Ադրբեջանում ձերբակալված լրագրող Միրկադիրովը հերքում է պետական դավաճանության մեջ իրեն առաջադրած  մեղադրանքները
19:13 22/04/2014
Ադրբեջանում ձերբակալված լրագրող Միրկադիրովը հերքում է պետական դավաճանության մեջ իրեն առաջադրած մեղադրանքները
«Ադրբեջանում ձերբակալված լրագրող Ռաուֆ Միրկադիրովը հերքում է պետական դավաճանության մեջ իրեն առաջադրված մեղադրանքները: Նա մերժել է վկայություն տալ քննիչներին»,- տեղեկացրել է նրա պաշտպան Ֆուադ Ագաևը:
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը հայտարարում է, որ լրագրողը իբրև թե համագործակցել է Հայաստանի հատուկ ծառայությունների հետ 2008թ.-ից: Միրկադիրովը համարում, որ մեղադրանքները քաղաքական դրդապատճառներ ունեն: Այս մասին տեղեկացնում է «Кавказский узел»-ը:
«Զերկալո» ադրբեջանական թերթի լրագրող Ռաուֆ Միրկադիրովին ձերբակալել են ապրիլի 18-ին Անկարայում, ըստ ոստիկանության` փաստաթղթերի ժամկետանց լինելու պատճառով: Ապրիլի 19-ին Միրկադիրովին արտաքսել են Ադրբեջան, որտեղ նա անմիջապես ձերբակալվել է և նախնական կալանքի տակ առնվել պետական դավաճանության կասկածանքով: Ապրիլի 21-ին Բաքվի դատարանը նրան երեք ամսվա նախնական կալանք է տվել:
«Ռաուֆ Միրկադիրովը հրաժարվելէ ցուցմունք տալ, քանի որ իրեն առաջադրած մեղադրանքները անհեթեթություն է համարում»,- մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է Ֆուադ Ագաևը:
Միրկադիրովը մեղադրվում է Հայաստանի հատուկ ծառայությունների հետ համագործակցության մեջ. մասնավորապես, ինչպես նշում է նրա պաշտպանը, նրան մեղադրում են երեք տարբեր վայրերում 2008-ից 2009 թվականներին Հայաստանի հատուկ ծառայություններին պետական գաղտնիք համարվող ռազմական տեղեկատվության տրամադրման մեջ, այդ թվում Ադրբեջանի զինված ուժերի տեղակայման վայրերի մասին:
«Սակայն խոսքը գնում է Հայաստան կատարած այն այցելությունների մասին, որոնց ընթացքում նա մասնակցել է միջազգային կոնֆերանսների: Մյուս կողմից, գաղտնի ինֆորմացիան չէր կարող հասանելի լինել Միրկադիրովի համար: Իսկապես, հետաքննության այդ պնդումները տրամաբանությունից դուրս են և հիմքեր չունեն»,- համոզված է Ագաևը:
«Քննչական մարմինները դեռևս չեն բացահայտում, թե ինչ կերպով է Միրկադիրովը այդ տեղեկատվությունը փոխանցել Հայաստանի ծառայություններին»,,- նշում է փաստաբանը:
«Հնարավոր է, որ հետաքննությունը որևէ նկարներ կամ ձայնագրություններ ունի, որտեղ Միրկադիրովը միևնույն սեղանի շուրջ է նստած Հայաստանի ներկայացուցիչների հետ: Սակայն անհեթեթություն է այդ հիմքերի վրա հայտնի լրագրողին ձերբակալելը»,- գտնում է Ագաևը:
«Որպես Հայաստանի հատուկ ծառայությունների երկու ներկայացուցիչներ, ում հետ ըստ հետաքննության համագործակցել է Միրկադիրովը, մատնանշվում են Լաուրա Բաղդասարյանը և ևս մեկ Հայաստանի քաղաքացի, ում հետ Միրկադիրովը ծանոթ չէր»,- նշում է պաշտպանը:
Ագաևը ասել է, որ Բաղդասարյանը Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչ է («Ռեգիոն» ՀԿ ղեկավար), որի հետ 2001թ.-ից «Ադրբեջանի խաղաղության և ժողովրդավարության ինստիտուտը» համատեղ ծրագրեր է իրականացնում, իսկ 2005թ.-ից համատեղ հրապարակումներ են կատարում: Բաղդասարյանին հիշատակելը, ըստ փաստաբանի, վկայում է այն մասին, որ «գործը Միրկադիրովին ձերբակալելով չի վերջանա. Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակության այլ ներկայացուցիչներ և քաղաքական գործիչները, ովքեր նմանատիպ համատեղ ծրագրերի են մասնակցել, նույնպես կարող են հետապնդվել»:
