EurasiaNet. Ադրբեջանում նախագահական ընտություններից հետո օնլայն ակտիվիստների հետապնդումները շարունակվում են
Շատերը հույս ունեին, որ 2013թ.-ի նախագահական ընտրություններից հետո Ադրբեջանի իշխանությունները կմեղմեն իրենց քաղաքականությունը խոսքի ազատության և համացանցում տեղեկատվության հոսքի նկատմամբ: Սակայն բոլոր հույսերը զուր էին, ասվում է «EurasiaNet» ամերիկյան կազմակերպության կայքում տպագրված հոդվածում:
Հոդվածում նշվում է, որ Ադրբեջանի կառավարությունը բոլորովին էլ մտադիր չէ թուլացնելո վերահսկողությունը սոցիալական ցանցերի, հատկապես «Facebook»-ի նկատմամբ: Իշխանությունները սոցիալական ցանցերի շուրջ ստեղծում են վախի և ահաբեկման մթնոլորտ և, հետևաբար, ստիպում օգտատերերին զբաղվել ինքնագրաքննությամբ:
«Ադրբեջանի իշխանությունները սկսել են հետապնդել և ճնշումներ գործադրել «Facebook»-ի և այլ սոցիալական ցանցերի վրա դեռ 2011թ.-ից, երբ ընդդիմադիր ակտիվիստները օգտագործում էին սոցիալական ցանցերը բողոքի ակցիաներ և հակակառավարական արշավներ կազմակերպելու համար: Այդ ժամանակից ի վեր տասնյակ համացանցային ակտիվիստներ ճնշումների են ենթարկվել և ձերբակալվել: Հոդվածում նշվում է, որ 2013թ.-ին Ադրբեջանի խորհրդարանը օրենք ընդունեց, ըստ որի` համացանցում զրպարտության դեպքում անհատը կենթարկվի քրեական պատասխանատվության և կդատապարտվի մինչև երեք տարի ազատազրկման»,- ասվում է հոդվածում:
Ըստ հեղինակի`2013թ.-ի Ադրբեջանի նախագահական ընտրություններից հետո, որոնք դիտորդների կողմից գնահատվել են որպես կեղծված, իշխանությունների հետապնդումները համացանցային ակտիվիստների նկարմամբ նույնիսկ ավելացել են: Միջազգային կազմակերպությունները հատկապես իրենց ուշադրության կենտրոնում են պահում բլոգերների դեմ հարուցված քրեական գործերը: Նրանցից չորսը`Աբդուլ Աբիլովը, Օմար Մամեդովը, Էլվին Քերիմովը, Էլսևեր Մուրսալին երիտասարդ ակտիվիստներ և «Facebook»-ի հազարավոր հետևորդներ ունեցող մի քանի ընդդիմադիր էջերի մոդերատորներ:
«Իշխանությունները նրանց մեղադրել են թմրանյութերի օգտագործման մեջ, չնայած որ հարցաքննության ժամանակ թմրանյութերի մասին ոչ մի հարց չի տրվել: Հարցերը հիմնականում հակակառավարական և «Facebook»-ում ծավալավող գործունեության շուրջ էին: Մեղադրվողներց ոչ ոք թմրանյութ չի օգտագործում, նրանք նույնիսկ չեն ծխում: Իրավապաշտպանները հավաստիացնում են որ այս երիտասարդների դեմ բերված ապացույցները շինծու են, իսկ մեղադրանքները ունեն քաղաքական դրդապատճառներ և ուղղված են այլախոհությունը ճնշելուն»,-գրում է հեղինակը:
19-ամյա Օմար Մամեդովը «Facebook»-ում մի էջ էր վարում, որտեղ քննադատում էր Ադրբեջանի պետական հեռուստաալիքների իրադարձությունները լուսաբանելու քաղաքականությունը: Անցած տարի Մամեդովը զգուշացում էր ստացել հատուկ ծառայությունների կողմից, սակայն դա նրան չէր կանգնեցրել: Հարցաքննության ժամանակ նրան փաստաբան չէր տրամադրվել, և ասվում է, որ երիտասարդ ակտիվիստը խոշտանգումների է ենթարկվել: Հունվարի վերջին դատարանը 3 ամսով Մամեդովին դատապարտել է ազատազրկման թմրանյութեր պահելու մեղադրանքով:
«Ադրբեջանի միջազգային գործընկերները չպետք է աչք փակեն Ադրբեջանի այլախոհության նկատմամբ զրոյական հանդուրժողականություն ցուցաբերելու վրա: Եվրոպայի խորհրդի անդամ դառնալիս Ադրբեջանը պատասխանատվություն է վերցրել պաշտպանել մարդու հիմնարար ազատություններն ու իրավունքները, ներառյալ խոսքի և ԶԼՄ-ների ազատության իրավունքը»,- գրում է կայքը: Ըստ հեղինակի`Ադրբեջանի գործընկերները պետք է պահանջեն ազատ արձակել բոլոր այն լրագրողներին և ակտիվիստներին, ովքեր ներկայումս իրենց խոսքի իրավունքը իրականացնելու պատճառով հայտնվել են բանտում:

EurasiaNet: В Азербайджане и после президентских выборов продолжается травля онлайн-активистов
Многие азербайджанцы надеялись, что после президентских выборов 2013 года власти откажутся от репрессивной политики, и информация станет более свободной. Оказалось, что надежды были напрасными, говорится в статье, опубликованной на сайте американской организации EurasiaNet.
