«Поехали!». 1961 թ., ապրիլի 12` Յուրի Գագարինը թռավ տիեզերք (տեսանյութ, լուսանկարներ)
1961 թվականի ապրիլի 12-ին 27-ամյա Յուրի Գագարինն աշխարհում առաջինը «Վոստոկ-1» տիեզերանավ-արբանյակով թռավ և 1 ժամ 48 րոպե պտտվեց երկրագնդին մոտ տիեզերական տարածությունում:
Այդ թռիչքը կայացավ մոսկովյան ժամանակով առավոտյան ժամը 09:07-ին Բայկոնուրից: Հրթիռի արձակման հրամանը ստանալուն պես նա արտաբերեց հետագայում արդեն հայտնի դարձած արտահայտությունը. «Поехали!»:
Այն ժամանակ եղած տեխնիկական հնարավորությունները թույլ չէին տալիս տիեզերանավին վայրէջք կատարել երկրի վրա և այդ պատճառով Գագարինը 7 կիլոմետր բարձրության վրա կատապուլտով անջատվեց տիեզերանավից և իջավ։ Այս փաստը երկար ժամանակ թաքցվում էր համաշխարհային հասարակությունից։ Թռիչքի հաջող ավարտից հետո Գագարինը կատարելագործում էր իր ունակությունները, սովորեցնում և մարզում էր տիեզերագնացներին, ղեկավարում էր տիեզերանավերի թռիչքները, դրա հետ մեկտեղ կատարում էր մեծ հասարական-քաղաքական աշխատանք։ ԽՍՀՄ Գերագույն խորհրդի VI և VII գումարումների պատգամավոր էր, ԽՄԿԿ Կենտրոնական կոմիտեի անդամ էր։ 1966-ից աստղագնացության և տիեզերային տարածության ուսումնասիրության միջազգային ակադեմիայի պատվավոր անդամ էր։ Պարգևատրվել է Լենինի և բազմաթիվ այլ երկրների բարձրագույն շքանշաններով։
ՄԱԿ-ի 2011 թվականի ապրիլի 7-ին նիստում, հատուկ բանաձևով որոշում կայացվեց, որ այսուհետ ապրիլի 12-ը նշվել է, որպես տիեզերագնացության միջազգային օր: Բանաձևի մշակման ու ընդունման աշխատանքներում գործուն մասնակցություն են ունեցել ՄԱԿ-ի անդամ 60 պետություններ:
Թեև առաջին տիեզերագնացի անունը տոնի անվանման մեջ չի հիշատակվում, բանաձևն այսպիսին է . «Յուրի Գագարինը` Սովետական Միության քաղաքացին` ծնված Ռուսաստանում, իր թռիչքով բացել է ճանապարհը տիեզերքի հետազոտման համար, ի շահ ողջ մարդկության»:

Today is Cosmonautics Day
Cosmonautics Day is a holiday celebrated in Russia and some other former USSR countries on April 12. Later on, since April 7, 2011 the April 12 was declared as the International Day of Human Space Flight in dedication of the first manned space flight made on April 12, 1961 by the 27-year-old Russian Soviet cosmonaut Yuri Gagarin. Gagarin circled the Earth for 1 hour and 48 minutes aboard the Vostok 1 spacecraft.
The holiday was established in the Soviet Union one year later, on April 9, 1962. In modern Russia, it is celebrated in accordance with Article 1.1 of the Law "On the Days of Military Glory and the Commemorative Dates in Russia."
Gagarin's flight was a major success for the Soviet space program, and opened a new era in the history of space exploration. Gagarin became a national hero of the Soviet Union and eastern bloc and a famous figure around the world. Major newspapers around the globe published his biography and details of his flight. Moscow and other cities in the USSR held parades, the scale of which were second only to WWII Victory Parades. Gagarin was escorted in a long motorcade of high-ranking officials through the streets of Moscow to the Kremlin where, in a lavish ceremony, he was awarded the highest Soviet honour, the title of Hero of the Soviet Union, by the Soviet leader Nikita Khrushchev.
Nowadays the commemoration ceremony on Cosmonautics Day starts in the city of Korolyov, near Gagarin's statue. Participants then proceed under police escort to Red Square for a visit to Gagarin's grave in the Kremlin Wall Necropolis, and continue to Cosmonauts Alley, near the Monument to the Conquerors of Space. Finally, the festivities are concluded with a visit to the Novodevichy Cemetery.
On April 7, 2011 United Nations General Assembly adopted a resolution declaring April 12 as the International Day of Human Space Flight.