Ագաևը նշում է, որ ապրիլի 9-ին Միրկադիրովին կանչել են Թուրքիայի տեղեկատվության և հրապարակման կոմիտե ու զրկել հավաստագրումից` առանց որևէ բացատրության: Հետևաբար, ըստ Թուրքիայի օրենքի, նա պետք է լքեր երկիրը 15 օրվա ընթացքում:
«Սա տեղի է ունեցել Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի Ադրբեջան այցելելուց երեք օր հետո: Միրկադիրովը համարում, որ երկու երկրների միջև տեղի ունեցող քաղաքական առևտրի զոհ է դարձել: Նա ենթադրում է, որ կողմերը փոխանակել են անցանկալի անձանց ցուցակներ, ովքեր քաղաքական հետապնդման պիտի ենթարկվեն»,- նշել է փատաբանը` հավելելով, որ Թուրքիայի իշխանությունները կոպտորեն խախտել են Միրկադիրովի իրավունքները և նրան ոչ թե արտաքսել են, այլ հանձնել:
Ագաևը գտնում է, որ Միրկադիրովի դեմ առաջադրված մեղադրանքները անհիմն են:
«Ադրբեջանի ազգային անվտանգության ծառայողներն անկախ իրենցից օգնել են հայերին»,- ասել է նա` նշելով, որ Միրկադիրովը երկար տարիների ընթացքում «ապացուցել է Հայաստանի` Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ պահանջների անհիմն լինելը»:
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության հայտարարությունում ասվում է, որ  «Հայաստանի, Վրաստանի, Թուրքիայի տարածքում տեղի ունեցած հաճախակի հանդիպումների ընթացքում լրագրողը Հայկական անվտանգության ծառայությունների հրամանով փոխանցել է Ադրբեջանի հասարակական, քաղաքական և ռազմական ոլորտների վերաբերյալտեղեկատվություն, այդ թվում պետական գաղտնիքներ: Տեղեկատվության հետ համատեղ տրամադրվել են նաև նկարներ և սխեմաներ Ադրբեջանի հանդեպ թշնամական գործունեության ժամանակ օգտագործելու համար»:
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունում գտնում են, որ Միրկադիրովի գործողությունները «ուղղված են եղել պետության ինքնիշխանության, անվտանգության, տարածքային ամբողջականության դեմ»:
Միրկադիրովի դեմ քրեական գործ է հարուցվել 274 հոդվածով (պետական դավաճանություն), որի համար նախատեսվում է պատիժ` 10 տարուց սկսած մինչև ցմահ ազատազրում:
Իր հերթին, Ադրբեջանի խաղաղության և ժողովրդավարության ինստիտուտը դատապարտել է Միրկադիրովի հետապնդումը:
«Լրագրողին հետապնդում են Հայաստանի և Ադրբեջանի համատեղ նախագծերին և ծրագրերին մասնակցելու համար»,- գտնում է ԱԽԺԻ տնօրեն Լեյլա Յունուսը:
«Ադրբեջանը պատասխանատվություն է կրում Եվրոպայի խորհրդի առաջ` Ղարաբաղի համակարտության խաղաղ կարգավորման համար: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները մշտապես կոչ են անում ուժեղացնել «ժողովրդական դիվանագիտությունը»: Այն դեպքում, երբ զինադադարից 20 տարի անց իշխանությունների ջանքերը արդյունավետ չեն եղել խաղաղության հաստատման գործում, երբ թշնամու կերպար ստեղծելու աշխատանքներ են տարվում, քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստների համագործակցությունը շատ կարևոր է»,- նշել է Յունուսը:
Նրա խոսքով` դա հասկանում են Ֆրիդրիխ Էբերտի հիմնադրամում (Գերմանիա) և Բրիտանիայի ու Լեհաստանի` Հայաստանում և Ադրբեջանում դեսպանատներում, Եվրամիությունում և այլ միջազգային կազմակերպություններում և հիմնադրամներում, որոնք աջակցում են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տեղի ունեցող համատեղ նախագծերին:
