Ընթանում է Հայաստանի ԳԱԱ տարեկան ժողովը. «Նախանձով էին խոսում երկրի ղեկավարի՝ Ակադեմիայի հանդեպ ցուցաբերող ուշադրության մասին»
10:37 23/04/2014
Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայում ընթանում է ԳԱԱ տարեկան ժողովը, որին մասնակցում է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Արարատյան թեմի առաջնորդ, Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանը, նախարարներ, Ազգային ժողովի պատգամավորներ, ՀՀ ԳԱԱ-ի արտասահմանյան անդամներ, ԲՈՒՀ-երի ռեկտորներ:
ԳԱԱ նախագահ, ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանը մանրամասն ներկայացրեց Ակադեմիայի 2013 թվականի գիտական գործունեության հիմնական արդյունքները՝ նշելով, որ բոլոր ինստիտուտներում կատարվել է նպատակասլաց աշխատանք:
«Մեզ համար կարևոր էր այս տարին, քանի որ հոբելյանական էր՝ մեծ շուքով նշվեց Գիտությունների Ազգային ակադեմիայի 70-ամյակը: Հոբելյանական միջոցառումները պատշաճ անցկացնելու համար կազմվեց պետական հանձնաժողով երկրի ղեկավար Սերժ Սարգսյանի նախագահությամբ:
Նախագահն անձամբ մասնակցելով հոբելյանական միջոցառումներին, գիտության մի շարք նվիրյալների պարգևատրելով պետական բարձր պարգևներով, ևս մեկ անգամ կարևորվեց Գիտությունների Ազգային ակադեմիայի դերակատարությունը Հայաստանի գիտական համակարգում: Շատ երկրների ակադեմիաների նախագահներ բարի նախանձով էին խոսում երկրի ղեկավարի՝ Ակադեմիայի հանդեպ ցուցաբերող ուշադրության մասին»,- ասաց Ռ. Մարտիրոսյանը:
Նրա խոսքով, հաշվետու տարում համակարգի բոլոր գիտական կառույցներում շարունակվել են հիմնարար և կիրառական բնույթի գիտական մշակումները, պահպանվել է բարձր մակարդակի գիտական արդյունքների ստացման ավանդույթը: Դրա վկայություն է արտերկրում տպագրված աշխատանքները՝ արտասահմանյան հեղինակավոր գիտական ամսագրերում հրատարակված 773 հոդված, 19 մենագրություն, ինչպես նաև 75 ծրագրերով կատարված աշխատանքներ:
ԳԱԱ նախագահն իր խոսքում կարևորեց միջազգային գիտական համագործակցությունը: Ներկայումս ԳԱԱ ինստիտուտները համագործակցում են արտերկրի գիտնականների, ՌԴ-ի, Բելառուսի, Ուկրաինայի և ԱՊՀ այլ երկրների ակադեմիկոսների հետ: Հաշվետու տարում արտասահմանյան երկրներ են գործուղվել ԳԱԱ 547 գիտաշխատող, իսկ արտասահմանից Հայաստան ժամանել է 895 գիտնական:
Անդրադառնալով սոցիալական խնդիրներին, Ռ. Մարտիրոսյանն ասաց. «Սոցիալական դժվար լուծելի խնդիրներից է բնակարանային պրոբլեմը, որն առավել խոցելի է հատկապես երիտասարդների դեպքում: Հանրապետության նախագահի աջակցությամբ կառուցվող 200 բնակարանանոց շենքի շինարարությունը պետք է ավարտվի այս տարվա վերջին»:
Այս տարվա հունվարի 1-ի դրությամբ ԳԱԱ կազմում ընդգրկված է 55 ակադեմիկոս և 58 թղթակից անդամ: ԳԱԱ համակարգում աշխատում է 4077 մարդ, որոնցից 2515-ը գիտական աշխատողներ են:
Ժողովի մասնակիցները նաև հոտնկայս հարգեցին 2013 թվականի ընթացքում կյանքից հեռացած ԳԱԱ անդամներ հիշատակը:

В Национальной Академии наук Армении проходит годовое собрание, в котором принимает участие президент РА Серж Саргсян, глава Араратской епархии, архиепископ Навасард Кчоян, министры, депутаты Национального Собрания, иностранные члены НАН Армении, ректоры вузов.
Президент НАН Армении, академик Радик Мартиросян детально представил основные результаты научной деятельности Академии за 2013 год, подчеркнув, что во всех институтах была выполнена целеустремленная работа.
«Этот год был важен для нас, так он был юбилейным – мы с большим размахом отметили 70-летие Национальной Академии наук. Для надлежащего проведения юбилейных мероприятий была сформирована государственная комиссия под председательством президента Сержа Саргсяна.
Лично приняв участие в юбилейных мероприятиях, наградив некоторых ученых высокими государственными наградами, президент в очередной раз указал на важную роль Национальной Академии наук в образовательной системе Армении»,– отметил Радик Мартиросян.
По его словам, в отчетный год во всех научных структурах системы продолжились научные разработки основополагающего и применительного значения, была соблюдена традиция получения научных результатов высокого уровня. Свидетельством этого являются изданные за рубежом труды, в частности 773 статьи, опубликованные в авторитетных зарубежных журналах, 19 монографий, а также другие труды.
В своем слове президент НАН подчеркнул важность международного научного сотрудничества. В настоящее время институты НАН Армении сотрудничают с зарубежными учеными, академиками из РФ, Беларуси, Украины и других стран СНГ. В отчетном году в зарубежные страны были командированы 54 научных сотрудника НАН, а в Армению прибыли 895 ученых из-за рубежа.
По состоянию на 1 января текущего года в состав НАН Армении входят 55 академиков и 58 членов-корреспондентов. В системе НАН Армении работают 4077 человек, 2515 из которых являются научными сотрудниками.