В статье отмечается, что особенно силен контроль правящего режима над социальными сетями, в частности над Facebook. Создав атмосферу страха, правительство Азербайджана стремится заставить большинство пользователей применять самоцензуру. А с теми, кто не желает этого делает, власти справляются посредством суда.
«Контроль над Facebook и другими соцсетями был ужесточен в Азербайджане в начале 2011 года, когда оппоненты правительства, вдохновленные Арабской весной, использовали социальные сети для организации уличных акций протеста и антиправительственных кампаний. С тех пор десятки онлайн-активистов подвергались угрозам, преследованиям и арестам. В прошлом году правительство Азербайджана приняло закон, предусматривающий распространение уголовного наказания за клевету - до тех лет тюрьмы - и на Интернет», - говорится в материале.
Согласно статье, после президентских выборов 2013 года, которые были признаны наблюдателями сфальсифицированными, власти усилили преследования за Интернет-активистами. Международные правозащитные организации особое внимание обращают на уголовные дела в отношении блогеров. Четверо из них –Абдул Абилов, Омар Мамедов, Эльвин Керимов и Эльсевер Мурсаллы, являются молодыми активистами и модераторами нескольких оппозиционных страниц в Facebook, имеющих несколько тысяч читателей.
«Власти обвинили этих онлайн-активистов в хранении наркотиков, хотя в ходе допросов не было задано никаких вопросов о наркотиках. Вопросы касались лишь антиправительственной деятельности и заявлений в Facebook. Никто из обвиняемых не употребляет наркотики и даже не курит. Правозащитники утверждают, что доказательства против молодых людей были сфабрикованы, а обвинения политически мотивированы и нацелены на подавление инакомыслия», - пишет автор.
19-летний Омар Мамедов модерировал в Facebook страницу, критикующую манеру государственных телеканалов Азербайджана освещать события. В прошлом году Мамедов и члены его семьи получили предупреждение со стороны спецслужб, однако активиста это не остановило. В январе текущего года полиция конфисковала его компьютер, а через два дня его забрали полицейские в штатской одежде. Ему не был предоставлен адвокат в ходе допроса, и есть информация, что молодой человек подвергался пыткам. В конце января суд приговорил Мамедова к трем месяцам лишения свободы по обвинению в хранении наркотиков.
«Политика нулевой толерантности к любой форме инакомыслия не должна быть проигнорирована международными партнерами Азербайджана. При вступлении в Совет Европы Азербайджан принял на себя обязательство защищать основополагающие права и свободы человека, в том числе свободу слова и СМИ», - пишет EurasiaNet. По мнению автора, партнеры Азербайджана должны решительно потребовать освободить всех журналистов и активистов, которые сейчас находятся за решеткой за реализацию свободы слова.
Отец осужденного в Азербайджане активиста соцсетей: «Моего сына арестовали за поддержку оппозиционного кандидата в президенты»
Миссия ЕС выразила обеспокоенность в связи с очередным арестом гражданского активиста в Азербайджане