ԱՀՀ-ն  ողջունում է Ամերիկայի հրեական համայնքի հայտարարությունը` Հայոց ցեղասպանության մասին
«Ամերիկայի հայկական համագումարը ողջունել է Ամերիկայի հրեական համայնքի գործադիր տնօրեն Դևիդ Հարիսի հայտարարությունը, ով կոչ է արել Թուրքիային՝ հաշվի առնել Հայոց ցեղասպանության իրականությունը»,- հաղորդում է Ամերիկայի հայկական համագումարը:
«Ռուանդայի ցեղասպանության 20-րդ տարելիցին նվիրված հիշատակության հանդիսավոր արարողությունների ամսում, Իսրայելում և Միացյալ Նահանգներում Հոլոքոստի ամենամյա հիշատակության արարողությանը, այժմ մենք մեր հարգանքի տուրքն ենք մատուցում նաև վերջին տարիներին Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացրած «Մեծ եղեռնի»՝ Հայոց ցեղասպանության 1.5 մլն զոհերի հիշատակին»,- Համագումարը մեջբերում է հրեական համայնքի գործադիր տնօրենի հայտարարությունը:
«Ամերիկայի հայկական համայնքի անունից ողջունում ենք Դևիդ Հարիսի՝ այս կարևոր նշանակություն ունեցող հայտարարությունը: Սա առաջին անգամը չէ, երբ Հարիսը հրապարակայնորեն օգտագործում է «Հայոց ցեղասպանություն» եզրույթը: Տասնամյակներ շարունակ նա ոչ միայն եղել է մեր բարեկամը, այլև սկզբունքորեն համամարդկային արժեքների արտահայտողը: Այս հայտարարությունը մեծ նշանակություն ունի՝ հաշվի առնելով դրա հրապարակման ժամանակը, և արտացոլում է անցյալ դարի ընթացքում հայերի և հրեաների ունեցած ցավալի փորձությունները, որոնք մեզ հիշեցնում են, որ ցեղասպանության անտեսումն ու ժխտումը ցեղասպանության թողություն է», - նշել է Համագումարի խորհրդի անդամ Վան Գրիգորյանը:

Почему в США приветствовали заявление Американского еврейского комитета в связи с 99-й годовщиной Геноцида армян?..
«Армянская Ассамблея Америки приветствует заявление исполнительного директора Американского еврейского комитета (The American Jewish Committee, AJC) Дэвида Харриса, в котором он призвал учитывать факт Геноцида армян»,– говорится в сообщении, распространенном Армянской ассамблеей Америки.
В заявлении Дэвида Харриса отмечалось, что в течение последнего месяца проходят дни памяти жертв геноцидов, начиная от 20-й годовщины геноцида в Руанде до поминовения жертв Холокоста, а накануне отмечался День поминовения 1.5 млн жертв Геноцида армян в Османской империи.
«От имени Армянской Ассамблеи Америки приветствуем это заявление Харриса, имеющее важное значение. Это не первый случай, когда Харрис публично использует термин Геноцид армян. Это заявление имеет важное значение, учитывая время его озвучивания. Оно отражает печальные испытания, которым подверглись армяне и евреи в течение минувшего столетия. Эти испытания напоминают нам, что игнорирование и отрицание геноцида есть допущение этих событий», – добавил член совета Ассамблеи Ван Григорян.