ՀՀ զինված ուժերը  համալրվել են հեռահար և ճշգրիտ խոցման նորագույն միջոցներով
Ադրբեջանի կողմից, սպառազինության մեծածավալ գնումների ու առաջնագծում դրսևորվող ակտիվության պայմաններում, կարևոր է հասկանալ, թե ինչ քայլեր է ձեռնարկում հայկական կողմը, տարածաշրջանում ուժերի հավասարակշռությունը պահպանելու ու ընդհանուր դիմակայության մեջ առավելություն ձեռք բերելու համար:
Հանրապետության նախագահի` ՊՆ կատարած այցի շրջանակներում, պաշտպանության նախարարն ու նրա տեղակալները ներկայացրել են ոլորտում իրականացվող հիմնական աշխատանքները:
Պայմանականորեն ՊՆ-ից եկող հիմնական մեսիջները բաժանենք երեք խմբի.
Առաջին, ՊՆ կատարած այցի շրջանակներում, նախագահին ներկայացվեց ռազմաարդյունաբերական համալիրի թողարկած արտադրանքը, որոնք աստիճանաբար համալրում են ՀՀ ԶՈՒ սպառազինությունը: Հայրենական արտադրության կազմակերպումը ոչ միայն խթան է տնտեսության զարգացման, այլ գիտական ներուժի օգտագորման տեսանկյունից: Հեռանկարում Հայաստանում արտադրվող ռազմաարդյունաբերական սպառազինության արտահանումն է` նվազագույնը ՀԱՊԿ անդամ երկրներ:
Երկրորդ, պաշտպանության նախարարն ընդգծել է, որ «ՀՀ զինված ուժերը հաջողությամբ իրականացրել է շփման գծում մարտական հերթապահությունը` դիրքերի ինժեներական կահավորման, շրջանաձև պաշտպանության ձևավորման, հակադիվերսիոն և պատժիչ գործողությունների, խելացի պաշտպանության կազմակերպման միջոցով հակառակորդին պարտադրելով հրադադարի պահպանում` ռազմական զսպման միջոցով կառուցողական բանակցային դաշտ ապահովելու նպատակով»:
Առաջնագծում տեղակայված մարտական հենակետերն ու ինժեներական կառույցները մշտական արդիականացման կարիք ունեն, որի նպատակն այնպիսի կանխարգելիչ քայլերի իրականացումն է, ինչը անհնարին կդարձնի հակառակորդի ներթափանցում սահմանագծի հայկական հատված, ինչպես նաև` հնարավորինս անվտանգ կդարձնի մարտական դիրքերում ծառայություն կրող անձնակազմերի անվտանգությունը:
Երրորդ, դեռ նախորդ տարի ակտիվ տեղեկություններ էին շրջանառվում հեռահար և ճշգրիտ խոցման նորագույն միջոցների ձեռք բերման մասին: Եվ ահա, ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը Նախագահին զեկուցել է, որ «ուշադրություն է դարձվել բանակը սպառազինությամբ և ռազմական տեխնիկայով հագեցնելու գործընթացին, որի արդյունքում ձեռք են բերվել հեռահար և ճշգրիտ խոցման նորագույն միջոցներ` ավելացնելով զինված ուժերի կրակային հնարավորությունները»:
Ադրբեջանի համար ռազմական բյուջեի շարունակական աճն ու մեծաքանակ գնումները նաև արդյունավետ միջոց են ակտիվ քարոզչական քաղաքականություն իրականացնելու համար, հասկանալի է, սակայն երբեք պետք չէ թերագնահատել հակառակորդին` համարելով, որ այդ ձեռքբերումները միայն քարոզչական նպատակներին են ծառայելու:
Ադրբեջանի կողմից, ռազմական ոլորտում ցանկացած խոշոր գործարք կամ քայլ` անկախ այն հանգամանքից, թե ինչ փաթեթավորմամբ է այն մատուցվում, պետք է լուրջ վերլուծության ենթարկվի ու ըստ այդմ` համապատասխան քայլեր ձեռնարկվի:

Минобороны Армении направило четкие мессиджи Азербайджану. Комментирует Т. Абрамян
В условиях крупномасштабных закупок вооружения Азербайджаном и активности на передовой линии важно знать, какие меры предпринимает армянская сторона для сохранения баланса сил в регионе и достижения преимущества в общем противостоянии. Об этом заявил в интервью Panorama.am политолог Тигран Абрамян.
«В рамках визита президента Армении в Министерство обороны глава данного ведомства и его заместители представили ход основных работ, осуществляемых в этой сфере», – отметил эксперт.
Специалист проанализировал основные мессиджи, которые направило Минобороны РА и которые он условно разделили на три группы.
«Во-первых, в рамках визита в МО Армении президенту представили продукцию военно-промышленного комплекса, которой постепенно пополняется арсенал ВС РА. Организация отечественного производства является стимулом не только для развития экономики, но и важна с точки зрения использования научного потенциала. В перспективе – экспорт продукции компаний военно-промышленного комплекса Армении, как минимум, в страны ОДКБ», – сказал эксперт.
«Во-вторых, министр обороны подчеркнул, что „Вооруженные силы РА успешно осуществляют боевое дежурство на линии соприкосновения, посредством инженерного обустройства, формирования круговой обороны, антидиверсионных и карательных действий, организации разумной обороны, принуждая противника к сохранению перемирия с целью обеспечения конструктивного переговорного поля посредством военного сдерживания”. Размещенные на передовой лини боевые позиции и инженерные сооружения нуждаются в постоянной модернизации, целью всего этого является осуществление таких превентивных мер, которые сделают невозможным проникновение противника на армянскую сторону границы, а также максимально обеспечат безопасность военнослужащих, несущих службу на боевых позициях», – продолжил политолог.
«В-третьих, еще в прошлом году активно муссировались сведения касательно закупки новейших дальнобойных и высокоточных средств. И на этом фоне начальник Генштаба ВС Армении Юрий Хачатуров докладывает президенту, о том, что особое „внимание было уделено процессу оснащения армии вооружениями и военной техникой, в результате чего были приобретены дальнобойные и высокоточные средства, нарастившие огневую мощь вооруженных сил”», – отметил эксперт.
Т. Абрамян подчеркнул, что для Азербайджана последовательное наращивание военного бюджета и масштабные закупки являются также эффективным средством ведения пропаганды. Однако, сказал специалист, очевидно, что противника никогда нельзя недооценивать и считать, что милитаризация осуществляется лишь в пропагандистских целях.
«Любая крупная сделка, тот или иной шаг в военной сфере со стороны Азербайджана, вне зависимости от упаковки, в которой все это преподносится, должно становиться предметом серьезного анализа, в соответствии с которым и должны предприниматься конкретные действия», – сказал политолог.