«Բացի այդ, ԵՄ-ի նախաձեռնությանբ ներկայումս ստեղծվել է «Եվրոպական համագործակցություն հանուն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման» ( EPNK ) հատուկ կառույցը, որը կոորդինացնում է 5 միջազգային կազմակերպությունների գործունեությունը (Conciliation Resources, Crisis Management Iniсiative, International Alert, The Kvinna Foundation и LINKS), որի հիմնական նպատակը մի շարք խաղաղարար ծրագրերի ու երկու ժողովուրդների համատեղ հանդիպումների շնորհիվ Լեռնային Ղարաբաղի կոնֆլիկտի տրանսֆորմացիան է»,- հավելել է Յունուսը:
Միրկադիրովը այս ծրագրերի ակտիվ մասնակից է եղել և դրանց վերջում իր վերլուծական հոդվածներն է տպել:
Միրկադիրովի հանդեպ առաջադրված մեղադրանքների ճշմարտացիությունը նաև կասկածի տակ են դնում Ադրբեջանի այլ ԶԼՄ-ների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ:
«Թուրան» լրատվական գործակալության տնօրեն Մեհման Ալիևը չի հավատում, որ Միրկադիրովը Ադրբեջանի դեմ որևէ գործողություն կարող էր իրականցանել: Միրկադիրովը 2010թ.-ին ստիպված է եղել լքել Ադրբեջանը` ճնշումների պատճառով:
«Նա Ադրբեջանի իշխանություններին քննադատող հոդվածներ էր տպագրել: Վերջերս նա քննադատում էր Ադրբեջանի, ինչպես նաև Թուրքիայի իշխանություններին մարդու իրավունքի և ժողովրդավարության խախտման պատճառով: Հնարավոր է` Էրդողանի և Ադրբեջանի իշխանությունների բացասական վերաբերմունքի պատճառով էլ այսպիսի միջոցներ են օգտագարծվում նրա դեմ»,- ասել է Ալիևը:
«Միրկադիրը հայտնի էր որպես հայրենասեր մարդ »,- նշել է Մեհման Ալիևը և հավելել, -Եթե Միրկադիրովի համար իր շահը ավել բարձր լիներ, նա չէր լքի Ադրբեջանը, կմնար և կաշխատեր իշխանությունների մոտ: Այդ իսկ պատճառով քիչ հավանական է, որ մեղադրանքները հիմքեր ունենան»:
«Միրկադիրովի հոդվածներում երբեք Ադրբեջանի շահերի դեմ ոչինչ չի եղել: Իսկ ինչ վերաբերվում է նրա քննադատական հոդվածներին, ապա նա լրագրող է և իրավունք ունի աիտահայտելու իր կարծիքը: Մեր իրավապաշտպան կազմակերպությունների մոնիթորինգային ծառայությունը ուշադիր կերպով զբաղվելու էՄիրկադիրովի գործով»,- ասել է կանանց իրավունքների պաշտպանության կենտրոնի տնօրեն, իրավապաշտպան կազմակերպությունների մոնիթորինգայի խմբի անդամ Նովելա Ջաֆարլոուն:
Ադրբեջանի ազգային անկախության կուսակցության ղեկավար Էթիբար Մամեդովը զարմացել է Միրկադիրովի ձերբակալության փաստից:
«Ես չեմ հավատում, որ նա պետությանը կդավաճաներ»,- ասել է նա:
Միրկադիրովի մեղադրանքների ճշմարտացիությունը նաև կասկածի տակ է դրել ադրբեջանցի լրագրող և «Ветер с Апшерона» բլոգի հեղինակ Քեմալ Ալին:
«Ինչպե՞ս կարող էին հայերը գնել նրան: Կամ ինչո՞վ, փողո՞վ: Միրկադիրովին փողը չի հետաքրքրում»,- նշել է նա:
«Միրկադիրովը չէր կարող պետական գաղտնիք իմանալ, այդ իսկ պատճառով, նա չէր կարող հայտնել դրա մասին: Իսկ եթե նրան «վերացնելու» քաղաքական պատվեր կա, դա ուրիշ հարց է: Կարելի է նաև հայի հետ ձեռքսեղման համար ձերբակալել»,- նշում է նա:
«Այն պնդումը, թե Ադրբեջանի վաստակավոր լրագրող, որը հայտնի է նույնիսկ երկրից դուրս, վերլուծաբան Միրկադիրովը կարող է լրտեսությամբ զբաղվել հայերի համար բացարձակ անհեթեթություն է»,- համոզված է Ալին:

Арестованный в Азербайджане журналист Миркадыров отвергает обвинения в госизмене, гражданское общество также не верит обвинению
11:08 22/04/2014
В Азербайджане журналист Рауф Миркадыров, арестованный по обвинению в государственной измене, отказался от дачи показаний следователям, сообщил его защитник Фуад Агаев. Генпрокуратура Азербайджана заявляет, что якобы журналист сотрудничал с апреля 2008 года со спецслужбами Армении. Миркадыров считает обвинение политически мотивированным. Об этом сообщает «Кавказский узел».
