Ներքաղական զարգացումները, կադրային փոխատեղումներն ու նոր ձևավորվելիք կառավարության շուրջ ստեղծված իրավիճակը ստվերում թողեցին Հանրապետության նախագահի` պաշտպանության նախարարություն կատարած այցը:
Դեռ նախորդ տարվանից, Սերժ Սարգսյանի կողմից սկիզբ դրվեց պետական գերատեսչություններ կատարելիք այցերին, որոնք հատկապես հետաքրքիր են նրանով, որ այդ այցերի շրջանակներում, որպես կանոն, հասարակական-քաղաքական առումով կարևորություն ներկայացվող հարցերի վերաբերյալ նախագահը մեկնաբանություններ է հնչեցնում:
Թերևս, այս առումով, բացառություն չէր նախագահի` ՊՆ կատարած այցը, որի ժամանակ նախագահն անդրադարձ կատարեց հայ-թուրքական հարաբերություններին՝ հակիրճ ամփոփելով 2009-ից ի վեր, սկիզբ առած գործընթացը, դրա` փակուղի մտնելու պատճառները:
«Եթե որևէ մեկին թվում է կամ այն ժամանակ թվում էր, որ մենք դրա դժվարությունները չէինք գիտակցում, ապա նա խորապես սխալվում է: Մենք շատ լավ գիտակցում էինք, թե ում հետ գործ ունեինք և ինչպիսի ծանր խնդիր ենք փորձում լուծել»,- նշել էր նախագահը` հավելելով, որ գործընթացի սառեցումը ևս կանխատեսելի էր:
Ինչպես նախագահի, այնպես էլ, մեկ օր անց, վերջինիս մամուլի խոսնակ Արման Սաղաթելյանի` արձանագրությունների վերաբերյալ տարածած մեկնաբանությունները հուշում են, որ այնուամենայնիվ, գործընթացում հստակություն է մտցվելու:
«Մի քանի օրից՝ ապրիլի 24-ից, մենք մտնում ենք Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի տարելիցի միջոցառումների տարի. կլինեն հիշատակության, խնկարկումի, ցեղասպանությունների դեմ բարձրաձայնման, այդ չարիքի դեմ աշխարհի մարդկանց միավորելու բազմաթիվ ու բազմապիսի միջոցառումներ ողջ աշխարհով մեկ, բայց մինույն ժամանակ կլինեն նաև քաղաքական հայտարարություններ, որոնք համահունչ կլինեն տարվա խորհրդին»,- նշել էր Արման Սաղաթելյանը:
Հայ-թուրքական գործընթացի վերաբերյալ նախագահը նաև նշեց, թե` «պետք է գրանցենք, որ բոլոր դեպքերում մեր գործընկերները, մեզ բարին ցանկացողներն ու աջակցողները վերջնականապես համոզվեցին, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների բացակայության պատճառը հայկական կողմը չէ: Ինչու՞ է սա կարևոր, որովհետև նույնիսկ մեր բարեկամները մերթընդմերթ մեզ կշտամբում էին, թե իբր կառուցողական չենք, որ մենք նախապայմանների լեզվով ենք փորձում խոսել Թուրքիայի հետ, և այդ հարաբերությունների բացակայության մեջ մենք էլ մեր մեղքի բաժինն ունենք: Հիմա, կարծում եմ, որևէ մեկը չի կասկածում»:
Նախագահի այս հայտարարությունը ցույց է տալիս, որ անկախությունից ի վեր, հայ-թուրքական գործընթացի չկարգավոված լինելու հետևանքով, ոչ միայն Թուրքիան, այլ նաև Հայաստանը, ինչ-որ առումով, ճնշումների են ենթարկվել: 2009-ին սկիզբ առած գործընթացը յուրօրինակ ինդիկատոր էր` ի ցույց դնելու կողմերի իրական ցանկությունները չհասկացվածությունը հաղթահարելու ու երկու երկրների միջև առկա խնդիրները վերջնական կարգավորելու հարցում:
Գործընթացից 5 տարի անց, հայ-թուրքական հարաբերությունները կարգավորված չեն, սահմանները փակ, ավելին` գործընթացում ոչ մի նկատելի շարժ չկա: Առաջիկա տարին Հայաստանի ու Սփյուռքի` ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցում գործադրվող ջանքերի առումով կարևոր հանգրվան է ու այս առումով Հայաստանը պետք է պաշտոնապես ամրագրի ոչ միայն իր անելիքները ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացում, այլ հստակեցնի իր դիրքորոշումը հայ-թուրքական արձանագրությունների հեռանկարի վերաբերյալ:

Армения уточнит свою позицию касательно перспектив армяно-турецких протоколов. Интервью с экспертом Т.Абрамяном
Эксперт по политическим вопросам Тигран Абрамян в интервью Panorama.am обратился к заявлению президента Армении Сержа Саргсяна касательно армяно-турецких протоколов, сделанному им в ходе недавнего совещания с руководящим составом министерства обороны РА.
