«Ուզում եմ հավատալ, որ բանիմաց մարդկանցից կազմված կառավարություն կունենանք». Թաթուլ Մանասերյան
«Նոր կառավարությունը առաջնահերթ պետք է լուծի սոցիալական բնույթի խնդիրներ, որոնք սերտորեն կապված են աշխատատեղերի ստեղծման հետ»: Այս մասին Panorama.amի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը` անդրադառնալով նոր կառավարության անելիքներին:
Նրա խոսքերով` կառավարությունը պետք է ուշադրություն դարձնի երկրում վերջին երկու տասնամյակում կուտակված խնդիրներին: Դրանցից թերևս ամենակարևորը, ըստ տնտեսագետի, փոքր բիզնեսի զարգացման համար նպաստավոր պայմանների ստեղծումն է:
«Պետք է քաջալերել փոքր բիզնեսին, եթե փոքր բիզնեսին թթվածին չտրվի, ապա չեմ կարծում, որ տնտեսությունը կկարողանա առաջ գնալ»,- ասաց Թ.Մանասերյանը:
Ըստ նրա` փոքր բիզնեսի զարգացումով առաջին հերթին երկրում կլուծվի զբաղվածության հարցը, մասնավորապես, երիտասարդության շրջանում: Նա նշեց, որ կենտրոնի հաշվարկներով` առանձին տարիքային խմբերում 60-65 տոկոսի է հասնում երիտասարդների զբաղվածության հարցը, ինչը անցանկալի երևույթ է: Իսկ առանց երիտասարդների մասնակցության որևէ երկրի տնտեսություն չի կարող զարգացում ունենալ:
«Ուստի շատ կարևոր է ոչ միայն նյութական, այլ նաև բարոյական աջակցությունը, որպեսզի երիտասարդները ցանկություն ունենան զբաղվել փոքր բիզնեսով: Իհարկե, խնդիրը չի վերաբերում միայն առևտրի կազմակերպմանը, այլ` արտադրական ուղղվածություն ունեցող փոքր բիզնեսի ստեղծմանը, որը հետագայում կվերաճի միջին, իսկ հետո` խոշոր արտադրության: Կարծում եմ` գերակա ուղղություններից մեկը պետք է սա լինի»,- նշեց Թ.Մանասերյանը:
Տնտեսագետը գտնում է, որ կառավարության լրջագույն խնդիրներից մեկն էլ պետք է լինի այն, որ կառավարության հանդեպ վստահությունը վերականգնվի, իսկ դրա համար պետք են որոշակի քայլեր ձեռնարկել:
«Եթե կառավարությունը առաջին իսկ քայլերով վստահություն ներշնչեց, ապա հասարակության շրջանում կառաջանա հավատ, որ այն ինչ արվում է, արվում է ի շահ ժողովրդի»,- եզրափակեց Թ.Մանասերյանը:

Экономист Татул Манасерян назвал приоритетные задачи правительства Армении во главе с О.Абраамяном
«Новое правительство Армении в первую очередь должно решать проблемы социального характера, которые тесно связаны с созданием рабочих мест»,– заявил в интервью Panorama.am руководитель исследовательского центра «Альтернатива», экономист Татул Манасерян, комментируя свои ожидания от нового правительства.
По его словам, правительство должно обращать внимание на накопившиеся в стране в течение последних двух десятилетий проблемы, самой главной из которых является создание благоприятных условий для развития малого бизнеса.
«Нужно поощрять малый бизнес. Если малому бизнесу не дадут кислород, то, не думаю, что экономика сможет развиваться»,– подчеркнул Татул Манасерян.
Развитие малого бизнеса, по мнению экономиста, будет способствовать решению проблемы занятости населения, в частности среди молодежи.
«Очень важна не только материальная, но и моральная поддержка, чтобы молодежь хотела заниматься малым бизнесом. Конечно, проблема касается не только организации торговли, но и создания малого бизнеса, имеющего производственную направленность, что приведет к тому, что в дальнейшем малый бизнес перерастет в средний, а затем в крупное производство. Думаю, одним из приоритетных направлений должно стать именно это»,– считает Татул Манасерян.
Одной из серьезнейших задач правительства, по мнению экономиста, должно стать восстановление доверия к нему, а для этого необходимо предпринять ряд мер.
«Если правительство своими первыми действиями сумеет внушить доверие, то общество начнет верить в то, что все, что ни делается, делается во благо народа»,– резюмировал Татул Манасерян.