Մայիսին մեկնարկում է «ԱՐՏ-ՖԵՍՏ» երկրորդ երիտասարդական հանրապետական բաց փառատոնը` «Մեկ տանիքի ներքո» խորագրով: Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ԵԹԿՊԻ կինոյի, հեռուստատեսության և անիմացիայի ֆակուլտետի դեկան, պրոֆեսոր, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Աննա Երզնկյանը:
Նշենք, որ «ԱՐՏ-ՖԵՍՏ» փառատոնը ընդգրկում է արվեստի մի քանի տեսակ՝ թատերական արվեստ, կինոարվեստ, կերպարվեստ (գեղանկարչություն, քանդակագործություն, գրաֆիկա, լուսանկարչություն):
«ԱՐՏ-ՖԵՍՏ» փառատոնը մեծ ճանաչում է ստացել և սեր է վայելում արվեստասեր հանրության շրջանում:
«ԱՐՏ-ՖԵՍՏ»-ը տալիս երիտասարդ ստեղծագործողներին սեփական աշխատանքները ցուցադրելու լավ հնարավորություն: Դա և տոն է, և հաշվետվություն: Մաղթում եմ մասնակիցներին նորանոր ստեղծագործական հաջողություններ արվեստի այն տեսակում, որն իրենք նախընտրել են»,- ասաց Ա. Երզնկյանը:
Փառատոնը կազմակերպում է Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտը` ՀՀ մշակույթի նախարարության և Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ:

В Армении в мае стартует второй республиканский открытый молодежный фестиваль «Арт-Фест» под девизом «Под одной крышей». Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявила декан факультета телевидения и анимации Ереванского государственного института театра и кино, заслуженный деятель искусств Армении, профессор Анна Ерзнкян.
Фестиваль по своему формату является уникальным, поскольку он объединяет такие сферы искусства, как театр, кино, изобразительное искусство, в том числе, графику, фотографию, скульптуру, живопись.
«Фестиваль дает молодым художникам возможность показать свои работы. Это и праздник, и отчет. Желаю участникам творческих успехов в той сфере искусства, которую они избрали»,– отметила Анна Ерзнкян.
Отметим, что фестиваль «Арт-Фест» организует Ереванский государственный институт театра и кино при содействии Министерства культуры Армении и мэрии Еревана.