ԱՀՀ-ն  ողջունում է Ամերիկայի հրեական համայնքի հայտարարությունը` Հայոց ցեղասպանության մասին
«Ամերիկայի հայկական համագումարը ողջունել է Ամերիկայի հրեական համայնքի գործադիր տնօրեն Դևիդ Հարիսի հայտարարությունը, ով կոչ է արել Թուրքիային՝ հաշվի առնել Հայոց ցեղասպանության իրականությունը»,- հաղորդում է Ամերիկայի հայկական համագումարը:
«Ռուանդայի ցեղասպանության 20-րդ տարելիցին նվիրված հիշատակության հանդիսավոր արարողությունների ամսում, Իսրայելում և Միացյալ Նահանգներում Հոլոքոստի ամենամյա հիշատակության արարողությանը, այժմ մենք մեր հարգանքի տուրքն ենք մատուցում նաև վերջին տարիներին Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացրած «Մեծ եղեռնի»՝ Հայոց ցեղասպանության 1.5 մլն զոհերի հիշատակին»,- Համագումարը մեջբերում է հրեական համայնքի գործադիր տնօրենի հայտարարությունը:
«Ամերիկայի հայկական համայնքի անունից ողջունում ենք Դևիդ Հարիսի՝ այս կարևոր նշանակություն ունեցող հայտարարությունը: Սա առաջին անգամը չէ, երբ Հարիսը հրապարակայնորեն օգտագործում է «Հայոց ցեղասպանություն» եզրույթը: Տասնամյակներ շարունակ նա ոչ միայն եղել է մեր բարեկամը, այլև սկզբունքորեն համամարդկային արժեքների արտահայտողը: Այս հայտարարությունը մեծ նշանակություն ունի՝ հաշվի առնելով դրա հրապարակման ժամանակը, և արտացոլում է անցյալ դարի ընթացքում հայերի և հրեաների ունեցած ցավալի փորձությունները, որոնք մեզ հիշեցնում են, որ ցեղասպանության անտեսումն ու ժխտումը ցեղասպանության թողություն է», - նշել է Համագումարի խորհրդի անդամ Վան Գրիգորյանը:

The Armenian Assembly of America (Assembly) gratefully welcomed the statement by David Harris, Executive Director of the American Jewish Committee (AJC), calling on Turkey to "address the realities" of the Armenian Genocide, reported the Assembly.
"In a month of solemn remembrance of the atrocities of the last century - from the 20th anniversary of the start of the Rwandan genocide to the annual commemoration in Israel and the United States of the Holocaust - we pause in mournful tribute to the memories of the estimated 1.5 million victims of the Meds Yeghern, the Genocide of Armenians, committed in the final years of the Ottoman Empire," the AJC statement reads in part.
"On behalf of the Armenian American community, we welcome the significant statement by David Harris and the AJC," said Assembly Board Member Van Krikorian. "This is not the first time David has publicly used the term 'Armenian Genocide' as he has not only been a friend but a principled voice for universal values for decades now. This statement is truly significant considering the timing, and reflects the painful experience shared by the Armenian and Jewish peoples in the last century, reminding us today that the failure to address genocide and its denial is to condone it. We all deeply appreciate it and look forward to the trend continuing with other groups, governments, and increasingly among Turks and their government," Krikorian remarked.
Established in 1972, the Armenian Assembly of America is the largest Washington-based nationwide organization promoting public understanding and awareness of Armenian issues. The Assembly is a 501(c)(3) tax-exempt membership organization.