Обозреватель азербайджанской газеты «Зеркало» Рауф Миркадыров был задержан 18 апреля в Анкаре, по словам полицейских, в связи с просроченными документами. 19 апреля Миркадыров был депортирован в Азербайджан, где сразу был задержан и заключен в СИЗО МНБ по подозрению в госизмене. Суд в Баку 21 апреля санкционировал его арест на три месяца.
Рауф Миркадыров отказался давать показания следствию, считая предъявленные ему обвинения абсурдными, заявил на пресс-конференции адвокат журналиста Фуад Агаев. Утром 21 апреля он встретился со следователем и подзащитным в СИЗО МНБ. Миркадырову вменяется сотрудничество со спецслужбами Армении, в частности, как утверждает защитник, ему инкриминируют передачу в трех местах в Армении в 2008—2009гг. спецслужбам страны сведений военного характера, являющихся гостайной, в том числе о дислокации частей ВС Азербайджана.
«Но речь идет о поездках в Армению на официальные международные конференции. С другой стороны, Миркадыров не мог иметь доступа к сведениям, являющимся гостайной. Действительно, эти утверждения следствия далеки от логики и не имеют под собой никаких обоснований», - уверен Агаев.
Следственные органы пока не раскрывают информацию о том, как именно, по версии следствия, Миркадыров передавал материалы Армении, отметил адвокат. «Может быть, следствие располагает какими-то фото- или видеокадрами, где Рауф Миркадыров сидит за одним столом с армянскими представителями. Но несерьезно на основе таких сведений арестовывать известного журналиста», - считает он.
В качестве двух представителей армянских спецслужб, с которыми журналист, по версии следователей, сотрудничал, указывает Лауру Багдарсарян и еще некого гражданина Армении, которого Миркадыров не знал, отметил защитник. Агаев отметил, что Багдасарян является представителем гражданского общества Армении (глава НПО «Регион»), с которой с 2001г. азербайджанский Институт мира и демократии (ИМД) реализует совместные проекты, а с 2005 года выпускают совместное издание. Упоминание Багдасарян, как считает адвокат, свидетельствует о том, что «дело может не ограничиться Миркадыровым, и преследованию могут подвергнуться и другие политики и активисты гражданского общества Азербайджана, участвовавшие в подобных совместных мероприятиях и проектах».
Агаев отметил, что Миркадырова 9 апреля вызвали в комитет по информации и печати Турции и сообщили о лишении его аккредитации без объяснения причин, в связи с чем, по турецким законам он в течение 15 дней должен был покинуть страну. «Это произошло спустя три дня после визита в Азербайджан премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана. Миркадыров считает, что стал жертвой политического торга между руководством двух стран. Он полагает, что стороны обменялись списками неугодных лиц, которые подлежат политическому преследованию», - заявил адвокат, отметив, что турецкие власти грубо нарушили права Миркадырова и по сути не депортировали, а экстрадировали журналиста.
Агаев считает обвинения против Миркадырова нелепыми. «Блюстители национальной безопасности Азербайджана, не зная того, подыграли армянам», - сказал он, отметив, что Миркадыров на протяжении многих лет «доказывал необоснованность армянских притязаний на Нагорный Карабах».
Как говорится в сообщении пресс-службы Генпрокуратуры Азербайджана «в ходе неоднократных встреч на территории Армении, Грузии и Турции журналист передавал по поручению армянских спецслужб сведения "об общественно-политической и военной сферах в Азербайджане, в том числе являющиеся государственной тайной, вместе фотографиями и схемами для использования в проведении враждебной деятельности в отношении Азербайджана"».
