ՕԵԿ-ի կոլիցիայից դուրս գալը քաղաքական դաշտում որևէ լուրջ նշանակություն չի ունենա. Լեռնիկ Ալեքսանյան
«Ամեն մի քաղաքական ուժ ինքն է որոշում իր կեցվածքը, բայց կոնկրետ ինձ համար ՕԵԿ-ի որոշումը սպասելի չէր, հատկապես, որ այդ որոշումը, ըստ ՕԵԿ-ականների` վարչապետի հետ էր կապված, ինչը ևս անհասկանալի է», - այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀԿ-ական Լեռնիկ Ալեքսանյանը` անդրադառնալով ՕԵԿ-ի կոալիցիայից դուրս գալու որոշմանը:
Հիշեցնենք, որ ԿԸՀ-ն արդեն իսկ արձանագրություն է կազմել` Հ. Աբրահամյանի փոխարեն պատգամավորի մանդատը կուսակցության ընտրական ցուցակի հերթական հաջորդ թեկնածու Լեռնիկ Ալեքսանյանին տալու վերաբերյալ:
Նրա խոսքերով` կոալիցիայից դուրս գալը ևս քաղաքական տեխնոլոգիա է, և նման քաղաքական կեցվածք ընդունելը պայմանավորված է ինչ-որ բաներով:
«Իմ անձնական կարծիքով` այն հաշվարկները, որ արվում է ՕԵԿ-ի կողմից, ճիշտ չեմ համարում և չեմ կարծում, որ դա արդյունավետ կլինի: Որպես բարեկամ խորհուրդ չէի տա իրենց, որ այդ քայլին դիմեին»,- նշեց Լ.Ալեքսանյանը:
Անդրադառնալով հարցին, թե ՕԵԿ-ի կոլիցիայից դուրս գալը ՀՀԿ-ի համար ինչ նշանակություն կարող է ունենալ, Լ.Ալեքսանյանը նշեց, որ քաղաքական դաշտում դա որևէ լուրջ նշանակություն չի ունենա, քանի որ կոալիցիայի կազման նպատակը ոչ թե այն էր, որ ՀՀԿ-ն խնդիրներ չի կարող լուծել, այլ այն, որ ՀՀԿ-ն միշտ ցանկացել է քաղաքական ուժերին և կազմակերպություններին ներգրավվել իշխանության գործունեությանը:
Լ.Ալեքսանյանը միաժամանակ նշեց, որ այս որոշումը նաև քաղաքական նպատակ է հետապնդում:
«Նպատակը հասարակության շրջանում իրենց իմիջի բարձրացումն է, ինչպես նաև` ընդդիմադիր կեցվածք ընդունելը: Իմիջ բարձրացնելը նաև կապված է քաղաքական հետագա գործունեության հետ` դա կլինի 2018 թ-ի նախագահական ընտրությունները, թե 2017թ-ի խորհրդարանական ընտրությունները, բայց ժողովուրդը բավականին հասունացել է և իմիջի ձեռք բերման համար միայն քննադատելը բավարար չէ»,- ասաց Լ.Ալեքսանյանը:
Հարցին, թե արդյոք հասարակությունը պատրաստ է ՕԵԿ-ին հետ ընդունել և ընդդիմությունը կհամագործակցի ՕԵԿ-ի հետ, նա նշեց, որ եթե քաղաքական ուժը, որը իշխանության մեջ է եղել և հետագայում ընդունի ազնիվ կեցվածք, հնարավոր է, որ դրական ազդեցություն ունենա ՕԵԿ-ի համար:
«Եթե մոտեցումները շատ ավելի ազնիվ, բարոյական, օբյեկտիվ լինեն, ապա չեմ բացառում, իսկ եթե միայն քննադատելու համար է ընդդիմություն դառնում… նման կեցվածքը եղել է մի քանի անգամ և կարծում եմ, որ ՕԵԿ-ի համար արդյունավետություն չի ունենա»,- ընդգծեց նա:
Պատասխանելով հարցին, թե ՀՀԿ-ն կարո՞ղ է միայնակ կառավարություն կազմել և ամբողջ պատասխանատվությունն իր վրա վերցնել, Լ.Ալեքսանյանը նշեց, որ իր կարծիքով` այսպես ՀՀԿ-ի համար ավելի լավ կլինի` պատասխանատվությունը ամբողջությամբ իր վրա վերցնել և ամբողջությամբ պատասխան տալ:
«Սա իմ անձնական կարծիքն է»,- շեշտեց նա:
Նաև հավելեց. «Կոալիցիա կոչվածը հեղհեղուկ է և պարտադիր չէ, որ անպայման լինի կոալիցիոն հուշագիր: Ընթացքում քաղաքական շատ ուժերի, հասարակական կազմակերպություններ հետ համաձայնեցված գործողությունները գուցե ավելի ճկուն և արդյունավետ լինեն»:

Расчеты покинувшей состав властной коалиции в Армении партии «Оринац еркир» ошибочны. Комментирует Л. Алексанян
15:02 19/04/2014
Решение партии «Оринац еркир» (ОЕ) о выходе из состава властной коалиции в Армении является политической технологией и имеет четкую мотивацию, однако подсчеты данной политической силы ошибочны. Об этом заявил сегодня на встрече с журналистами депутат от фракции Республиканской партии Армении (РПА) Лерник Алексанян.
«Лично я не считаю правильными подсчеты, которые делает эта партия, и не думаю, что это будет эффективным. Я не рекомендую им поступать таким образом», – отметил он.
Напомним, что ЦИК Армении уже составила протокол о передаче депутатского мандата члена фракции РПА, новоназначенного премьер-министра РА Овика Абраамяна следующему кандидату по пропорциональному избирательному списку правящей партии – Лернику Алексаняну.
«Каждая политическая сила сама определяет свое поведение, но конкретно для меня решение партии „Оринац еркир” было неожиданным, в особенности учитывая то, что это решение, по мнению членов ОЕ, было связано с премьер-министром, что также непонятно», – сказал Л. Алексанян.
Отвечая на вопрос о том, какое значение для РПА может иметь выход партии «Оринац еркир» из состава коалиции, Лерник Алексанян подчеркнул, что это решение какого-либо серьезного значения на политической арене не будет иметь, поскольку причина формирования коалиции не в том, что РПА не может решать проблемы, а в том, что правящая партия всегда хотела вовлечь политические силы и организации в деятельность властей.
Вместе с тем, депутат подчеркнул, что партия «Оринац еркир» преследовала политические цели, принимая такое решение.
«Цель состояла в повышении своего имиджа среди общественности, а также в стремлении стать оппозицией. Повышение имиджа также связано с дальнейшей политической деятельностью: будь то президентские выборы 2018 года или парламентские выборы 2017 года, но народ достаточно созрел и лишь озвучивания критики недостаточно для того, чтобы заработать себе имидж», – считает Л. Алексанян.
В ответ на вопрос, будет ли оппозиция сотрудничать с партией «Оринац еркир», Лерник Алексанян заявил: «Если подходы будут более честными, моральными, объективными, то не исключаю. Если же она становится оппозицией лишь для того, чтобы критиковать… Подобное поведение партия продемонстрировала не раз, и, думаю, это не будет эффективно для нее».
Лерник Алексанян отметил, что для РПА было бы лучше в одиночку сформировать правительство и взять на себе всю ответственность. «Это мое личное мнение», – добавил он.
«Не обязательно, чтобы при формировании коалиции подписывали коалиционный меморандум. С течением времени, возможно, что действия, согласованные со многими политическими силами и общественными организациями, станут более эффективными», – резюмировал парламентарий.