմակերպված պաշտպանության ու հակահարձակման արդյունքում, նահանջի ճանապարհին կորուստներ ու մեծ թվով վիրավորներ է գրանցել:
Նկատենք, որ դիվերսիոն գործողության ձախողումից անմիջապես հետո, առաջին գիծ էր մեկնել Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարը, ինչին հետևեց ՊՆ տարբեր հանձնաժողովների շրջայցերը: Ադրբեջանի ռազմական ղեկավարության անհանգստությունն ամենայն հավանականությամբ պայմանավորված է նրանով, որ սա վերջին տարիներին գրանցված ամենախոշոր տապալումն էր` այդքան զոհերով ու վիրավորներով, ընդ որում`ինչպես ադրբեջանական լրատվամիջոցներն են հայտնում, վիրավորներից երկուսի վիճակը բավականին ծանր է:
Անդրադառնանք միջադեպի քաղաքական հետևանքներին. Ադրբեջանի կողմից իրականացված սադրանքը հայկական դիրքապահների կողմից կասեցվեց, սակայն այն անշուշտ քաղաքական հետևանքներ կունենա ԼՂ բանակցային գործընթացի կարգավորման շրջանակներում տեղի ունեցող պրոցեսների վրա:
Դեռ այս ամսվա սկզբին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդիպել էին Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ, որի շրջանակներում «քննարկվել են նախագահների մակարդակով մոտ ապագայում հանդիպում կազմակերպելու հնարավորությունը և ընդգծել հիմնարար հարցերի առնչությամբ առաջընթաց արձանագրելու անհրաժեշտությունը»:
Հանդիպումից հետո տարածված համատեղ հայտարարության մեջ նշվում էր «Համանախագահները կրկին ընդգծել են տարածաշրջանում լարվածության թուլացման և խաղաղ գործընթացին աջակցելու ուղղությամբ կոնկրետ քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը»:
Քաղաքական առումով, ադրբեջանական սադրանքն ուղղված էր` առաջինը, տարածաշրջանում լարվածության ու անկայունության պահպանմանը, երկրորդ` նախագահների մակարդակով հանդիպման կազմակերպման դեմ կամ` դրա խափանմանը:

Провалившаяся диверсия  ВС Азербайджана была направлена на срыв встречи президентов. Интервью с экспертом
12:15 09/04/2014
Провалившаяся диверсия ВС Азербайджана была направлена на срыв встречи президентов. Интервью с экспертом
Эксперт по политическим вопросам Тигран Абрамян в интервью Panorama.am обратился к очередной диверсии ВС Азербайджана, рассмотрев ее в контексте военного и политического значения.
«Спецподразделения азербайджанской армии совершили очередное нападение в направлении армянских боевых позиций, на этот раз – в южном направлении линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана. Подробности азербайджанской диверсии неизвестны, известно лишь, что 3 военнослужащих специального подразделения Азербайджана убиты, еще 6 ранены», – напомнил Тигран Абрамян.
«В военном плане однозначно можем настаивать, что азербайджанская сторона провалила поставленную перед собой боевую задачу. Об этом свидетельствует не только тот факт, что азербайджанская диверсионная группа не смогла попасть на территорию армянской боевой позиции и нанести ущерб армянской стороне, но и в результате организованной армянскими военнослужащими обороны и контратаки при отступлении понесла большие потери», – сказал эксперт.
При этом Тигран Абрамян отметил, что непосредственно после провала диверсии на передовую линию отправился министр обороны Азербайджана, а за этим последовали визиты различных комиссий Минобороны.
«Беспокойство военного руководства Азербайджана, по всей вероятности, обусловлено тем, что это самый крупный за последние несколько лет провал с таким числом жертв и раненых, причем азербайджанские СМИ сообщают, что состояние двух раненых достаточно тяжелое.
Обратимся к политическим последствиям инцидента. Осуществленная Азербайджаном провокация была пресечена армянскими военнослужащими, однако это, несомненно, чревато политическими последствиями для процессов в рамках переговоров по урегулированию карабахского конфликта.
Еще в начале апреля сопредседатели Минской группы ОБСЕ встретились с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана. В рамках встречи сопредседатели „обсудили возможность встречи президентов в ближайшем будущем и отметили необходимость прогресса в основополагающих вопросах”.
В заявлении, распространенном по итогам встречи, говорится, что „вновь подчеркнули необходимость конкретных шагов по снижению напряжения в регионе для пользы мирного процесса”.
С политической точки зрения провокация азербайджанской стороны, во-первых, была направлена на сохранение напряженности и нестабильности в регионе, а во-вторых, – против организации встречи на уровне президентов, или на ее срыв», – подытожил эксперт.
Для организации встречи президентов Армении и Азербайджана нужно свести к минимуму инциденты на границе. Интервью с экспертом