В Генпрокуратуре Азербаджана считают, что действия Миркадырова были «направлены против суверенитета, государственной безопасности, территориальной целостности и обороноспособности Азербайджана». В отношении Миркадырова возбуждено уголовное дело по статье 274 УК (госизмена), которая предусматривает наказание от 10 лет лишения свободы до пожизненного заключения.
В свою очередь азербайджанский Институт мира и демократии осудил преследование Миркадырова. Журналист преследуется за участие в совместных проектах гражданского общества Азербайджана и Армении, считает директор ИМД Лейла Юнус.
«Азербайджан имеет обязательства по мирному урегулированию карабахского конфликта перед Советом Европы. Официальные представители ОБСЕ в лице сопредседателей Минской группы постоянно призывают к усилению "народной дипломатии", к оживлению связей гражданских обществ двух стран. В ситуации, когда за 20 лет после подписания договора о прекращении огня усилия официальных властей не дали никаких результатов по достижению мира, а, напротив, в двух странах растет пропаганда о существовании внешнего страшного врага, усилия гражданских активистов по сотрудничеству крайне важны», - заявила Юнус.
Это понимают, по ее словам, поддерживающие совместные армяно-азербайджанские проекты фонд имени Фридриха Эберта (ФРГ), посольства Британии и Польши в Армении и Азербайджане, Евросоюз и другие международные организации и фонды. «Более того, по инициативе Евросоюза в настоящее время создана специальная структура – "Европейское партнерство за мирное урегулирование Нагорно-Карабахского конфликта" (EPNK), которая объединила действия пяти международных организаций (Conciliation Resources, Crisis Management Iniсiative, International Alert, The Kvinna Foundation и LINKS), главной целью которой являются усилия по трансформации карабахского конфликта с помощью ряда инициатив в области миротворчества, в рамках которого намечены совместные встречи и проекты двух народов», - добавила Юнус.
Миркадыров был активным участником этих проектов и по окончании совместных мероприятий публиковал свои аналитические статьи, подчеркнула она.
Обоснованность обвинения Миркадырова в шпионаже в пользу Армении ставят под сомнение и другие представители СМИ и неправительственных организаций Азербайджана. Так, директор информагентства «Туран» Мехман Алиев не верит, что Миркадыров мог совершить какие-либо действия против азербайджанского государства. «Миркадыров в 2010г. вынужден был покинуть Азербайджан из-за давления на него в связи с критическими публикациями в адрес властей Азербайджана. В последнее время он критиковал, как власти Азербайджана, так и правительство Эрдогана из-за нарушения прав человека и демократических свобод. Возможно, из-за совпадения позиций властей Азербайджана и Турции в негативном отношении к Миркадырову против него была предпринята эта мера», - сказал Алиев.
Миркадыров «был известен как патриот своей страны», желающий ее развития, отметил Мехман Алиев. «Если бы Миркадыров ставил превыше всего личные интересы, то не уехал бы из Азербайджана, стал бы работать на власти страны. Поэтому маловероятно, что уголовное дело против него имеет под собой серьезные основания», - заключил Алиев.
«В статьях Рауфа Миркадырова никогда не было чего-то против интересов Азербайджана. А что касается его критических статей, то журналист имеет право высказывать свои суждения и критику. Наша мониторинговая группа правозащитных организаций будет с повышенным вниманием заниматься делом Миркадырова», - заявила член мониторинговой группы правозащитных организаций, глава Общества защиты прав женщин Новелла Джафароглу.
Лидер оппозиционной Партии национальной независимости Азербайджана, в политсовет которой входит Миркадыров, Этибар Мамедов удивлен арестом журналиста по обвинению в госизмене. «Я не верю, чтобы он совершил государственную измену», - сказал Мамедов.
Версию о госизмене со стороны журналиста ставит под сомнение азербайджанский журналист и автор блога «Ветер с Апшерона» на «Кавказском узле» Кямал Али. «Чем армяне могли бы его "купить" и на что? Большими деньгами? Но Рауф – бессребреник», – отметил он.
Миркадыров не мог быть обладателем гостайны и потому не мог ее и разгласить, уверен блогер. «Если же на его "отстрел" есть политический заказ, тогда другое дело. Можно засадить и за рукопожатие с армянином», - отмечает он.
Утверждение о том, что заслуженный журналист Азербайджана, известный за пределами страны публицист и аналитик Р.Миркадыров был тайным армянским шпионом, – «несусветная глупость», уверен Али.