«Внутриполитические развития событий, кадровые перестановки, ситуация, сложившаяся вокруг нового правительства, которое должно быть сформировано, оставили в тени визит президента Армении Сержа Саргсяна в Министерство обороны РА.
Еще в минувшем году Серж Саргсян положил начало визитам в государственные ведомства, которые особенно примечательны в том плане, что в рамках этих визитов, как правило, президент озвучивает комментарии относительно важных общественно-политических вопросов.
В этом отношении не стал исключением и визит главы государства в Минобороны, в ходе которого президент коснулся армяно-турецких отношений, кратко подытожив начатый с 2009 года процесс и причины, по которым он зашел в тупик», – сказал Тигран Абрамян.
Отметим, в ходе совещания в министерстве обороны РА президент С.Саргсян ответил в том числе и на вопрос об известных армяно-турецких протоколах. «Если кому-то кажется или в то время казалось, что мы не осознавали трудностей этого, то он глубоко ошибается. Мы очень хорошо осознавали, с кем имеем дело и какую сложную задачу пытаемся решить»,– сказал глава государства, подчеркнув, что замораживание процесса также было прогнозируемым.
А пресс-секретарь президента Армении Арман Сагателян, отвечая на вопрос агентства «Арменпресс» о дальнейшей судьбе армяно-турецких протоколов, сказал: «Вы знаете, через несколько дней, с 24 апреля, мы вступаем в период, когда начинается год мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян. Во всем мире будет организовано множество различных памятных, поминальных мероприятий, направленных на озвучивание темы борьбы с геноцидами, на консолидацию человечества против этого зла. Но в то же самое время будут озвучены политические заявления, созвучные символике года».
«Как заявление президента, так и озвученный спустя день комментарий пресс-секретаря главы государства Армана Сагателяна относительно протоколов подсказывают, что, тем не менее, в процесс будет внесена ясность», – отметил Т.Абрамян.
По словам Тиграна Абрамяна, данное заявление президента Саргсяна демонстрирует, что с момента обретения Арменией независимости вследствие неурегулированности армяно-турецкого процесса не только Турция, но и Армения в каком-то плане подверглись давлению. Начатый в 2009 году процесс стал своеобразным индикатором в вопросе демонстрации реальных намерений сторон, преодоления непонимания и окончательного решения существующих в отношениях между двумя странами проблем.
«И сегодня, спустя 5 лет, армяно-турецкие отношения не нормализованы, границы закрыты, более того, нет каких-либо заметных сдвигов в процессе. Предстоящий год для Армении и Диаспоры является важной точкой в плане прилагающихся усилий в вопросе международного признания Геноцида армян в Османской империи 1915 года. И в этом контексте Армения должна не только официально закрепить свои действия в процессе международного признания Геноцида армян, но и уточнить свою позицию касательно перспектив армяно-турецких протоколов», – резюмировал Тигран Абрамян.